NurPlast

AB; alkole kisitlama getirmeye hazirlaniyor

AB; alkole kisitlama getirmeye hazirlaniyor
AB; alkole kisitlama getirmeye hazirlaniyor

 AB alkol reklamlarinin özellikle gençler ve küçükler üzerindeki etkisiyle, koruma mevzuatinin ne derece etkili oldugunu incelemek üzere yeni bir arastirma baslatti


AB Komisyonu Baskan Yardimcisi Neelie Kroes, çalisma sonuçlarinin 2014 bitiminde elde edilecegini bildirdi.
 
AB Komisyonu’nun Sagliktan Sorumlu Üyesi Borg: “Avrupa Komisyonu su anda, televizyon ve çevrimiçi medya bakimindan küçüklerin alkol reklamlarina maruz kalmalariyla ilgili bir çalisma baslatmayi degerlendirmektedir.”
 
Uydu ve internet araciligiyla artik sinirlari da asan alkol reklamlarinin gençler üzerindeki etkisi ve sponsorluklar Avrupa Parlamentosu’nda da yakinma konusu oldu. Konuya iliskin verilen ve ülkelerdeki alkol tüketimi sorununu yanitlayan AB Komisyonu yetkilileri, gençlerin alkol reklamlarindan nasil etkilendikleri ve bunu düzenleyen AB mevzuatinin yeterli olup olmadigi konusunda baslatilan bir çalismanin 2014 sonunda tamamlanacagini bildirdiler.
 
MALTALI PARLAMENTER: GENÇLERI SINIR ASAN ALKOL REKLAMLARINDAN KORUMALI
 
AB Komisyonu’nun Sagliktan Sorumlu Üyesi Tonio Borg, Avrupa Parlamentosu’nda Claudette Abela Baldacchino’nun spor karsilasmalarinda alkol reklamlarinin azaltilmasi konusundaki yazili soru önergesini cevapladi. Baldacchino önergesinde alkol markalarini spora ve kültürel etkinliklere baglayan sofistike reklam kullaniminin pazarlamada giderek artan sekilde kullanildigini belirtti. Dünya Saglik Örgütü’nün gençleri alkolden korumak için reklamlarin azaltilmasini bir strateji olarak benimsedigini kaydeden Baldacchino, “Alkol pazarlama mesajlarinin uydu televizyonlari ve internet gibi kanallar ve spor ve kültür faaliyeti sponsorluklari araciligiyla sinirlar ve ülkeasiri iletimi bazi ülkelerde ciddi bir endise olarak ortaya çikiyor. Gençleri bu pazarlama tekniklerine karsi ihtiyatli bir sekilde koruma yaklasimi gözönüne alinmali. DSÖ’nün Küresel Stratejisi gençleri hedefleyen faaliyetlerle baglantili tanitimlarin yasaklanmasi ya da kisitlanmasini tavsiye ediyor” dedi. Baldacchini DSÖ’nün gençleri alkolden uzaklastirmak hedefinin Avrupa için ayni amaçli 2012-2020 Eylem Plani’na da yansidigini hatirlatarak, “Plan, tüm AB üye ülkeleri dahil DSÖ’nün Avrupa’daki 53 üyesi tarafindan Eylül 2011’de onaylandi” dedi. Maltali parlamenter komisyonun alkol üreticilerinin spor ve kültürel faaliyet sponsorluklariyla ilgili görüsünü ve hangi önlemlerin alinacagini sordu.
 
BORG: AB ALKOLDEN KORUMA STRATEJISININ ANA ÖNCELIGI KÜÇÜKLER
 
AB Saglik Komiseri Borg ise çocuklar ve gençleri korumanin, AB’nin alkolden koruma stratejisinin ana önceligi oldugunu bildirdi. Gönüllü faaliyetlere destek için kurulmus Alkol ve Saglik Forumu çerçevesinde ticari iletisim kurallarinin güçlendirildigini ve birkaç üye devletin, izleyicilerin yüzde 30’a kadarki bölümünü küçüklerin olusturdugu medyada reklami yasakladigini kaydeden Borg, “Kimi alkol üreticileri de ayni zamanda, sosyal medya dahil, dijital medyada alkol reklamiyla ilgili davranis kurallarini genislettiler” dedi.
 
 Tonio Borg, Görsel-isitsel Medya Hizmet Direktifi (GIMHD) nin, alkollü içecekler için özellikle küçükleri hedef alan görsel-isitsel ticari iletisimi yasakladigini, direktifin yayinlar ve diger medya hizmetlerine uygulandigini bildirdi. Üye Devletlerin Direktif’i tutarli ve Birlik mevzuatiyla uyumlu sekilde uygulamalari gerektigini kaydeden Borg, “Avrupa Komisyonu su anda, televizyon ve çevrimiçi medya bakimindan küçüklerin alkol reklamlarina maruz kalmalariyla ilgili bir çalisma baslatmayi degerlendirmektedir” dedi ve Irlandali parlamenter Jim Higgins’in benzer konudaki soru önergesine göndermede bulundu.
 
IRLANDALI PARLAMENTERIN ALKOL SIKAYETI
 
Irlandali parlamenter Jim Higgins, AB Komisyonu Baskan Yardimcisi Neelie Kroes’in yanitlamasi istemiyle verdigi bir soru önergesinde “Irlanda’da su andaki alkol sponsorluklari ve reklamlarini yönetecek düzenleme ve kisitlamalarin yokluguyla baglantili artan iç ve sosyal sorunlar itibariyla” komisyonun yasanan problemlerin farkinda olup olmadigini sordu. Higgins, nasil düzelmeler yapilacagini, hangi vergilerin konulacagini sordu.
 
 AB Komisyonu Baskan Yardimcisi Kroes ise yanitinda, üye devletlerde alkol reklamlarinin sesli ve görsel basindaki reklamlarda binde 8 - yüzde 3 arasi yer kapladigini, yapilan denetimlerde çok az Direktif ihlaline rastlandigini bildirdi. Kroes söyle dedi:
“Ancak, reklam noktalarinin yüzde 50’sinden fazlasi gibi önemli bir orani, Görsel-isitsel Medya Hizmet Direktifi ayrintili sartlari bakimindan bir ihlal olusturmasa da küçükleri cezbedecek unsurlar tasimaktadir. GIMHD’nin alkol reklam sartlari uygulamasinda Irlanda dahil 22 ülke, kanallar, reklami yapilan ürünler ve zaman dilimini kapsayan daha kati kurallar getirdi.
 
 Komisyon izleme faaliyetlerinin fayda / maliyet oranini dikkate alirken, özellikle alkollü içeceklerde ticari iletisimin maruz kalma ve tüketim davranisi açisindan küçükler üzerindeki etkisinin degerlendirilmesi ve Direktif’te yer alan kisitlamalarin zaruri korumada ne kadar etkili oldugu konusunda daha fazla arastirma yapmayi kabul etmistir. Komisyon gerekli arastirmayi bu yil baslatacak ve sonuçlar 2014 sonu itibariyla elde edilebilecektir.”

 

Risale AjansBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP