NurPlast
7/16/2013 | A+ | A-

Coca Cola'da büyük tehlike

Coca Cola'da büyük tehlike
Coca Cola'da büyük tehlike

 

aliforniya mahkemesi Coca-Cola'nin içindeki kanserojen karamel boya miktarini düsürdü. Bunun üzerine içecek devi sadece Kaliforniya'ya özel bir kola üretti. Türkiye dahil pek çok ülke ise içerigi degistirilmeyen kolayi tüketmeye devam ediyor.

Koladaki  kanserojen madde  iddialari   devam  ediyor.  Dünyanin  en  büyük   içecek   firmasi  olan Coca-Cola içinde bulunan  ve  hayvanlarda kanser yaptigi  belirlenen  "karamel boyasi" miktarini sadece  Kaliforniya Eyaleti'nde azaltti. Çünkü Kaliforniya eyaleti yaptigi arastirmalarda "karamel boyasi"nin kansere sebep olan bir  kimyasal   oldugunu   ve  bir  kutu   kolada  29 miligramdan fazla bulunmasinin kanser riskini artirabilecegini belirtti.

UYARI  LOGOSU OLMALI

Kaliforniya mahkemesi  yetkilileri   kolali   içeceklerin  12 onsluk kutularinda eyalet kanunlarinin müsaade ettigi miktarin 5 misli yani 138  mikrogram4 - metil-imidazol yani karamel boyasi çiktigini açikladi. Eyalet kanunlarina göre eger bir  ürün  bu kadar yüklü kansorejen madde içeriyorsa mutlaka o  üründe  kanser  uyarisi  logosu bulunmali. Ya da o  üründeki  kansere  neden olan   kimyasal  azaltilarak  piyasaya  sürümeli.

LÖSEMI YAPIYOR  IDDIASI

Coca-Cola  firmasi  da içecegindeki karamel boyasinin miktarini azaltarak  piyasaya  sürmeyi tercih  etti. Ancak bu durum diger ülkeler için geçerli  degilTürkiye   de  dahil olmak üzere pek çok ülkede  kola  kanser yaptigi  iddia  edilen söz konusu karamel boyasi miktari azaltilmadan piyasaya  sürülüyor.  Uzmanlar  ayni kararin  Türkiye ' de   de  uygulanmasini istedi. Amerikan Milli Toksikoloji  Programi 'na göre  koladaki  maddeler hayvanlarda akciger, karaciger, tiroit kanserleri ve  lösemiye  yol  açiyor.

DAVA  DEVAM  EDIYOR

Konu hakkinda görüslerini aldigimiz Coca-Cola  yetkilileri  sunlari söyledi: " Sadece Kaliforniya'daki üretimde  kullanilan  prosesi  degistirme  karari aldik. Onun disinda  dünyada  eski içerik  aynen  devam  ediyor.  Türkiye   de  buna dahildir. Avrupa  Birligi standartlarinda sikintili olmayan bir prosesi bilimsel  veriye  dayanmaksizin zararli  iddiasinda  bulundugu gerekçesiyle yerel  mahkemenin aldigi karara itiraz ettik. Davamiz  devam  ediyor. Mahkemenin  sonucunu bekliyoruz."

KANSER YAPMAZ DIYEMEYIZ

Sabahattin Zaim  Üniversitesi   Gida   Mühendisligi   Bölüm  Baskani Prof.Dr. Bülent Nazli Amerika'da bu yönde bir karar alindiysa  ülkemizde   de  aynen uygulanmasi gerektigini vurguladi. Nazli sunlari söyledi: "Hayvanlarda kanser yapiyorsa bu  insanlar  için  de  geçerli. Hayvanlarda kanser yapmiyor  insanda  yapmiyor  demek  mümkün  degil ."

KESINLIKLE IÇILMEMELI

Istanbul   Üniversitesi  (IÜ) Onkoloji  Enstitüsü   Ögretim   Üyesi  Yrd. Doç. Dr.Yavuz Dizdar,  kolanin eski  kola  olmadigini sürekli  degisime  ugratildigini belirtti. Dizdar, "Amerika'da yasaklandiysa bizde   de  yasaklanmali. Kesinlikle içilmemeli. Normalde bir bardak  kola  içmek fazla sorun teskil etmez.  Lakin  bir bardakla sinirli kalmiyoruz. Tek oturusta  litrelerce   kola   devirenler  var. Onlarda çok  büyük  sorun"  dedi .

BIZIMKI CAN DEGILMI?

Gögüs Hastaliklari  Uzmani  Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "Amerikalilar'in cani can da bizimki patlican mi, neden bizde de bu kanserojen maddeler azaltilmiyor?" diye sordu. Küçükusta, Center for Science Public Interest (CSPI) adli kamu yararina çalisan bilim kurulusu renklendirici olarak kullanilan kanserojen karamel boyasinin yasaklanmasi için FDA' ya (Gida ve Ilaç  Dairesi ) basvurdugunu belirtti.

TÜRKIYE'DE DE YASAKLANSIN

Küçükusta, sunlari söyledi: "CSPI, kanser riskinin düsük olmasina ragmen hiçbir besin degerleri olmayan ve sadece kozmetik olarak kullanilan kimyasalin yiyecek ve içeceklerde yeri olmadigini belirtti. Sonuç itibariyle on binlerce insan kanser olduktan sonra 'Karamel hakikaten kanserojenmis, kullanmayalim' demek mi yoksa kanser yapma ihtimali olan bir maddeyi hiç kimse zarar görmeden hayatimizdan çikarmak mi dogrudur? Bütün bunlari dikkate alarak tipki Kaliforniya'de oldugu gibi Türkiye'de de bu madde yasaklanmali."

Haber 7

 

Kaynak: BugünBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP