NurPlast
11/21/2018 | A+ | A-

Hayat dersleri (XV)

Hayat, iman, istikamet, nefisle mücadele
Abdulkadir MENEK

Yazar : Abdulkadir MENEK

 Bazi insanlar kulaklari sagir eden çigliklari bile duymazlar. Onlar sadece kendi dünyalari ve menfaatleri tarafindan abluka altina alinmislardir. Sessiz çigliklari ise, ancak erdemli ve yüksek ruhlu insanlar duyabilir.

***

Yerinde, zamaninda ve gerektigi kadar bilgi sahibi olanlar, bunun çok büyük faydasini görürler. Fuzuli ve gereksiz bilgiler ise, insanlara sadece yük olur. Bilgi hamalligi çogu zaman insanin basina bela getirir.

***

Biz elimizden geleni, gücümüz nispetinde ve sirf Allah rizasi için yapmakla mükellefiz. Bütün dünyaya ve bütün insanlara hükmetmek ve herkesi degistirmek gibi bir vazifemiz yoktur.

***

Hakikatin pesinde olan insanlar için vazgeçme ve yorulma gibi bir mefhum söz konusu olamaz. Onlar hakka ulasma ve hakka hizmet etme davalarindan asla dönmez ve asla pismanlik göstermezler. Gerekirse bu yolda ölmeyi de büyük bir seref olarak kabul ederler.

***

Hayirla mesgul olarak bir ömrü geçirmek ne kadar büyük mutluluktur. Bir insanin sahip olabilecegi en büyük zenginlik, bu olsa gerektir. Allah bizlere hayir ve istikametle geçen bir ömür nasip eylesin.

***

Nefis, insanlarin imtihani için en belirleyici unsurdur. Nefsin pesinde kosan ve onun süfli arzularinin esiri olan insanlar, bu dünyada da rahat etmedikleri gibi, ahirette de çok çetin bir imtihana tabi tutulurlar.

***

Nefsin hevesatinin meftunu olmus insanlarin, fani dünyanin fani lezzetleri ile yetinmesi ve ‘’tamam, artik istemiyorum’’ demesi mümkün degildir. Onlar bu fani emellere kavustukça daha fazlasini elde etmek için çirpinmaya devam ederler. Çünkü fena ve fani lezzetlerin, insanlarin ruhunu teskin etmesi mümkün degildir.

***

Insanin süfli duygularinin pes etmesinin en büyük yolu, nefsin isteklerine karsi çikmak ve nefisle her daim mücadele etmektir. Nefis, bir an bile bos birakilmaya gelmez. Son nefese kadar, Allah’a iltica ederek nefis ile mücadele etmek ve daima teyakkuz halinde olmak gerekir.

***

Manen terakki etmek ve arinmak isteyen her insan, nefsin bütün isteklerine karsi çikmali ve bu manevi cihadi ölünceye kadar yapmalidir. Ahir zamanin dehsetli fitnesi içinde insanlar, her zaman ayaklarinin kaymasina müsait bir zeminde yol almaktadirlar. Hedefe selametle ulasmanin tek yolu, daima Rabbimizin himaye ve inayetine iltica etmektir.

***

Insanin nefsi ile mücahedesi, ölünceye kadar araliksiz devam eder. Nefsin yedigi her yumruk, insani manen terakki ettirdigi gibi, nefisten yedigimiz her yumruk da, bizlere manevi olarak zaman ve mevzi kaybettir. Manevi terbiye ve tasfiyeye önem verdigimiz müddetçe, nefis karsisindaki mücahedemizde güç ve mevzi kazanmaya devam ederiz.

***

Nefis; sersemler, geriler ama asla ölmez. Firsatini buldugunda, insanlari yoldan çikarmak için devreye girer ve daima uygun zamani kollar. Yumrugunu vurmak için savunmasiz ve zayif anlarimizi kollar. Bizleri yere sermek için firsat kollayan nefsimize bu sansi vermemek için uyanik olmaya devam etmeliyiz.


Yazarın tüm yazıları.


Hayat dersleri (XV) Haberinin Videosu
Hayat, iman, istikamet, nefisle mücadele
BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP