NurPlast

Asil Anlatacak Olan Risaleleriniz Sizi

Mehmet Nuri BINGÖL

Yazar : Mehmet Nuri BINGÖL

 “Kardasim,  vücudum ve hayatimin devami, bu millet için lâzimdir. Hayatima kasdetmek isteyenlere karsi, bu can emanetini ‘Emanet Sahibi’nin emri gelmeden teslim edemem. Bu yüzden, yemek yapmak için lüzumlu malzemeyi en çok itimad ettigin kisilerden almalisin. Biliyorsun, beni on dokuz defa zehirlediler.” diye bir “hâdim”inize derken, istikballer namina endise volkanlari patliyordu içinizde belki de...

Sizin fitratiniz, zillet ve hakarete tahammül etmezdi. Izzet ve  Islamiyete layik kahramanlik  sizi  bu hâlde bulunmaktan siddetle menederdi. Böyle bir vaziyete düsünce, karsinizda kim olursa olsun, isterse en zalim bir cebbar, en hunhar bir düsman kumandani olsa da bas egmezdiniz. Zulmünü, hunharligini onun suratina çarpardiniz.

Sizi zindana atar, yahut idam sehpasina götürür; bunlarin hiçbir  ehemmiyeti yok sizin için. Bunlarin hepsini gördünüz üstelik. Birkaç dakika daha o hunhar kumandanin kalbi, vicdani zulümkârliga dayanabilseydi, bugün asilmis ve masumlar zümresine iltihak etmis olacaktiniz.        

Bütün hayatiniz  böyle zahmet,  mesakkat, felâket ve musibetle geçti iste. Cemiyetin imani, saadet ve selameti yolunda nefsinizi, dünyanizi bile feda ettiniz. Buna ragmen  onlara beddua bile etmediniz. Bu sayede  Nur Risaleleri, hiç olmazsa birkaç yüz bin, yahut birkaç milyon kisinin yaklasik yarim milyon insanin imanini kurtarmaga vesile olmustu.

Ölmekle yalniz kendinizi kurtaracaktiniz ;  hayatta kalip da zahmet ve mesakkatlere tahammül ederek, bu kadar imanin kurtulmasina hizmet ettiniz. Sonra, Siz cemiyetin iman selameti yolunda Ahiretinizi de feda ettiniz. Daha yüksek manevi makamlara ulasacakken, daha aziyla iktifa ettiniz yani. 

Inziva tavrina girip de “Hakikat ve Ihlas Meslegi”ni teskil  etmeyerek daha yüksek manevi hazlar alip Ahiret’teki makaminizi daha yükseltebilirdiniz. Tek istediginiz Allah’in rizasiydi, muhabbeti...

Bu satirlari, teneffüs ettiginiz havayi koklayamamisvefatinizdan bir yil sonra dogdugu için atmosferdeki itrinizi kapamamis bir bahtsiz yaziyor. Bunlar, hayatinizdaki harikalara  - yaklasik 35 yildir hayran, ama hayranligin üst siniri idrâk ve izâna erismek için çabalayan bir kalemin fâni izleri...

... Ve anliyor, esefle fehmediyor, yaptigi arastirma neticesinde görüyor ki, degil  “nasil yasadiginizi” yazmak, onlari tam tekmil bilmek ve idrâkten  bile acizdir.

“Bu kalem O’nu nasil yazsin,  bu zihin O’nu  nasil kavrasin,  bu havsala  O’nun durusunu, tavizsiz tavrini, müsbet hareketini nasil izah etsin?” diye de kendi kendini yeyip bitirmektedir; uykusuz beyni niceden beri zonk zonk atmaktadir.

Bu çalismayi bati illerinden birine yaptigim yolculuk esnasinda  musavvire gücüme silik hatlarla not düstüm.

 Bu çiziktirmenin, yasadiginiz hayatin yaninda karakalem ve hatlari silik çizgilerden beter bir tasavvur olabilecegini hissederek de  korktum; ama hatirlayinca hem ferahladim, hem de sürurla doldum. 

“VEMA MEDAHTÜ MUHAMMEDI  BIMEKÁLATÎ, MALA MEDAHTÜ MUHAMMEDI  BI-MAKÁLETI”

Bu misralar  ders aldiginiz Nebiler Nebisi hakkinda söylenmisti ve “ Ben makalelerimle  Muhammed ( asm )’i methedemedim, ama O’nu (asm)   methetmek makalelerimi güzellestirdi ve yüceltti.” mealindeydi.

  Bu ifadelerdi zihnime güç, yüregime cesaret asilayan ve ötelerin ötesindeki hesap için büyük bir emniyet hissi veren. Hani, “ Alimler Nebi’lerin  varisleridirler.” Hadis’i var ya; bana  bu kiyasi yapma imkânini bagislayan iste oydu.

Eyyühel Üstad! Sizin külliyatlara bile sigmayan fikir, hizmet, mücadele ve rehberliginizi dile getirmek - biliyorum ki- beni çok çok asar.  Sizi asil izah edecek olan  Risaleleriniz ve Nur külliyatiniz olacaktir. Yepyeni nesiller sizi anlamak ugrunda ellerinden  geleni yapacaklardir; berzah âleminde kalp rahatligi içinde  olunuz.


Yazarın tüm yazıları.


BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP