NurPlast
5/23/2016 | A+ | A-

Aziz Sancar da Said Nursi gibi '500' dedi

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar'in sözü Bediüzzaman Said Nursi'nin uyarisini hatirlatti.

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar, "Islam dünyasi son 500 yilda dogru dürüst bilime katki yapmis degil. Bunu düzeltmemiz lazim” dedi. Sancar'in bu sözü Bediüzzaman Said Nursi'nin "Bes yüz senedir yattiginiz yeter. Artik uyaniniz, sabahtir" uyarisini hatirlatti.

BASARILI OLMAK NOBEL ALMAK DEGILDIR

Tüm Üstün Zekalilar Dernegi (TÜZDER), Yildiz Teknik Üniversitesi (YTÜ), Istanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Bogazhisar Egitim Kurumlari is birligiyle yürütülen "Dahiler Dahildir" programinda konusan Prof. Dr. Sancar, "2023 diyoruz. Insallah 2023'te olur. O zaman olmazsa 2033'te olsun ama daha 25-30 yil bekleyemeyiz. Artik Amerika ve Avrupa düzeyine geçmemiz lazim. O bakindan bilim ve teknolojiyle ilgilenen çocuklarimizi desteklememiz, onlarin gelisimlerini kolaylastirmamiz lazim" dedi.

Sancar, kendisinin üstün zekali olmadigini belirterek, "Üstün zekali çocuklarimiz var ve onlari tebrik ederim. Onlarin basarili olmasini dilerim ve onlara elimizden geldigi kadar destek vermemiz gerekiyor. Fakat basarili olmak, Nobel almak degildir. Basarili olmak ailenize, memleketinize, vataniniza, insanliga hizmet etmek demektir" diye konustu.

SADECE TÜRKIYE DEGIL, TÜM ISLAM DÜNYASI SON 500 YILDA

Bir ayakkabi boyacisinin, ögretmenin, üniversite rektörü ya da Nobel almis bir bilim adaminin görevini iyi yapmasinin basari oldugunu aktaran Sancar, söyle devam etti: "Ne yapiyorsak elimizden geldigi kadar en iyisini yapmaya çalisalim. Bu bir memleketin basarisi. Fakat çocukluk çaginda tabii bu suuru çocuklarimiza islememiz lazim. Bunu gelistirmemiz lazim. TÜZDER onu yapiyor ve o bakimdan çok taktir ediyorum. Önce gelmek istemiyordum. TÜZDER'den dolayi degil, hiçbir yere gitmek istemiyorum. Fakat geldigime gerçekten sevindim. Gördüm ve benim de birazcik katkim olsun dedim. Bilim yapmamiz lazim. Insanlik bilim birikimine katilmamiz lazim. Niye yapmiyoruz. Sadece Türkiye degil, tüm Islam dünyasi son 500 yilda dogru dürüst bilime katki yapmis degil. Bu bir gerçektir. Sadece Islam dünyasi degil, baska gruplari da söyleyebiliriz. Bunu düzeltmemiz lazim."

Sancar, "Nobel önemlidir ama Nobel'den daha önemli seyler vardir. Ailenize, memleketinize, insanliga katkiniz olursa bu çok önemlidir ve gayemiz bu olmalidir. Çalisirsaniz Nobeller kendiliginden gelir. Ben Nobel almak için arastirma yapmadim. O bakimdan bir insanin veya toplumun insanliga olan katkisinin tam ölçüsü degildir. Biz çocuklarimizi iyi yetistirdigimizde görevimizi yapmis oluruz. Onlar da memleketimize, insanliga hizmet ederler." ifadelerini kullandi.

ALLAH INSANLARI YARATIRKEN

Yildiz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ismail Yüksek de "Allah insanlari yaratirken birini çok üstün zekali, birini çok düsük zekali yaratmamistir." diyerek, bilim adamlarinin degerlendirmeleri sonucunda insanin aklinin yüzde 5'ini kullandigini söyledi. Yüksek, üstün zekaliligin ve basarinin çalismaktan, isini sevmekten geçtigini vurgulayarak, söyle devam etti: "Hocamiz da aslinda çok çalisarak bu ödüle layik oldugunu bize ifade etti. Yeterince hepimizde zeka var. Isimizi çok sevmemiz lazim, çok çalismamiz lazim. Ülkemizin geçtigi sikintili süreçte degerli hocamizin aldigi ödül, Türk milletine bir moral ve motivasyon kaynagi olmustur. Kendisine buradan özellikle tesekkür ediyorum. Allah razi olsun, basarilarinin devamini diliyorum."

BEDIÜZZAMAN: 500 SENEDIR YATTIGINIZ YETER!

Prof. Dr. Aziz Sancar'in "500 yil vurgusu" Bediüzzaman Said Nursi'nin "Bes yüz senedir yattiginiz yeter. Artik uyaniniz, sabahtir" uyarisini hatirlatti. 

Bediüzzaman Hazretleri Divan-i Harb-i Örfî adli eserinde "Fen ve sanat"a dikkat çekerek "medeniyette fen ve san’at balonuna, simendiferine binerek istikbali istikbal ve o ecnebî ellerine geçen o emval-i müttefikayi istirdad ederek kâbe-i kemâlâta kosacaksiniz" ifadelerine yer veriyor.

Ilgili bölüm söyle:

Vatandaslarima ve kardeslerime burada birkaç söz söylemezsem, bence bahis nâtamam kalir.

Ey eski çaglarin cihangir Asya ordularinin kahraman askerlerinin ahfâdi olan vatandaslarim ve kardeslerim! Bes yüz senedir yattiginiz yeter. Artik uyaniniz, sabahtir. Yoksa, sahrâ-yi vahsette yatmakla gaflet sizi yagma edecektir.

Hikmet denilen makine-i âlemin nizami ve telgraf hatti gibi umum âleme uzanan ve dal budak salan kanun-u nurânî-yi Ilâhiyenin müessisi olan hikmet-i Ilâhiye, ufk-u ezelden kaderin parmagini kaldirmis, size emrediyor ki: Tefrika ile müteferrik su gibi katre katre zâyi olan hamiyet ve kuvvetinizi fikr-i milliyetle, yani Islâmiyet milliyetiyle tevhid ve mezc ederek, zerratin câzibe-i cüz’iyeleri gibi bir cazibe-i umumî-i vatanî teskil ile kütle-i azîmi küre gibi tedvir ederek sems-i sevket-i Islâmiyenin cemahir-i müttefika-i Islâmiyenin mevkibinde bir kevkeb-i münevver gibi câzibesine ittibâ ile muvazene ve âheng-i umumiyeyi muhafaza ediniz.

Hem de hürriyet-i ser’iye denilen yüksek bir hakikat-i içtimaiye, Sübhan ve Agri daglari gibi istikbalin cibâl-i sâhikasinin tepesinde ayaga kalkmis ve esaret-i nefis altina girmeyi yasak etmis ve gayra tecavüzü tecviz etmeyerek seriata istinad etmis olan sultan-i hürriyet, yüksek sadâ ile sizin gibi mâzinin en derin derelerinde gafil ve müteferrik insanlara “Fen, san’at silâhiyla cehalet ve fakra hücum ediniz” emrini veriyor.

Hem de ihtiyaç denilen medeniyetin pederi ve terakkiyatin müessisi olan üstad-i ihtiyaç, sillesini kaldirmis, size hükmediyor ki, ya hayat-i hürriyetinizi bu sahrâ-yi vahsette yagmacilara vereceksiniz veyahut meydan-i medeniyette fen ve san’at balonuna, simendiferine binerek istikbali istikbal ve o ecnebî ellerine geçen o emval-i müttefikayi istirdad ederek kâbe-i kemâlâta kosacaksiniz.BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP