NurPlast
7/18/2016 | A+ | A-

Iste darbecilerin ilk ifadeleri

Özel Kuvvetler Komutanligi'nda görevli asker Osman Ç.'ye ilk ifadesinde, darbe girisiminin nasil gerçeklestigini anlatti. Osman Ç.'nin ifadesine göre darbeci askerler Cumhurbaskanligi Muhafiz Alayi'nda silahlandirildi ve darbe talimati Genelkurmay Baskanligi'ndan faks ile geldi.

Özel Kuvvetler Komutanligi'ni ele geçirmeye çalisirken gözaltina alinan ve dün ifade verdikten sonra tutuklanan bazi askerlerin ifadesine ulasildi.
 

Kahraman Astsubay darbeci generali vurduKahraman Astsubay darbeci generali vurdu

Darbe girisimin en kritik noktalarindan biri olan Ankara Gölbasi’ndaki Özel Kuvvetler Komutanliginda (ÖKK) yasananlar, Gölbasi Cumhuriyet Bassavciligi’nin sürdürdügü sorusturma dosyasinda açiga çikti. ÖKK’daki baskini yöneten ve 34 asker ile birlikte tutuklanan Albay Ümit Bak’in ifadesine Hürriyet ulasti. Bak savcilik ifadesinde, Silopi’den gelerek, Özel Kuvvetler Komutanligi görevini almaya çalisan Tuggeneral Semih Terzi’nin astsubay tarafindan vuruldugunu, generalin korumalarinin da astsubayi vurdugunu anlatti. Ayni yerde kursiyer olarak egitim gören Bilal Tosun da ifadesinde, Özel Kuvvetler Komutanligindaki baskinin TOKI’de hazirlandigini söyledi.

ÖKK’daki darbeci personele iliskin baslatilan sorusturma kapsaminda baskini yöneten Albay Ümit Bak’in da aralarinda bulundugu 34 askeri personel, “Anayasal Düzeni Ortadan Kaldirmaya Tesebbüs Etme” suçundan Gölbasi Sulh Hakimligince tutuklanarak cezaevine gönderildi. Albay Bak savcilik ifadesinde, özetle sunlari anlatti:

DARBE TALIMATI SAAT 21.30’DA GELDI

“Darbe talimati, 15 Temmuz 2016 günü saat 21.30’da Genelkurmay Baskanligi tarafindan Gölbasi Özel Kuvvetler Komutanligina gönderilen yazili – faksli imzali mesaj emri geldi. Birinci mesajda, ‘ülkede olaganüstü hal yasandigindan dolayi gerekli tedbirlerin alinmasina yönelik mesaj emri Piyade Kurmay Albay Osman Kardal (Türk Silahli Kuvvetleri Komuta Kontrol Amiri) tarafindan imzali olarak gönderildi. 2. mesajda Tuggeneral Mehmet Partigöç (Genelkurmay Personel Daire Baskani) imzali mesaj emrinde yeni Özel Kuvvetler Komutani olarak Tuggeneral Semih Terzi’nin (1. Özel Kuvvet Komutani) görevlendirildigini, halihazirda ÖKK Zekai Aksakalli’nin bu görevden alinarak Kara Kuvvetleri Komutanligi emrine görevlendirildigi bildirilmistir.

YURTTA SULH KOMITESI BASKANI IMZASI VARDI

3. mesajda tam hatirlamamakla beraber, yazinin altinda ‘Yurtta Sulh Komitesi Baskani’ imzali ad belirtilip belirtilmedigini tam olarak hatirlamiyorum. Bu mesajda, tüm Türkiye’deki Sikiyönetim Komutanliklari, Bakanliklar ve diger kamu kurumlarina yapilan görevlendirilmeler, ayni zamanda TSK’nin yeni komuta yapisi belirtiliyordu. Liste halinde görevlendirilen kisilerin görevleri ve isimleri ayri ayri belirtilmistir. Önce ne olup bittigini netlestirmek için ilk mesajin geldigi TSK Komuta Kontrol merkezini aradim ve teyit aldim.

ÖNCE GENELKURMAY’DA TOPLANTIDAYDIK

O gün Ankara’da Genelkurmay Karargahinda ‘terörle mücadele toplantisina’ katildik. Saat 19.40 civarinda toplanti bitti, ÖKK’ya döndük. Tümgeneral Zekai Aksakalli da evine gidecekti. Ben bu durumu bildigim için kendisini Özel Kuvvetler Vardiya Amiri Mehmet Ali Çelik’e aratarak bilgi vermesini söyledim. ‘Bilgi verdik’ dedi. Cevaben Vardiya Amiri, ‘Tümgeneral Zekai Aksakalli’in gerekli tedbirlerin alinmasini söyledigini aktardi. Tümgeneral Zekai Aksakalli nöbetçi amirini arayarak ‘Ayrica içeriye sadece Tuggeneral Semih Terzi’nin alinmasini ve baska hiçbir generalin alinmamasini emrettigini’ söylemis, o da bana aktardi.

TUGGENERAL TERZI: BEN ORAYA GELIYORUM

Bu sirada ben de Silopi’de bulunan Tuggeneral Semih Terzi’yi telefonda aradim. ‘Ben oraya geliyorum. Kislanin emniyetini sagla. Içeriye de ileri gelen komutanlardan kimseyi almayin, gerekirse gerekeni yapin’ dedi. Bunun üzerine gerekli emniyet tedbirlerini aldik. Zekai Pasa beni birligin telefondan arayarak ‘Nizamiyeye gelecek olan Okul Komutani Albay Ömer Faruk Bozdemir ve Kurmay Baskani Kurmay Albay Erdinç Kocayanak’i içeriye almamami’ emretti; ben de ona ikinci gelen mesaji okuyarak kendisinin görevden alindigini, yerine Tuggeneral Semih Terzi’nin görevlendirildigini; Semih Terzi’yi arayarak teyit ettirip ondan bahsettigim aldigim emri ilettim.

BIR GRUP KOMUTAYI ELE GEÇIRMEYE ÇALISIYOR

Bunun üzerine kendisi gelen bu emirlerin hepsinin geçersiz oldugunu, Genelkurmay’da bir grubun emir komutayi ele geçirmeye çalistigini, dolayisiyla bu emirleri dinlemem gerektigini, kendisinin emirlerini yapmam gerektigini söyledi. Durum degerlendirilmesi yaparak Genelkurmay’dan gelen 3 yazili emri uygulamaya karar verdik. Yani Zekai Pasanin degil, Semih Pasa’nin emrini uygulamaya, mevcut olan durumu korumaya, geldiginden yeni emirler verdiginde de yeni emirleri uygulamaya karar verdik.

ASTSUBAY GENERALI VURDU

Tuggeneral Semih Terzi, Silopi’den Diyarbakir’a helikopter ile Diyarbakir’dan Etimesgut Askeri Havaalanina askeri uçak ile oradan da Özel Kuvvetler Komutanligi helikopteriyle gece 02.30 siralarinda Gölbasi Özel Kuvvetler Karargahina ulasti. Ben helikopter pistine giderek kendisini karsiladim. Helikopter pistinden karargaha (55 metre mesafe) yürüyerek ilerlerken ve yaninda 10 kisilik bir koruma ekibi etrafinda birlikte karargah binasina dogru ilerken, tam karargah binasinin basamaklarina gelmistik ki, Kisla Komutan Koruma Astsubay Nöbetini Tutan Basçavus Halis Özdemir tarafindan tabanca ile vurularak yaralandi. Ilk müdahale yapildiktan sonra GATA’ya sevk edildi.

KORUMALAR DA ASTSUBAYI VURDU

Ben o sirada yanindaydim. Ates eden Halis Özdemir, Semih Terzi’nin koruma ekibi tarafindan vurularak öldürüldü. Semih Pasanin bu görevini devralmasini istemeyen birileri tarafindan yani bu faaliyetinin düzenlendigini Halis Özdemir’in de bu yüzden ates ettigini düsünüyorum.

ASTSUBAY BASINDA VURULDU

GATA’ya sevk edildikten sonra Nizamiye Bölgesinde karsilikli havaya taciz anlaminda ates açilmistir. Bu ates açilma sirasinda içeriye girmeye çalisan gruptan bir Astsubay basindan vurularak yaralanmis. Hiçbir personele kisileri vurmaya yönelikte emir vermedim. Vurulanin hastanede oldugunu biliyorum. Karsilikli silah atisi sabaha kadar devam etti. Çatisan birlik personeli orada maalesef kurtulamayarak sehit oldu. Bizim öngörümüz yukarida bahsettigim 3 kisi ile birlikte aldigimiz ortak karar gibi Semih Pasa gelecek, emri ve komutayi sevk idare edecekti.

SENI ESIR ALIYORUZ

Daha sonra Tümgeneral Zekai Aksakalli’nin, karargahin ele geçirlimesi ve personelin esir alinmasi talimatini verdigini anladim. Ben emirleri verdikten sonra odama gitmistim. Olaylari orada koordine ediyordum. Bu personelin içinde 3 kisi, ikisi piyade tüfegi ve biri tabanca ile odama geldi. Ben o sirada telefon ile konusuyordum. Silahi bana dogrultarak ‘telefonu kapat seni esir aliyoruz. Bizimle binan alt katina gel’ dediler.

ODAMDA ÖLDÜRÜLDÜ

Koridorda durmasi için görevlendirdigim Basçavus Nedim Sahin onlarin odama girdigini görünce, arkadan odama girdi. Birinin silahini elinde almaya yeltendi. O arada elinde tüfek bulunan kisiyle, Nedim’in müdahale ettigi kisi, ikisi birden ates ederek Nedim Sahin’i odamda öldürdü. Beni ‘ellerini havaya kaldir kaçmaya tesebbüs edersen seni öldürürüz’ diyerek alt kata indirdiler. Alta kata indigimizde vardiya amiri ve icra astsubayinin da esir alindigini gördüm. Askerler bizi yere yatirdilar, kelepçe taktilar sabaha kadar bekledik. Sabahleyin Özel kuvvetle komutani tümgeneral Zekai Aksakalli kislaya gelerek emir komutayi devraldi.

SEN PARALELCISIN

FETÖ ile bir irtibatim yoktur. ÖKK Tümgeneral Zeki Aksakalli ile kurdugum iletisimde verilen emrin dogru olmadigini ögrenmis isem de Genelkurmayi aradigimda teyit edilmesi nedeniyle bu emri uyguladik. Tümgeneral Zeki Aksakalli’yla emri teblig ederken ve bugün görevi Özel Kuvvetler Komutani olarak devir alirken bana ‘sen benim emrimi dinlemiyorsun. Sen FETÖcülerin emrini dinliyorsun, sen paralelcisin’ dedi. Ben de bu iddialari hiçbir sekilde kabul etmiyorum. Ben FETÖ’cü degilim. Sadece Genelkurmay Baskanligi tarafindan verilen yazili emri uyguladim. Anayasanin koydugu düzeni ortadan kaldirmaya ve bu düzen yerine baska bir düzen yerine geçirmeye tesebbüs etmedim.”

TOKI DE HAZIRLANDI

Tutuklanan süphelilerden Bilal Tosun’un ifadesi de Özel Kuvvetler Komutanligina iliskin baskinin TOKI’de hazirlandigi ortaya koydu. Tosun ifadesinde sunlari anlatti:

“Beni cep telefonundan özel numaramdan sesini de kendisini bilmedigim biri arayip ‘Engin Kaya tegmenin talimatlarina uy’ dedi. Ertesi gün sabah 11.00 gibi ÖKK’da iliski kesip ise baslamak için bulunmaktaydim. Engin Kaya yanima geldi. ‘Aksam baskin olacagini korumu görevimiz olacagini’ söyledi. ‘Aksam 16.30’da ASTI’de bulusalim’ dedi. ASTI de bulustuk sonra TIM komutani Sezgin Güney’in yanina TOKI’ye evine gittik. Evinde 4 kisi vardi. Sonradan da 4 kisi geldi. Bu kisilerde bizim okuldan isimlerini bilmedigimiz hocalarimiz devre arkadaslarim Osman Çolak ve Engin Kaya vardi.

CUMHURBASKANLIGI MUHAFIZ ALAYINA GITTIK

Koruma görevini nasil yapacagimizi bize anlattilar. Daha sonra hep birlikte Cumhurbaskanligi Muhafiz Alayina gittik. Hücum yelegi, baslik ve silah aldik. Oradan Gölbasi’na geldik. Gölbasi’nda TIM komutanimiz Sezgin Üstegmen, nöbetçi amir ile irtibata geçtik. FETÖ ile baglantim yoktu. Ben sadece burada kursiyer olmam nedeniyle kurs arkadaslarimin sözüne inanarak ve bana açilan telefona da güvenerek denilenleri yaptim.”

Kaynak: HürriyetBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP