NurPlast

Olaganüstü Din Sûrasi Sonuç Bildirgesi

Diyanet Isleri Baskanliginin çagrisiyla Din Isleri Yüksek Kurulu Baskanliginin, Fetullahçi Terör Örgütü FETÖ’nün darbe girisiminin ardindan Ankara’da olaganüstü topladigi Din Sûrasi, Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafindan okunan sonuç bildirgesiyle sona erdi.

 


Sonuç bildirgesini okumadan evvel hayatini kaybeden sehitler için Allah’tan rahmet, gaziler için de acil sifalar dileyen Diyanet Isleri Baskani Görmez, sûra üyeleri adina “Hain ve kanli darbe girisimi karsisindaki vakur, cesur ve âlicenap tutumuyla tüm dünyaya örnek olan; vatanina, milletine, millî iradeye ve hukuk düzenine sahip çikan aziz milletimizin 15 Temmuz gecesindeki onurlu durusu ve bu direniste milletimizin maneviyatini canli tutan bütün din gönüllüsü kardeslerimiz nesiller boyu sükran ve minnetle anilacaktir.

Istiklal mücadelesi günlerinde oldugu gibi, milletin kendi izzet ve haysiyetine sahip çikma davetine derhal icabet edip sehadet mertebesine kavusan aziz sehitlerimize Cenab-i Hak’tan rahmet niyaz ediyor, yaralanan gazilerimize acil sifalar diliyoruz. 

Halk iradesine dayanan mesru bir yönetimi, din kisvesi altinda örgütlenip silah zoruyla devirmeye tesebbüs etmek, milli iradeyi hiçe saymak ve bir hak gasbidir. Dinen mesru görülemez. Bu girisimi siddet ve nefretle tel’in ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Iki gün süren Olaganüstü Din Sûrasi’nin kamuoyuyla paylasilan maddeleri sunlar;

FETÖ/PDY dini bir yapi olarak nitelendirilemez…

Gizli ve karanlik emellerine ulasmak için her türlü yolu mübah gören, dini ve dinî duygulari istismar eden; milletimizin zekâtini, sadakasini, kurbanini çalan, evladini elinden alan, dinimizin temel degerlerini ve kavramlarini tahrif ve tahrip eden, gayr-i Islamî ve gayr-i ahlakî tutum ve davranislarla fitne, fesat, yalan ve desiselerle kendine insan ve imkân devsiren, devletin tüm organlarina sizarak, milletin gelecegini ipotek altina almaya çalisan ve son darbe girisimiyle millet tarafindan suçüstü yakalanan Fetullahçi Terör Örgütü (FETÖ/PDY) dinî bir olusum olarak nitelenemez. Bu örgütün elebasi “din âlimi” ya da “hocaefendi” olarak kabul edilemez.

FETÖ/PDY’nin liderine atfedilen sifatlar Islam ile bagdastirilamaz…

Islâm’a göre Hz. Peygamber’den baska, “masum ve tartisilmaz” bir otorite ve rehber kabul edilemez. Hiçbir kimse ve hiçbir yapi, kendisini dinin mutlak temsilcisi olarak göremez ve insanlari kendisine kayitsiz sartsiz itaat ve bagliliga çagiramaz. Islâm’da mutlak itaat ve baglilik, çerçevesi Kur’an ve Sünnet tarafindan belirlenen ilkeler için söz konusu oldugundan Islam’a göre hiçbir kisinin kendisini yanilmaz bir otorite ve rehber olarak kabul etmesinin veya baglilari tarafindan böyle görülmesinin bir geçerliligi yoktur. Bu Allah’in kitabina ve Hz. Peygamberin sünnetine açikça aykiridir. Bu çerçevede bir kisinin, özel, seçilmis ve yanilmaz oldugu, beyan ve ögretilerinin kutsiyet arz ettigi iddiasi dinen kabul edilemez.

FETÖ/PDY açik bir din istismari hareketidir…

Islam’da davet, Allah’a ve Hz. Peygamber’in yoluna yapilir. Allah adi kullanilarak çesitli kisilere, yapilara ve hiziplere yönelik davet, insanlari din ve Allah diyerek aldatmaktir ve dine yapilmis en büyük haksizliktir. Hiç kimse aklini, iradesini ve kisiligini baska birine teslim edemez. Din adina, Allah adina insanlarin manevi duygularini istismar ederek kurulan yapilarin Islam’dan onay almasi mümkün degildir.

FETÖ/PDY din kisvesi altinda bir güç ve çikar hareketidir…

Dini görünümlü egitim faaliyetlerini bir güç ve çikar agina dönüstürerek dünyevî, siyasî ve ekonomik bir yapi olusturmak, böylece her türlü gizli ve kirli iliskilerini perdelemek, Islâm’in temel ilkeleri ile hiçbir sekilde bagdasmaz. Öte yandan din üzerinden menfaat elde etmenin ve nüfuz olusturmanin da herhangi bir dinî temeli yoktur.

FETÖ/PDY hareketi sahte bir mehdi hareketidir…

Tarih boyunca toplumun güvenligini tehdit eden mehdici-mesihçi ve hurufi-bâtinî karakter arz eden pek çok fitne ve fesat hareketi ortaya çikmistir. Sir, gizem, adanmislik, karizmatik kisilik gösterisi ve takiyyecilik/çift sahsiyetlilik bu hareketlerin en bariz özelligi olmustur. Modern zamanlarda ise bu tür hareketler, uluslararasi siyasal mühendisliklerin güdümünde Islam toplumlarinin parçalanmasi ve sömürülmesinin birer araci olarak kullanilmislardir.

FETÖ/PDY’nin dini bilgi kaynaklari saibelidir…

Bu yapinin sözde dini söylemlerinde, Islâm’in temel bilgi kaynaklarindan çok, rüyalar, gizemli hikâyeler revaç bulmus, bunlar araciligiyla masum kitleler aldatilip efsunlanmis, hastalikli bir zihniyet olusturulmustur. Bu amaçla özellikle medya kullanilarak sohbet, vaaz ve konferanslar yoluyla dinin tahrifine tevessül edilmistir. Bu vaaz ve sohbetlere Hz. Peygamberin katildigi iddia edilmis, mensuplarina verilen emir ve talimatlar rüya yoluyla Peygambere dayandirilmaya çalisilmistir. Bu sekilde insanlari kandirarak kendi otoritesini tahkim etmeyi bir yöntem olarak kabul eden bir yapinin dinden cevaz almasi mümkün degildir.

FETÖ/PDY Islam Ümmetinin vahdetini parçalayan bir tefrika hareketidir…

Islam toplumunda, farkli mezhep, mesrep ve düsünce ekolleri ahenkli bir sekilde bir araya gelmis ve bu büyük bir zenginlik olusmustur. Ancak Islâm’da Müslümanlarin birligi esas oldugundan vahdeti parçalayacak her türlü tefrika ve gruplasma yasaklanmistir. (FETÖ/PDY) Hakikati kendi tekeline alarak kendisinin disinda herkesi dislayan bir yapi Islam gelenegi ile bagdasmaz. Dolayisiyla Islam ümmetini parçalamayi esas alan hiçbir yapi, düsünce ve hareket masum kabul edilemez.

FETÖ/PDY içinde ahlak barindirmayan bir sir hareketidir…

Din alaninda gizli faaliyet gösteren, denetime kapali olan ve özellikle mali kaynaklari seffaf olmayan yapi ve organizasyonlarin, her türlü saibe ve karanlik iliskiyi içinde barindiracagi muhakkaktir. Bu noktada kendince dini argümanlar üreterek mesruiyet saglamaya çalisan bir hareketin takip ettigi siyaset ve stratejinin hiçbir saglam ve sahih temeli yoktur. Dolayisiyla bu yapi insanlarin dinî duygularini istismar ederek kendi amaçlari dogrultusunda kullanmistir.

FETÖ/PDY hareketi gayr-i ahlaki bir harekettir…

Kendini gizleme, oldugundan farkli görünme, ikiyüzlü davranma, çift dilli konusma, takiyye geregi helal-haram gözetmeme, kod adi kullanma, bulundugu ortamda inandigindan farkli yasama, yalan söyleme, tecessüste bulunma, mahremiyeti ihlal etme, santaj yapma, kayirmacilik, kötü emeller için örgütlü dayanisma gibi yöntemler gayr-i Islâmî ve gayr-i ahlakidir.

Kendi mensuplarini kadrolara yerlestirip devleti ele geçirmek amaciyla basta soru hirsizligi olmak üzere her türlü yolsuzlugu ve hukuksuzlugu yapmak, kul ve kamu hakkina tecavüz etmektir. Böyle bir yöntemi, örgütlenmesinin temel araci yapmis olan bir yapi Islamî kabul edilemez. Buna önderlik eden, yol veren ya da göz yuman insanlarin vicdandan, ahlaktan ve dinden nasipleri yoktur.

Allah için yapilmasi gereken ibadetler, farkli amaçlar için istismar edilemez. Zekât ve kurban parasiyla televizyon kurmak, medya çalismalari yapmak, lobi faaliyeti yürütmek, bu paralari degisik ülkelerde seçim kampanyalarina aktarmak, asla mesru görülemez.

FETÖ/PDY dinlerarasi diyalog adina din mühendisligi yapan ve kelime-i tevhidi parçalayan bir harekettir…

FETÖ/PDY batili kamuoyunun ilgi ve destegini saglamak, medeniyetler çatismasi tezine karsi duyarlilik üretme adina ‘Dinler arasi diyalog’ ve ‘ilimli Islam’ diyerek saibeli girisimler baslatmis, pek çok sirli ve gizemli iliskiyle uluslararasi dünyada Müslümanlarin aleyhine olusturulan karanlik projelerin bir parçasi olmaktan çekinmemistir. Hiç süphe yok ki Allah katinda hak din Islam’dir. Baska din mensuplariyla dinî özgürlükleri zedelemeden baris içinde yasamak esas olup insanligin faydasina olacak her iste onlarla ortak zeminde yardimlasma ve dayanisma mümkündür. Dolayisiyla dinler arasi diyalog adi altinda belli bir siyaset mühendisligi oldugu anlasilan ortak bir dinî teoloji veya dinî kültür birligi olusturma çabasi hiçbir sekilde tasvip edilemez. Islam’in temel esaslarindan ödün vermek, söz gelimi kelime-i tevhidin ikinci kismi olan Hz. Muhammed’in risaletini göz ardi etmek asla kabul edilemez.

Gönül cografyamizi dogru bilgilendirmek için Avrasya Islam Surasi düzenlenecektir…

FETÖ/PDY, basta ülkemiz olmak üzere dünyanin pek çok yerinde özellikle Asya ve Afrika’da açtiklari okullar marifetiyle içi bos bir Islam söyleminin öncüsü olmus, bu bölgelerde yasayan Müslümanlarin umut ve enerjilerini heder etmistir.

FETÖ/PDY terör örgütünün egitim gönüllüleri adi altinda gönül cografyamizda, Orta Asya, Balkanlar, Afrika ve Uzak Dogu’da gerçeklestirdigi tahrifat ve tahribat ile bu ülkelerde dini ve dini degerleri kullanarak kurduklari hegemonya tespit edilecektir. Söz konusu tespitler Kasim ayinda toplanacak Avrasya Islam Sûrasina katilacak ülkelerin Din Isleri Bakanlari ve Diyanet Isleri Baskanlari ile paylasilacaktir.

FETÖ/PDY’nin dini hayatimiza verdigi zararlari tespit etmek için komisyonlar kurulacaktir…

Diyanet ve Ilahiyat camiasinin FETO ve benzer yapilarin dini istismar faaliyetlerini irdeleyen ilmi çalismalar yapmalari aciliyet kesbetmektedir. Bu baglamda Örgütü ve liderini yüceltici sözde bilimsel çalismalar ve yayinlar da ilgili kurumlarca incelenerek bilimsel açidan degerlendirilmeli ve geregi yapilmalidir.

Din Isleri Yüksek Kurulu bünyesinde, ilahiyat fakültelerindeki farkli branslardan akademisyenlerin de istirakiyle özel bir komisyon olusturulmalidir. Bu komisyon, öncelikle FETÖ/PDY terör örgütünün Islam’a ve Müslümanlara verdigi zararlari, Islam’in inanç ilkeleri, ibadet telakkisi ve ahlak düsturlarinda yaptigi tahrifat ve tahribati, Islam’in temel kavramlarina dair çarpitmalari tespit etmeli ve bu tespitler kamuoyu ile paylasilmalidir.

Her seviyede din egitim ve ögretim anlayisi gözden geçirilmelidir…

Bu tür dini yapilarin toplumu bir kez daha aldatmasina firsat vermemek için, din egitim ve ögretim politikalari yeniden degerlendirilmeli ve bu çerçevede her seviyede din egitimi ve ögretimi gözden geçirilmelidir.

Benzer yapilarin olusmamasi ve benzer hatalarin tekrarlanmamasi için STK’larla ortak çalismalar yapilacaktir…

Diyanet Isleri Baskanligi, özellikle Din Isleri Yüksek Kurulu marifetiyle -özgürlüklerine müdahale edilmeksizin- Türkiye’de din hizmetine ve din egitimine destek veren sivil dini-sosyal tesekküllerle, Islam’in tarih boyunca medeniyetler kuran ana yolundan ayrilmamalari, her türlü ifrat ve tefritten uzak kalmalari, daha seffaf ve denetlenebilir yapilar olmasi yönünde olarak ortak çalismalar yapilmalidir.  Ayrica dini ve ilmi denetim ve rehberlik için Diyanet Isleri Baskanligi bünyesinde üst kurullar olusturulmalidir.

Cumhuriyet tarihi boyunca din-devlet-toplum arasinda yasanan sosyo-politik gerilim süreçlerinde ülkemize özgü bir kurumsallasmanin yeterli düzeyde ve es zamanli olarak gerçeklestirilememesi nedeniyle ortaya çikan boslukta türeyen din eksenli yapilar, zaman zaman toplumun dini hayatini zaafa ugratacak boyutlara ulasmistir. Bu durum, ülkemizde din-devlet-toplum iliskilerinin gerekli yasal zeminin insasi da dahil olmak üzere yeniden ele alinmasini zorunlu kilmaktadir.

Maruz kaldiklari manevi zararlari önlemek için vatandaslarimiza ve özellikle gençlere yönelik çalismalar yapilacaktir…

Dini ve maneviyati kirletmekten kaçinmayan bu hain saldiri neticesinde pek çok vatandasimizin bilhassa genç nesillerin maneviyatini derin bir bunalim ve çikmaza sürükleme potansiyelini bertaraf etmek için özel çalismalar yapilacak ve yayinlar gerçeklestirilecektir.

Kaynak: www.dinihaberler.comBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP