NurPlast
9/7/2013 | A+ | A-

2023 yilinin hedefleri

Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakani Binali Yildirim, Türkiye'nin hedeflerinden bir tanesinin de uzaya uydu gönderip enerji elde etmek oldugunu ifade etti.
2020 yilinin hedefleri

 11. Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Surasi'nin kapanisi Harbiye'deki Istanbul Kongre Merkezi'nde gerçeklestirildi. Kapanis programin Bakan Binali Yildirim, yabanci bakanlar ve çok sayida davetli katildi.Surada Türkiye'nin hedeflerinden bir tanesinin de uzaya uydu gönderip enerji elde etmek oldugunu ifade eden Yildirim, "Uzaya günes enerjisinden elektrik üreten günes panelleri yerlestirip buradan üretilecek elektrik enerjisini radyo frekans dalgalariyla yeryüzüne ulastiracak bir projeyi de gerçeklestirmeyi hedefliyoruz. Bu da bir vizyon projesi olarak bu surada kararlastirilan bir çalismadir" dedi. 

''HEDEF 10 BÜYÜK EKONOMI ARASINDA YER ALMAK''

Daha sonra 2023 vizyonunu ve hedeflerini degerlendirdiklerini belirten Yildirim, "Dayandigimiz ana hedef, Türkiye'nin 2023 genel görünümüdür. Genel görünüm açisindan 10 büyük ekonomi içerisinde yer alacagiz. Bu ana hedefi ortaya koyduktan sonra bunun etrafinda ulasimla, egitimle, iletisimle, sehirlesmeyle, ticaretle ve sosyal devlet olma ilgili hedeflerimiz var. Bu sura ile birlikte Türkiye'nin hatiri sayilir bir bölgede ülke haline gelmesi ve 10 büyük ekonomi içerisinde yer almasinin geregi olan altyapisinin hedefleri belirlendi. Bu 1.2 trilyon dolarlik Türkiye önümüzdeki 10 yil içerisinde bir dis ticaret hacmine sahip olacak. Türkiye'nin bugün devam eden birkaç mega projesi Istanbul-Izmir otoyolu, Izmit Körfez Geçis Köprüsü 10 milyar dolarlik projedir. Bu tamamen kamu ve özel sektör ortakligiyla basarilmis bir projedir. Bu proje ihalesi yapildigi zaman 2009 Mart küresel kriz dibe vurmus ve hiçbir yerde yaprak kipirdamiyordu. Biz Istanbul-izmir otoyolu, dünyanin 3'üncü büyük köprüsünü de içeren Izmit Körfez Geçis Köprüsü'nün ihalesini basariyla gerçeklestirdik. O zaman dünyanin en büyük tek seferde yapilan projesiydi, bugün de hala öyle. Yetmedi, bunun üzerinde dünyanin ilk 5 büyük havalimani içerisinde yerini alacak Istanbul Havalimani da 15 milyar dolarlik yatirim gereken projeyi gerçeklestirdik, onun da çalismalarina basladik" dedi.

2023-2035 VIZYONU

2023-2035 vizyonundaki amaçlarina da deginen Yildirim, "Bölgesel ve küresel ulasim, iletisim faaliyetlerinin gelismesine katki saglamak, yüksek kalitede kesintisiz konforlu hizmet sunmak, yenilikçi gelismelerle bezenmis bir altyapiyi olusturmak, esit dengeli sürdürülebilir kalkinma hamlelerine öncülük etmek, herkes için hizli bir erisim anlayisiyla projeleri gerçeklestirmektir" diye konustu.

"KAZALARIN SEBEBI INSAN UNSURUDUR, IHMALLERDIR"

Türkiye'nin en önemli sorunlarindan bir tanesinin de kazalar oldugunu belirten Bakan Yildirim, "Kazalarda yollari yapmakla tamamen kazalari yok etmenin mümkün olmadigini hepimiz biliyoruz. Yasadigimiz kazalar, karsilastigimiz olaylar da ne tedbir alirsaniz alin, ne kadar güzel yol yaparsaniz yapin, insan unsurunu ortadan kaldirmak mümkün degil. Yollarin kazalardaki kusurunu ihmal edilebilir bir noktaya getirmemize ragmen yüzde 87 kazalarin sebebi insan unsurudur, hatalardir ve ihmallerdir. Insanimiza da yatirim yapacagiz. Kurallarin geçerli oldugu krallarin hükmünün olmadigi bir anlayisi çocuk yastan insanlarimizin kafasina yerlestirecegiz" dedi.

YERLI UÇAK SINYALI

2023 hedefleri içerisinde uçak yapimi oldugunu da deginen Yildirim sunlari söyledi;

"Daha fazla zaman kaybina yol açan, daha fazla fosil yakit yakilarak havaya çok fazla egzoz salinimi yapan bir sistemden daha az çevreyi kirleten daha az egzoz salinimi yapan yeni sistemlere geçis yapacagiz. 2023 hedefimiz bir bölgesel uçak yapimi ve uçurulmasidir. Bu hedef kararlastirilmis bir hedef ve adimlari atilmis bir hedeftir. Insallah 2023 yilinda özgün projesi olan bir uçagi yapip semalarda bölgesel olarak uçurmayi basaracagiz."

''ÇANAKKALE 4 DAKIKADA GEÇILECEK''

Bakan Binali Yildirim, Çanakkale'nin 4 dakikada geçilir hale gelecegini de belirterek, "Çanakkale geçilmez, sözünün bizler için ne anlama geldiginiz biliyorsunuz. O günlerde geçilemeyen Çanakkale, simdi 4 bin metrelik asma köprüsüyle 4 dakikada geçilir hale gelecek. Bu projeyle de ülkemizin ulasim ve iletisim altyapisi daha da farkli bir düzeye ulastirilmis olacak" seklinde konustu.

Haber 7BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP