NurPlast
12/12/2017 | A+ | A-

EN BÜYÜK HEDIYE

Halil Ibrahim DEDE

Yazar : Halil Ibrahim DEDE

 Yurtdisinda postanelerde ileri tarihli posta gönderme diye bir uygulama var, Ülkemizde de olsa ne kadar güzel olurdu, degil mi?

Hazirladiginiz postayi istediginiz kisiye, belirlediginiz ileri bir tarihte teslim edilmek üzere postanede bekletilse ve günü gelince teslim edilse, çok güzel olur bence.

Düsünsenize; hiç görmediginiz büyük dedeniz size hitaben bir mektup yazmis ve aradan yillar geçmis ve büyük dedenizin size ulastirilmasini istedigi bu mektup size ulastiriliyor. Hiç göremediginiz büyük dedenizden kendi el yazisi ile o zamanin hâlini, kendisi ve ailesini anlatan güzel ve duygulu bir mektup aliyorsunuz ve mektup ile beraber dedeniz ve ailesinin fotografi ve de dedenize ait küçük bir esyayi size hediye olarak biraktigini görüyorsunuz, ne kadar sevinir, duygulanir ve mutlu olursunuz degil mi?

Bunu daha da ileri bir seviyesini gelin beraber hayal edelim.

Hani meshur bir hadis var; baska bir gölgenin bulunmadigi Kiyamet gününde, Cenab-i Hak’in arsinin altinda gölgelenecek yedi sinif insanin anlatildigi hadis. O yedi sinif insani sayarken bir sinif insani da “birbirini Allah için sevenler…” diye belirtiyor Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâm. Herkesin vardir can-i gönülden sevdigi; hakkinda hayir temenni ettigi; üzülsün, sikilsin, yüzü asilsin istemedigi; ayagina diken bile batsin istemedigi; Allah için çok ama çok sevdigi biri mutlaka ama mutlaka vardir, degil mi?

Iste o çok sevdiginiz insana, onun sevdigi ve onunda çok sevecegini düsündügünüz bir hediye vermekten de mutlu olursunuz degil mi?

Bir düsünün bakalim, ne hediye etseniz mutlu olur o çok sevdiginiz insan?

Güzel bir kalem mi?

Güzel bir elbise mi?

Güzel bir saat mi?

Ya da ebediyete kadar uzanacak bir hediye mi?

Bunlarin hepsi çok güzel bir hediye olur elbette ama ben olsam son saydigimi ilk saydiklarimdan önde tutarim.

Neden mi?

Çünkü ebediyete uzaniyor.

Peki tamam da bir hediye nasil ebediyete uzanabilir ki? Ebediyete uzanan bir hediye nasil olur?

Hemen anlatayim.

Can-i gönülden sevdiginiz; hakkinda her daim hayir temenni ettiginiz; üzülsün, sikilsin, yüzü asilsin istemediginiz; ayagina diken bile batsin istemediginiz; Allah için çok ama çok sevdiginiz insana en güzel hediye; onda geçici bir mutluluk, kisa bir sevinç ve zamanla eskiyip çöp olmayacak, yani ebediyete uzanabilen bir hediye olmali.

Peki tamam eyvallah ta nasil bir hediye bu?

Hemen anlatiyorum.

Bu hediye, kendiniz ile beraber o çok sevdiginiz insani da giyabinda niyet ederek hayir yapmanizdir. Mesela; bir sadaka verince sadece kendi adiniza degil de o çok sevdiginiz insani da niyet ederek verebilirsiniz o sadakayi. Hem size yazilir o sadakanin sevabi, hem de o kalpten niyet ettiginiz sevdiginiz kisiye yazilir.

Düsünsenize; o sevdiginiz insanin eline amel defteri veriliyor. Amel defterini açip bakinca, yapmadigi halde yazilmis güzel ameller görüyor. Ne kadar mutlu olur? Ne kadar sasirir ve ne kadar sevinir degil mi? Hele bir de kendi adiniza verirken kalpten sevdiginiz insani niyet ederek verdiginiz sadaka, sadaka-i cariye ise, amel defteri kiyamete kadar açik kalmis ve kiyamete kadar sevap yazilmasina vesile olmus bir sadaka ise, hissedilen sevinci, süruru ve mutlulugu inanin idrak etmekte aciz kaliyorum, idrak edemiyorum…

Kim bilir, belki bu iyi niyetinizden bile affa mazhar olabilirsiniz…

Hayatinizda, sirf Allah için sizi can-i gönülden seven; hakkinizda her daim hayir temenni eden; üzülmenize, sikilmaniza, yüzünüzün asilmasina razi gelmeyen; ayaginiza bir diken bile batsin istemeyen; kendisi için yaptigi hayirda sizi de kalbinden niyet ederek, size ahirette açilmak üzere ebedi bir hediye hazirlayan, iyi niyetli, Islam ahlaki ile ahlaklanmis dindar insanlar olmasi duasi ve temennisiyle...

halilibrahimdede@outlook.com

facebook.com/dedehalilibrahim


Yazarın tüm yazıları.


BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP