NurPlast

Fatma Sahin: Ikinci Kurtulus Savasi mücadelemizi verdik

Fatma Sahin: Ikinci Kurtulus Savasi mücadelemizi verdik

Fatma Sahin: Ikinci Kurtulus Savasi mücadelemizi verdik

Büyüksehir Belediye Baskani Fatma Sahin bir televizyonun programinin konugu oldu. Sahin gündeme ilkin açiklamalarda bulundu. Baskan Sahin, 15 Temmuz sürecinde yasadiklarini ve yasananlari baskent kulisinde anlatti. Sahin bundan sonra yapilmasi gerekenler hakkinda görüslerini belirtirken, Gaziantep’in darbe girisimine ne tepki gösterdigini ifade etti.

Sahin, 15 Temmuz aksami Istanbul'da oldugunu belirterek, "Ben 15 Temmuz aksami Istanbul da uluslar arasi bir toplantidaydim, 120 ülkenin temsilcisinin katildigi toplantidaydim. Çikista uçaga binmek için Atatürk Hava alanina geldigimizde tanklarin hava alanini kapattigini gördük. Orada sabaha kadar bekleyip sabah saatlerinde 'e dönebildik" dedi.

"ZIRHLI TUGAY KOMUTANI BENI ARADI FAKAT KONUSMADIM

15 Temmuz Türk tarihine altin harflerle yazilacak diyen Sahin, "Aslinda sadece belediye ve tek bir kurum degil, 15 Temmuz aksami Türk tarihine altin harflerle yazilacak bir basari hikayesi yazildi. Bir destan yazildi. 81 ilde her bir organ orada büyük bir mücadele verdi. Biz ikici bir kurtulus savasi mücadelemizi verdik. Her sehir bu mücadelenin canli sahidi oldu. Biz gazi sehir olarak 100 yil öncede Fransizlara karsi bu mücadeleyi vermtik. 3 bin 200 sehidi olan bir geçmisten geliyoruz. Dolayisiyla bizim bir kahramanlik hikayemiz var. 15 Temmuzda her sehirde oldugu gibi bizimde durmamiz gereken bir durusumuz oldu. Bizim 3 yildan beri beraber çalistigimiz komutanimiz suanda göz altinda. Daha önceki komutanimiz suanda Trakya da, o da isin içinde ve göz altinda. Biz Valimizle beraber güvenlik toplantilarinda bu sehrin bu sinirlarini askeriyenin yetemedigi bütün lojistik destekleri Büyüksehir içinden yapildi. Yillarca beraber bu sinirda birlikte çalistik. Bugün baktigimiz zaman biz bu siniri kime emanet etmisiz Büyüksehir olarak 50 milyon TL sadece biz verdik. Güvenlik duvari, pist ve yollari için, en kötü sey güven duygusunu kaybetmektir. Bundan sonra o büyük fotografi çok iyi görüp, toparlanmamiz gerekiyor. Jandarma komutanimiz, net bir sekilde yanimizda dururken, tugay komutanimizin konusmasi degisti. Bizde emir komuta var dedi. Biz baktik ki is çok vahim, hemen tugay komutanligina bütün is makinemizi yigdik. Kisladan çikmasinlar diye. Tugay komutani beni ariyor, çünkü biz o kadar çok birlikte çalistik ki, beni arayip is makinelerinden rahatsizligini bildiriyor. Fakat ben konusmadim ve geregini yaptim. Çünkü ben 2 milyonun güvenligi için üzerime düseni yaptim" ifadelerini kullandi.
Gaziantep'te 15 Temmuzda yasananlar hakkinda bilgi veren Sahin, "Biz önce liderimizin ne dedigine baktik çünkü Cumhurbaskaninin ne dedigi çok önemliydi bu bir takim oyunuydu. Cumhurbaskanimizin herkes sokaga çiksin mesaji üzerine toplum mesaji aldi. Önemli olan liderlik, toplumun liderine olan güveni ve çok hizli bir sekilde bunun geregini yapmasidir. Millet devleriyle kader birligi yaptigi zaman bütün oyunlar bozuluyor" seklinde konustu.

"FETÖ, PKK'DAN DAHA TEHLIKELI

FETÖ'nün PKK'dan daha tehlikeli oldugunu milletin gördügünü söyleyen Sahin, "Misir ile de yapilmak istenilen darbeye bakmak lazimdir. Arsindaki farki görmek gerekiyor. Aslinda Misir, Menderes döneminde yasananlari yasadi. 50'li yillarda Türkiye'nin yasadigini Misir 2000'li yillarda yasadi. Türkiye aradan geçen 60 yilda her 10 yilda bir darbe gördü bu süreçte toplum kendi demokratik derinligini olusturdu. Bunlarin hesaplamadigi nokta budur. En kötü yönetim bile darbe yönetiminden daha iyidir dedigi bir toplumsal mutabakat saglandi. FETÖ terör örgütünü PKK'dan daha tehlikeli bir örgüt oldugunu bu toplum gördü. Çünkü F16 savas uçaklarinin kendi meclisini bombalamasini sagladiklarina bu toplum sahit oldu. PKK'nin elinde böyle bir güç yok" ifadelerine yer verdi.

BUNDAN SONRA NE YAPMAK GEREKIYOR

Bundan sonra yapilmasi gerekenleri siralayan Sahin, "15 Temmuzdan çok büyük bir ders almak gerekiyor. Dersin basladigi yer Kuleli'dir. Bu askeri kadro bu hale nasil geliyor. Bu ise müfredattan baslanmasi gerekiyor. Basta Genelkurmay Baskani olmak üzere, herkesin çok hizli bir sekilde geriye dönüp, basa dönmesi gerekiyor. Bunlar bir sonuçtur. Ciddi bir denetim sisteminin hayata geçmesi gerekiyor. Daha önceki darbelerde bile parlamentoya kimse bomba atmadi. Biz bir acil eylem planinda sinifi geçtik. Ama bu bundan sonrasiyla alakali muhalefetin gelecegimiz için bu duyguyu kaybetmeden, bundan sonra bunlarin yasanmamasi için gerekli yasalarin çikarilmasi, bununla ilgili radikal tedbirlerin alinmasi gerekiyor" seklinde konustu.

"ASKERIN ÖZ ELESTIRI YAPMASI LAZIM'

Bu durumu görüp sorumlu makamlardaki insanlarin öz elestiri yapmasi gerektigini vurgulayan Sahin "Eger o makamlarda olanlar bu elestiriyi yapmiyorsa onlar da kötü niyetlidir. Dolayisiyla biz kötü niyetlilere göre bekleyecek durumda degiliz. Çok acil bir sekilde bütün tedbirleri almamiz gerekiyor. Millet arkamizda diye durmamaliyiz, alinmasi gereken tedbirleri almamiz gerekiyor. Bu cuntacilar o kadar geri kalmis ki TRT kanalinda yayinladiklari bildirinin bütün kanallarda okunacagini saniyor. 50'li yillarin dünyasi gibi bir kanalla bütün basini kontrol edeceklerini düsünen bir cunta bunlar. Sadece Gaziantep'te 50 gazetemiz var. Internet siteleri bunlarin bu dünyadan haberleri yoktur" diye konustu.

Kaynak: Sabah.com.trBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP