NurPlast

Bediüzzaman'in Barla'sinda büyük degisim

Bediüzzaman'in Barla'sinda büyük degisim

 

Bediüzzaman'in Barla'sinda büyük degisim

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin yillarca kaldigi ve Risale-i Nur'un büyük çogunlugunun telif edildigi Barla'daki degisime hazir olun!

Kemal Benek'in haberi:

RISALEHABER-Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin yillarca kaldigi ve Risale-i Nur'un büyük çogunlugunun telif edildigi Barla, yogun inanç turizmine karsilik vermek için bastan asagi yenileniyor.

Basbakanlik Tanitma Fonu tarafindan finanse edilen ve Isparta Valilig tarafindan yürütülen "Barla Kentsel Tasarim Projesi"nin yapimina baslandi.

PROJENIN YAPIMINA BASLANDI

Risale Haber'e konusan projenin mimari Muhammed Said Uyar, Barla'da Bediüzzaman ve Tevhid Müzesi ile Risale-i Nur Arastirma Merkezi'nin de yapilacagini söyledi.

Geçtigimiz yil Barla'da "Kültürel Miras ve Imar Boyutu ile Isparta ve Barla’nin Gelecegi Çalistayi"nin yapildigini hatirlatan Uyar, iki yilin emekleri neticesinde projenin yapimina baslandigini, öncelikle altyapi çalismalarinin bitirilecegini belirtti.

DOKU AYNEN MUHAFAZA EDILECEK

5 yil içinde pojenin tamamlanmasini öngördüklerini açiklayan Uyar, Barla'nin dokusunun korunacagini vurgulayarak, "Barla ile ilgili rehber hazirlandi. Bundan sonra Barla'da kapi ve pencere müdahalelerinde bile rehbere uyulacak. Yeni insaatlar bu rehbere göre izin alabilecek. Amaç Barla'yi aynen muhafaza etmek" dedi.

BEDIÜZZAMAN'IN EVI ESKI HALINE GETIRILECEK

Bediüzzaman Hazretlerinin kaldigi evin eski haline getirilecegine de dikkat çeken Uyar, "Bediüzzaman'in evi yeniden restore edilecek. Simdiki görüntüsü degisecek. Orjinal haline sadik kalinacak" seklinde konustu.

BEDIÜZZAMAN VE TEVHID MÜZESI

Proje çerçevesinde kurulacak olan Bediüzzaman ve Tevhid müzesinin sadece Bediüzzaman hazretlerinin sahsina yönelik bir müze olmayacagini ifade eden Uyar, "Iman hakikatlerinin anlatilacagi bir müze olacak" dedi.

RISALE-I NUR ARASTIRMA MERKEZI

Yine Barla'da Bediüzzaman ve Risale-i Nur Arastirma Merkezi'nin kurulacagini söyleyen Uyar, "Burada çok genis bir arastirma imkanlari olacak. Akademik çalismalar yapilabiliecek" seklinde konustu.

Projeyi izlemek için TIKLAYINIZ BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP