NurPlast

Nurun birinci talebesinin hayati ve hatiralari

Nurun birinci talebesinin hayati ve hatiralar

 Sahdamar Yayinlari tarafindan yayimlanan ve Hüseyin Tobi tarafindan kaleme alinan HACIBEY isimli kitap, Bediüzzaman Hazretleri’nin ifadesi ile Risale-i Nur’un Birinci Talebesi olan Ibrahim Hulusi Yahyagil’in hayatini özellikle Üstad’la tanistiktan sonraki elli yedi senelik Nurlu hikayesini ve hatiralarini aktariyor bizlere.


Haci Bey, Osmanli egitimi ve ahlaki ile yetismis, subay olarak devrinin hemen hemen bütün harplerine katilmis, örnek bir vatan evladi idi. Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri ile karsilasincaya kadar birçok Allah dostunun rahle-i tedrisinden geçmis, onlara baglanmis, dualar almis, ögütler dinlemis bir hikmet eriydi.

Çanakkale Muharebeleri’nde savasirken kendisinden ümit kesilecek sekilde çok agir yara almis ama Cenab-i Hakk’in inayeti onu baska bir cepheye hazirlamisti. Cismani askerligin yani sira manevi askerlikte verilmisti ona. Milleti için cephelerde kahramanca harp eden Albay Hulusi, maneviyat cephesinde, çetin bir mücadelede hem de birinci dereceden bir görev alacakti.

Henüz yeni cephesinde vazife almadan meçhul bir kumandan iken Bediüzzaman Hazretleri onun haberini verecek, ‘Nur’un bir miralayi, Kars’tan Urfa’ya kadar manevi bir hat olusturmus, komünizmin memleketimize girmesine müsaade etmiyor.’ diyecektir. 

Önceleri sadece Bediüzzaman’in bildigi öyle bir irtibatti ki yillarca bir sir gibi durdu Üstad’in dilinde. ‘Simdilik su çam agaci üzerinde seni hazir ediyorum. Seninle konusuyorum.’ derken ondan haber veriyordu Bediüzzaman. In miydi, cin miydi, kimdi bu meçhul talebe. Onu en iyi tarif eden yine Üstad’i Bediüzzaman Said Nursi idi: ‘Kardesim!.. Sen çekirdektin, simdi agaç oldun.’

Ilk görüsmeden son görüsmeye kadar geçen uzun ayriliklarinda ayrilmamanin sirrini da vermisti Bediüzzaman Hazretleri Haci Bey’e. Seni sabah namazlarinda yanima alacagim, ben de aksam dersinde sana gelecegim diyerek hiç ayrilmayacaklarini haber verir. Ziyaretlerinden birinin dönüsünde yagmur Haci Bey’i islatmaz, ama Üstad’i sirilsiklam eder. Anlasilir ki, Albay Hulusi Yahyagil Üstadinindir ve ömrü vefa ettikçe onu koruyup kollar, gözler, bekler.
Albay Hulusi Bey,  Çanakkale cephesinde agir yaralanip kendinden geçtigi anlarda kulagina gelen sesin

Bediüzzaman’a ait oldugunu anlar sonralari. Harp meydanlarinin kendini Bediüzzaman’a muhatap olacak kivama getirdigini hisseder. Islam’in Barla kürsüsüne adim attiginda ise ilk kez birisine Üstad demis ve bu ilk, onu Nur’un birinci talebesi yapmistir.

Albay Hulusi Bey’in Nurlu hayati, Üstadi ve dava kardesleriyle yasadiklari, dönemin ilginç hadiseleri, çekilen sikintilar ve kulluk davasinin nurlu hatiralari HACI BEY’de.
 
 
 
 
 
Tarih : 01.09.2013
Kaynak : Rota HaberBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP