NurPlast

Muhabbet Platformu referandum kararini açikladi

Muhabbet Platformu referandum kararini açikladi
 Muhabbet Platformu referandum kararini açikladi

 “Muhabbet Platformu” çatisi altinda yer alan Sivil Toplum Kuruluslari 16 Nisan 2017 tarihinde yapilacak referandum ile ilgili açiklama yapti.

Açiklama söyle:

Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur'un hakiki talebeleri daima; memleketin birlik ve beraberliginden yana, millet iradesine saygili, her türlü vesayet sistemi ile birlikte bütün ihtilallere ve tepeden inmecilige karsi, temel insan haklarina, din ve vicdan hürriyetine samimi bir sekilde bagli bir anlayisa sahip olmuslardir. Ve bunu da müspet hareket anlayisi içerisinde her zaman ve her vesile ile ortaya koymuslardir.

Özellikle içinde bulundugumuz bu hassas ve hayati dönemde, iç ve dis ser güçlerin ülkemiz ve devletimiz aleyhindeki fütursuzca ve düsmanca tavirlari karsisinda bir takim yanlis anlasilma ve iltibaslarin önüne geçmek, memleketimizin birlik, huzur ve saadetine gücümüz nispetinde katkida bulunmak amaciyla görüs ve düsüncelerimizi açiklamanin çok önemli ve zaruri bir vazife oldugunun da farkindayiz.

Böyle kritik ortam ve ahvalde fikir beyaninin demokratik bir hak ve davranis oldugu hususunun Bediüzzaman Hazretlerinin hem bizzat sahsi uygulamalarinda, hem de yazmis oldugu eserlerinde açikça yer aldigini da belirtmek isteriz.

Millet olarak vesayet sistemlerinden, koalisyonlardan, çift basliliktan, dayatmaciliktan tarif edilemez sikintilar yasadigimiz herkesin malumudur. Devlet yönetiminde ve icraatta millet tarafindan seçilmis insanlardan daha fazla olarak, sorumsuzlarin dayatmalarinin aci faturalarini uzun yillar boyunca hep beraber ödedik.

Atanmislar, firsat bulduklari her ortanda seçilmislerin önünde hep engel oldu. Bürokratik oligarsiyi olusturan ve vesayeti temsil edenler, milletin seçtigi temsilcilerine tepeden bakmayi bir hayat tarzi haline getirdi. Hatta kendi güdümünde saydi, emrinde telakki etti. Vesayet ve güç odaklari, milletin seçtiklerine ideolojik olarak ve potansiyel tehlike nazariyla yaklastiklari için yasama ve yürütme organlarinin çogu zaman elini kolunu bagladi.

Halki cahil, sürü ve ikinci sinif vatandas olarak gören anlayis “ama” ve “fakatlarin” arkasina siginarak kendi vatandasinin en tabi, masum ve demokratik taleplerini karsilamak yerine, bunlari suç sayma yolunu tercih etti. Kamusal alan birilerinin tapulu arazisi gibi görüldü. Devlet kurumlari, inançlari geregi basini örten insanlarimiza yasak bölge olarak ilan edildi. Esit vatandaslik, herkes birinci sinif vatandas olma tabirleri lafta kaldi, rafa kaldirildi.

Kisaca yukarida bir kismi hatirlatilan olumsuzluk ve haksizliklarin bugün çogunun düzeltilmis ve kazanilmis hak olarak uygulaniyor olmasindan dolayi memnuniyetimizi ifade ediyor ve daha baska güzel gelismelerin önünü açmak maksadiyla millet olarak güçlü bir sekilde “Evet” diyerek ses vermemiz gerektigine inaniyoruz.

Içimizde ve dis ülkelerde hayir propagandasi yapanlarin kimler olduguna bakilinca dost oldugunu sandigimiz, hatta stratejik ortak olarak kabul ettigimiz devletlerin endise ve telaslarina nazar edilince bu “Evet”in önemi daha da artiyor ve netlesiyor.

Imam-i Safi hazretlerinin dedigi gibi: “Fitne dönemlerinde düsman oklarini takip ediniz. O sizin hedefinizi tayin edecektir.”

Bu düsüncelerle, hakiki hürriyet ve sulh-u umuminin temin ve tesisi, Islâm âleminin ve mazlum ümmetlerin ümit mesalesinin sönmemesi için; vatan, millet ve Islâmiyet adina “Evet” demeyi çok önemli bir vazife olarak görüyor ve bunu kamuoyunun dikkatlerine saygi ile arz ediyoruz.

ITTIHAD EGITIM VE KÜLTÜR DERNEGI-BURSA
BEDIÜZZAMAN PLATFORMU-BURSA
ÜMITVAR EGITIM KÜLTÜR VE ARASTIRMA DERNEGI-IZMIR
KÖPRÜ EGITIM VE KÜLTÜR DERNEGI- GAZIANTEP
HASKUBBE EGITIM VE ILMI ARASTIRMA DERNEGI-KONYA
REM –RISALE EGITIM MERKEZI-ESKISEHIR
ZEVE EGITIM VE KÜLTÜR DERNEGI-VAN
NUKÖY AYDINEVLER EGITIM VE KÜLTÜR PLATFORMU
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERI-TIRE
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERI-NAZILLI
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERI-KAYSERI
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERI-SIVAS
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERI-AYDIN
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERI-KIRSEHIR
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERI-SAKARYA
MUHABBET PLATFORMU GÖNÜLLÜLERI-ADIYAMANBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP