NurPlast

Gaziantep GÖNÜL-KUR, Arakan konusunda Basin Açiklamasi yapti

Gaziantep GÖNÜL-KUR, Arakan konusunda Basin Açiklamasi yapti

 Gaziantep Gönüllü Kuruluslari, Arakan'da Müslümanlara karsi uygulanan katliamlari protesto etmek amaciyla bir basin açiklamasi yapti.

Gaziantep Memur-Sen Mehmet Akif Inan toplanti salonunda yogun bir katilimla Gaziantep Gönüllü Kuruluslar Platformu olarak Arakan’daki zulmü protesto etmek için bir basin açiklamasi yapildi. Basin açiklamas,i Gönüllü Kuruluslar Platformu adina Memur-Sen il baskani Ahmet GÖK tarafindan yapildi. 

 

ISLAM DÜNYASI VE ULUSLARARASI TOPLUM HAREKETE GEÇMELI ARAKAN’DAKI KATLIAMLAR DURDURULMALIDIR


Budist Burma hükümetinin Arakan’da 1942 yilindan beri hiç durmadan devam eden katliamlari, bugün en vahsi sekilde sürmektedir. Myanmar’da (Burma), Rakhayn Eyaleti'nin kuzeyinde 25 Agustos gecesi meydana gelen saldirilarin ardindan Myanmar ordusu ve Budistler tarafindan sivil Arakanli Müslümanlara karsi yine katliam yapilmaya baslandi.
Ordu güçleri ve Budist rahipler öncülügünde siddeti giderek artan ve yayginlasan saldirilar sonucunda son üç günde Arakan'in çesitli köylerinde en az 3 bin Müslümanin katledildigine ve 100 binden fazla Müslüman'in da yerinden edildigine dair vahim haberler ulasiyor. Sahadan gelen haberler katliamlarin, 2012 ve geçen yil Ekim ayinda yasanan saldirilardan daha siddetli bir hal aldigi ve giderek bir soykirima dönüstügü yönünde. Maalesef Banglades sinirinin da kapali olmasi nedeniyle yüz binlerce Müslüman katledilme tehlikesiyle karsi karsiya.
Her gün asagilanan, tacize ugrayan, köyleri mahalleleri basilan Arakanlilar BM’ye göre de bu çagin en mazlum halklarindan biri durumunda. Zira Arakan’da yasanan zulüm ne dünya kamuoyunun gündemine girebilmekte ne de simdiye kadar zulmü hafifletecek ciddi bir girisim söz konusudur.
Müslüman Arakan halkini Islami köklerinden koparmak için Islami egitim veren okullar kapatilmis, Kuran okunmasi, Basörtüsü kullanilmasi ve kurban kesilmesi yasaklanmis durumdadir.
Bütün bunlara karsin birkaç güçlü devletin çikarlarini korumaktan baska bir ise yaramayan BM, mazlum milletlerin yasadiklari zulümleri kinamak için bile ABD’nin, Çin’in, Rusya’nin iznine bakiyor.
BM ve BMGK tarafindan yapilan tek sey ölü ve yaralilari sayarak rapor hazirlamak. Bu vahsi katliamlari engellemek için ise bugüne kadar en küçük bir girisimde bulunulmus degil.
Insan haklari söylemi sampiyonlugunu kimseye birakmayan Bati dünyasi da yasanan katliamlari durdurmaya yönelik kilini kipirdatmiyor. Komisyon raporlari ve kinama faaliyetlerinin ise katliamlar karsisinda hiçbir anlami yok.
Bugün dünyanin her yerinde Müslümanlar büyük zulümlere ve katliamlara maruz kaliyor. Buna karsin uluslararasi örgütler ve Bati dünyasi çirkin bir ikiyüzlülükle Islamofobiyi pompalamakla mesguller.

Bugün Arakan’da mazlum ve müdafaasiz insanlar acimasiz zorbaligin ve zulmün insafsizligina terk edilmistir. Daha önce Filistin’de, Gazze’de, Bosna’da, Dogu Türkistan’da ve halen süren Irak, Suriye isgallerinde görüldügü üzere insanlik yok olmustur. Neredeyse bütün katliamlara maruz birakilanlarin ‘Müslüman’ olmalari, evrensel haksizlik, zulüm ve iskencelere karsi gösterilen betondan sessizlik ve duyarsizligin bilinçli bir tercih oldugunu göstermektedir. Anlasilan o ki, öldürülen, kani akitilan Müslüman olunca üzülmeye, önlemeye gerek duyulmamaktadir. Insan haklari ve özgürlükler Müslümanlar söz konusu olunca rafa kalkmaktadir. Hatta onlara göre emperyalist amaçlarin gerçeklesmesi için Islam cografyasinda katliamlar da yapilabilir. Srebrenitsa’da oldugu gibi bu katliamlarin zaman zaman Birlesmis Milletlerin izin ve gözetimi altinda yapilmasi da zulme teslim olmus dünyanin medeniyet seviyesini göstermesi adina ibret vericidir. Müslümanlara karsi dünyanin her yerinde sistemli bir sekilde yayginlastirilan ve katliamlara dönüsen nefret, adeta evrensel emperyalizmin temel politikasi ve programi olmustur.

Isin daha vahim boyutu ve anlatilamaz olan yani aci ve iskencelere maruz birakilan kardeslerine diger Müslümanlarin yani bizlerin duyarsiz kalmasidir. Kardeslerimize insani ve Islâmi sorumlulugumuz geregi siyasi, ekonomik, medyatik yardim yapmamak, bizi kardes kilan ruhun çürüdügünü, bizi bir ve beraber kilan imanimizin zayifladigini göstermektedir. Adaletle emrolunan insanlar zulmün tavrini benimsemekte, sessizlikleriyle onlarin cürümlerine ortak olmaktadir. Bugün Müminler içi bosaltilarak sadece ismi kalmis, imanlariyla küfrün duyarsizligini yasama biçimine dönüstürmüs gibidirler. Fiili ve mali destegi bir yana koyalim, çogumuz dualarda bile kardeslerimizi hatirlamayacak kadar acz, atalet ve yabancilasma içindeyiz. Içinde oldugumuz bu sefil durum bizim felaketimiz ve helak olma sebebimiz olarak yeter! Bizi asil çökerten bu duyarsizlik ve yabancilasmadir. Bir an önce, özümüze dönerek, kim ve ne oldugumuzun bilincini yeniden kusanarak, kardeslik duygulariyla silkinip Arakanli kardeslerimize elimizi uzatmak zorundayiz.

Bu zorlu zamanlar, inanan her insanin agir sorumluluk ve sinavdan geçtigi süreçlerdir. Kardeslerimize bugün destek vermezsek ne zaman verecegiz? Aile bütünlükleri parçalanarak evlerinden sökülüp atilan, sinir ötesine sürgün edilen, zenginliklerine el konulan kardeslerimize acimasizca öldürüldükleri bugün degilse ne zaman yardim edecegiz? Islâm kardesliginin hayati saran, kucaklayan yakinligi, içtenligi ne zaman yasanacak?

Sadece Arakan’da degil, tüm ümmet cografyasinda Müslümanlar küresel emperyalizmin saldirisi altinda perisan durumdadir. Inancimiz, kültürümüz, degerlerimiz, medeniyet eserlerimiz, kurumlarimiz, benligimiz, özetle bütün varligimiz isgal ve yok edilmek istenmektedir. Biz adaleti, hakki ve hürriyeti savunmayi ilke edinmis Sivil Toplum Kuruluslari olarak haksizliga, hukuksuzluga, zulme, sömürüye asla riza göstermedik, göstermeyecegiz. Gittigimiz her yerde, bulundugumuz her platformda mazlum ve Müslümanlarin meselelerini gündeme tasiyacak, insanlik vicdanini uyandiracagiz insallah. Bu baglamda katil Myanmar hükümetini ve sessizligi ile bu katliamlara destek veren tüm ülke ve kurumlari lanetliyoruz.

,
Buradan, basta siyasi otoriteler olmak üzere Türkiye’de etkili ve yetkili herkesi, sinirlari ve siniflari asan aidiyet ve kardeslik duygularimizi hatirlayarak Arakan’daki bu zulmü durdurmak, kalici barisi saglamak için ellerinden gelen tüm gayreti göstermeye çagiriyoruz.

Bu baglamda Türkiye Dönem Baskanligini yaptigi Islam Ülkeleri Isbirligi Teskilati’ni derhal aktif olarak devreye sokmalidir. Islâm ülkeleri kendilerini teslim alan ataletten bir an önce kurtulmali, tarihi, siyasi ve ekonomik sorumluluklarini acilen yerine getirmelidir. Katar’la ugrasan Islam ülkelerinin liderleri Müslüman kardesleri vahsice katledilirken neredeler? Yaziklar olsun onlara. Yaziklar olsun. Yaziklar olsun. Bu hususta Sivil toplum örgütleri kardeslerimizin sorun ve ihtiyaçlariyla daha yakin, daha yogun ilgilenmeli, gittikleri her yerde bu zulümlere karsi farkindalik olusturacak etkinlikler yapmalidir. Bu konu yogun, etkin bir diplomasi yürütülerek, uzak yakin tüm ülkelerin gündemine sokulmalidir. Gerekli tüm önlemler, çözümler ve yaptirimlar derhal hayata geçirilmelidir.

Hepsinden önemlisi de Müslümanlar olarak çürümüs, pörsümüs ve yikilmaya yüz tutmus Bati medeniyetinden ümit beklemekten vazgeçmemiz gerektigini idrak etmemiz gerektigidir. Bugün Müslümanlarin ahinin arsi titretmesine dur diyebilecek tek sey Ittihad-i Islamdir. Bu baglamda tüm Islam Ülkesi liderlerini ve yöneticilerini göreve çagiriyoruz.

Ittihad-i Islam Noktasinda görevini yapmayan Müslüman liderlerin halklarini da kendi yöneticilerini harekete geçirmek üzere eylemler yapmaya davet ediyoruz.

Ve Bir kurban bayrami arefesinde haykiriyoruz: Artik Müslümanlar olarak Siyonizme, emperyalizme kurban edilmek istemiyoruz. Kapitalist, Emperyalist ve Siyonistlere karsi Ismail olmakligimiz yetmistir. “Müslümanlar bir vücudun azalari gibidir.” öyleyse, Zulme karsi bir ve beraber olmak ve ayaga kalkmak en birinci görevimiz olmalidir.

Kamuoyuna saygilarimizla…BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP