NurPlast

Said Nursi'nin Medresetüzzehra Projesi TBMM'de

Bakanlar Kurulu onayladi ve Meclis'e gönderdi

RISALEHABER-Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Medresettüzehra projesi Bakanlar Kurulu tarafindan onaylandi. Milli Egitim Bakanligi'nin hazirladigi ve Bakanlar Kurulu'nun onayladigi kanun tasarisi TBMM'ye gönderildi. 

Basak Kaya'nin Sözcü gazetesinde yer alan haberi söyle: Basbakan Ahmet Davutoglu'nun imzaladigi Milli Egitim Bakanligi Teskilat ve Görevleri Hakkinda Kanun Hükmünde Kararnamelerde Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun Tasarisi ile Van'da Zehra Üniversitesi adiyla yeni bir vakif üniversitesi kuruluyor. Böylelikle Said Nursi’nin hayali de 103 yil sonra gerçeklesmis olacak. Van'da 1913 yilinda temelleri atilan Zehra Üniversitesi, Birinci Dünya Savasi’nin çikmasi nedeniyle tamamlanamamisti. 

Üniversite bünyesinde sosyal bilimler, hukuk, siyasal bilgiler, fen, iletisim, yabanci dil fakülteleri olacak ve din ile Türk dünyasi arastirma enstitüleri bulunacak. Vergi muafiyeti olan vakif üniversitesi bagis da toplayabilecek.

BESIR ATALAY: MECLISTEN GEÇINCE ÇALISMALAR BASLAYACAK

Konuyla ilgili AK Parti Van Milletvekilleri Besir Atalay ve Burhan Kayatürk açiklama yapti. Sahrivan sitesinden Yunus Emre Aykaç'a konusan Besir Atalay, “Biz Van’da Zehra Üniversitesi kurulmasi ile ilgili çalismalari uzun süredir yürütüyorduk. Van ilimizde kurulacak ve çevre ülke birimlerini etkileyecek bir öneme sahip olacak üniversite ile ilgili çalismalarda büyük asama kat ettik. Halihazirda baskanligini yaptigim Egitim Komisyonu’nda da bu üniversite ile ilgili çalismalar tamamlandi. Hazirlanan kanun taslagi önümüzdeki günlerce meclis gündemine gelecek. Meclisten çiktiktan sonra da çalismalari baslatacagiz insallah” dedi.

KÜRTÇE-TÜRKÇE-ARAPÇA EGITIM VERECEK

Burhan Kayatürk ise söyle konustu: "Bu konuda uzun süredir derinde yapilan bir çalisma vardi. Güzel ve titiz bir çalisma gerçeklesti. Besir Atalay Milli Egitim komisyonu baskani da olunca biz bunu bir sans olarak bildik. En son hem Milli Egitim Bakanimiz hem de bakanlarimiz ve basbakanlarimiz ile tek tek görüsüldü. Çünkü buna tüm bakanlarin imza vermesi gerekiyordu. Haliyle gerçeklesti. Heyecan verici bir olay Van için. Burada çok büyük bir müjde belki de Van için. Bu Van için 100 yillik bir rüya. Su ana kadar hep teknik üniversiteler açildi, burada sosyal bilimler üzerinde egitimler verilecek. Kürtçe, Arapça ve Türkçe egitim yapabilecek. Baska diller de olacak yine bununla birlikte." 
 
UNIVERSTY OF ZEHRA

Kayatürk, bu anlamda bu üniversitenin Van ile birlikte Türkiye için de bir olacaginin altini çizerken, konuyla ilgili olarak yaptigi degerlendirmesinde: “Türkiye’nin de ilk uluslararasi üniversitesi olacak. University of Zehra olarak da anilacak ayni zamanda. Bir devlet üniversitesi olarak kurulacak. Kimseden bir para alinarak ya da vakif olarak hayata geçmeyecek. Güzel bir proje… Bugün Misir’da, Malezya’da ve daha bir çok yerde böyle üniversiteler var. Türkiye’de de bu manada bir ilk olacak. Islam alemindeki bir çok devletlerden de buraya ilgi alaka olacaktir. Bu tam anlamiyla bir düsünce merkezi de olacak. Insallah bu hayal kisa zamanda gerçeklesir” dedi.

2012 YILINDA VAN’DA SEMPOZYUMU YAPILMISTI!

Van’da kurulmasi için hazirliklarin yapildigi bu üniversitenin temellerinin dayandigi Medresetüzzehra adiyla Van’da 2012 yilinda da bir sempozyum düzenlenmisti. Van Valiligi, Yüzüncü Yil Üniversitesi Rektörlügü, Risale Akademi ve Akademik Arastirmalar Vakfi, Van'da dev bir sempozyum düzenlemisti. Van’da birçok yönüyle günlerce ele alinan o sempozyumun sonuç bildirgesinde de Said Nursi’nin egitim felsefesine uygun egitim kurumlarinin kurulmasi, Medresetüzzehra egitim kurumlarinin uluslararasi Medresetüzzehra üniversitesi olarak öncelikle Van’da kurulmasi gerektigi belirtilmisti. O dönem Van Valisi olarak görev yapan Münir Karaloglu ise konusmasinda: “Madem bir bahardayiz. Bu sempozyumun da baska bir sonucu da olmali. Said Nursi'nin bu topraklardaki kardesligin bekasi için projelendirdigi Medresetüzzehra Üniversitesi artik kurulmali. Van'dan bu topraklardan çikan irfan, çok daha görünür kilinmali. Bediüzzaman'in egitim modeli tüm Islam cografyasinda en üst düzeyde tartisilmali. Van Kalesi büyük medeniyetlere sahitlik etmis. Bu mezar tasi; Türkiye'ye, bütün insanliga kardeslik, birlik ve muhabbet mesajlari üreten bir merkez olmali.” demisti.BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP