NurPlast
9/9/2013 | A+ | A-

Arsiv belgeleri isiginda Said Nursi

Ahmet Akgündüz, Arsiv belgeleri isiginda Said Nursi'nin hayatini yazdi
Arsiv belgeleri isiginda Said Nursi

 Osmanli Arastirmalari Vakfi uzun süredir beklenen Prof. Dr. Ahmed Akgündüz’ün “ ARSIV BELGELERI ISIGINDA BEDIÜZZAMAN SAID NURSI VE ILMI SAHSIYETI ” isimli Külliyatinin birinci cildini yayinladi.


Eserin içerigi ve önemi hakkinda vakiftan yapilan açiklamalar ise su sekilde oldu; 
 
* Bundan sonra belgeler konusacak ve tabular yikilacak.
 
* Said Nursi ile alakali özel ve resmi bütün yalanlar, tahrifler ve iftiralar son bulacak.

* Müslüman Milletimiz dogru tarihini bu eserle ögrenip pekistirecek. 

* Bu zamana kadar toplanan 50.000 küsur belge kitap haline gelecek ve belki de 6 cildi bulacak.

Bediüzzaman’in ve Osmanli Tarihinin 40 yillik dönemi belgelerle aydinlatilacak.

* 1160 sayfa, ansiklopedi boyunda ve dört renkli olarak basilan eser hayati belge ve resimlerle dolu olacak.

Bediüzzaman’in 1918’e kadar kaleme aldigi bütün makalelerin asli ve tahlili, kitaplarinin ise tam tahlilleri kitapta bulunacak

Bu eserin I. Cildini yayinlamaya bizi muvaffak eden Allah’a sükrediyoruz. Eser ile alakali öncelikle BEDIÜZZAMAN’IN YASAYAN VE VARISLERI OLAN TALEBELERININ yazdiklari takrizden iki paragraf almak istiyoruz.

“Üstadimiz Bediüzzaman hazretlerinin kelamda müceddid, mu’asirlari arasinda mümtaz bir yeri olan müfessir, yüzbinlerce hadisi, senedleriyle birlikte nakledecek kadar muhaddis ve kisaca akranlarinin fevkinde bir Islam alimi ve dahi oldugunda, dost ve düsmanlari ittifak halindedirler. Asrin müceddidi olan böyle bir zatin hayati ile alakali dogru ve sahsiyetine yakisir bilgileri, sadece milletimizin evlatlarina degil, belki alem-i Islamin ve hatta beseriyetin yeni nesillerine takdim eylemek, onun davasina sahip çikan herkesin en önemli vazifelerindendir. 
 
Bu sebeple arsiv uzmanligi, Islami ilimlere olan vukufu ve Risale-i Nura çocuklugundan beri asina oldugu herkesçe malum olan Prof. Dr. Ahmed Akgündüz kardesimiz, daha evvel Üstadimiz ile alakali erisilemeyen vesikalara ulasmis; bu ciltte görülecegi üzere, Üstadimizin seyyid ve serif olduguna dair belgeler; Üstadimizin aldigi iki icazetname ve ezberledigi 90 kitabin listesi; Ingiliz Müstemlekat Nazirina verdigi cevap; Medreset’üz-Zehra’nin kurulus belgeleri; Ittihad-i Muhammedi Cemiyeti ve benzeri kismen de olsa mübhem kalan meselelerle alakali binlerce belgeyi elde etmistir.

Bunu takdir eden Abdülkadir Badilli kardesimizin de elindeki bütün kaynaklari, kendisine teslim etmesiyle, elindeki belge sayisinin 50.000’i geçtigini kendisinden ögreniyoruz. Bediüzzaman’in bütün dünyada akademik konferans, panel ve sempozyumlara konu edildigi bir zamanda, böylesine arsiv belgelerine ve orijinal kaynaklara dayanarak yapilan çalisma, insaallah Üstadimizin ifadelerinden anlasilan “kemal-i adaletini ve hakkaniyetini dünyaya göstermeleri gayet makul olmakla beraber, gayet lazim ve zaruri ve hayat-i içtimaiye-i insaniyedeki düsturlarin muktezasidir” hakikatina masadak olacagini rahmet-i ilahiyeden ümit ediyoruz. Bu muhtesem eser, Üstad’in hayati ve sahsiyeti ile alakali yapilan yerli ve yabanci çalismalara ve arastirmalara kaynaklik edecektir.
 
Prof. Dr. Ahmet Akgündüz kardesimize merhum Mustafa Sungur Agabeyin cemaatin huzurunda ve sifahi olarak yaptigi tesvik ve tasvibi, biz de bu takriz ile yazili olarak yapmayi vazife addediyoruz. Kendisine hayirli ömür niyaz ederek geriye kalan ciltleri de tamamlamasini Yüce Allah’dan niyaz eyliyoruz.”

Osmanli Arastirmalari Vakfi : 0212  513 40 33
 
 
 
Tarih : 09.09.2013
Kaynak : Risale Ajans

 BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP