NurPlast

Ikinci Firat Kalkani Harekâti: Afrin’in Kurtarilmasi

Vehbi KARA

Yazar : Vehbi KARA

 Birinci Firat Harekâti basari ile sonuçlanmis Arap âleminin kapisi olan El- Bab kurtarilmisti. Simdi sirada Afrin var. Öyle ki nasil ki birincide DAES’in isi bitirilmistir. Simdi ise sira PKK’ya gelmis olup daha fazla zaman kaybedilmemelidir.

Bundan 1,5 yil önce “Suriye Savasinin Sonu: Afrin’in Kurtarilmasi” baslikli bir makale yayinlamis bu bölgenin önemini dile getirmistim. Sonunda Cumhurbaskani Erdogan Afrin operasyonu ile ilgili yaptigi konusmada “Bir gece ansizin gelebiliriz” diyerek operasyonun sinyalini vermisti. Çok kisa bir zamanda Türk Ordusu yine Özgür Suriye Ordusu ile birlikte “Firat Kalkani” Harekâtinin 2. Asamasina geçerek DAES’i nasil bölgeden kovdu ise ayni sekilde PKK’yi da ortadan kaldiracagini bekliyoruz.

Suriye’de ABD, Türkiye’nin gayretlerinin aksine olarak PKK terör örgütünün ismini degistirmis ve bölgeyi kan gölüne çevirmek üzere gayret göstermeye devam ediyor. Kuzey Irak bölge insanina gerekli dersi vermistir. Sikisinca ABD’nin Barzani’yi hemencecik satisa getirmesini kimse unutmamistir.

Eger Afrin benim makaleyi yazdigim dönemde kurtarilabilseydi isler çok daha kolay olacakti. Fakat yine de geç kalinmis degildir. Özellikle ABD’nin son çirpinislarinin PKK’nin ortadan kaldirilma sürecini etkilemeyecegini düsünüyorum.

Nitekim Erdogan’in Afrin açiklamasi sonrasinda ABD’den de flas açiklamalar gelmektedir. ABD-PKK Koalisyonu, Suriye’nin Türkiye ve Irak sinirlarinda 30 bin kisilik yeni güç kurmaya çalistigini sözcü Albay Thomas Veale ile açiklamistir.

“Sinir Güvenlik Güçleri” adi altinda kurulmaya çalisilan bu Seytani plan ve PKK’yi kurtarma operasyonu; 2. Firat Kalkani Harekâti ile durdurulacaktir. Türkiye biraz geç kalmis olsa da ABD’nin daha fazla geç kaldigini düsünüyorum.

Sonunda PKK teröristlerinin arkasina bakmadan kaçacagindan kimse süphe etmesin. Zira bu teröristler ne kadar yardim edilirse edilsin düzenli ordu kuracak kapasitede degildir. Sadece gerilla savasi ile yani sinsi tuzaklar ile etkili olabilir. Bu açidan bakildiginda gerilla savasi yerine düzenli savas yapmaya kalkan PKK’nin tamamen ortadan kaldirilmasi için firsat dogmustur da denilebilir.

Elbette bu is kolay olmayacaktir. Fakat Rusya’nin destegi alindigi takdirde Türkiye’nin bu firsati kaçirmayacagindan kimsenin süphe duymamasi gerekir. Kaldi ki bu konuda Rus askerlerinin Afrin’den çekilerek harekâta pasif destek verdigi unutulmamalidir.

Bu açidan bakildiginda Reuters ve The Defense Post sitesinde yayinlanan ve Türkiye’yi harekâttan vaz geçirmeye çalisan ABD çabalari, umarim basarili olmaz. Çünkü ABD’nin borazani olan ve daima ariza çikarmis olan medya kuruluslari simdiden hücuma geçmis durumdadir.

Türkiye, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) adi verilmeye çalisilan bu terör örgütüne asla prim vermemis PYD/YPG’yi PKK’nin Suriye’deki kolu olarak görmüs ve buna göre hareket etmistir. Bu konuda ABD’nin Ankara’daki Büyükelçilik Maslahatgüzarini bakanliga çagiran Disisleri, “ABD’nin sinirda YPG ile birlikte kuracagi orduya” dair itirazlarini ABD’li diplomata ileterek oynanmaya çalisilan sinsi oyunu bozma kararini zaten açiklamisti.

Ayrica Cumhurbaskanligi Sözcüsü Ibrahim Kalan, karari “PYD-YPG’yi mesrulastirmaya yönelik endise verici adim olarak” tanimlayarak “Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte Suriye Sinir Güvenlik Gücü’nün kurulmasi ve egitimi amaciyla çalisildigini” söylemistir. “Amerika Birlesik Devletleri, ‘DEAS ile mücadele’ gerekçesiyle PKK’nin Suriye uzantisi olan PYD-YPG’ye verdigi destegi sona erdirecegi yerde bu terör örgütünü mesrulastirmaya ve bölgede kalici hâle getirmeye yönelik endise verici adimlar atmaktadir. Bu durumun kabul edilmesi kesinlikle mümkün degildir. Bugüne kadar oldugu gibi önümüzdeki dönemde de Türkiye, Sayin Cumhurbaskanimizin yaptigi açiklamalar çerçevesinde, adi ve sekli ne olursa olsun her türlü terör örgütüne karsi mücadelesini sinirlari içinde ve disinda kararlilikla sürdürecektir. Türkiye, ulusal çikarlari dogrultusunda güvenligini saglamak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. Bu çerçevede mesru hedef olan terör örgütlerine karsi yeri, zamani ve sekli Türkiye tarafindan belirlenmek üzere her tür müdahale hakki mahfuzdur.” Diyen Kalin, her seyi oldugu gibi apaçik bir sekilde izah etmistir.

Bu konudaki gelismeleri harekâtin baslamasi ile birlikte yeniden ele alacagiz. Umarim 2. Firat Kalkani Harekâti daha fazla gecikmez ve PKK terör örgütü bir daha ayaklari üstüne dikilemeyecek sekilde yok edilir. Artik sahada konusacak olan siyasetçiler degil imanli bu Türk ordusudur. Katillere dünyayi dar etmek için çok az bir zaman kalmistir, vesselam…


Yazarın tüm yazıları.


BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP