NurPlast

Risale-i Nur'un sadelestirilmesi durduruldu!

Risale-i Nur'un sadelestirilmesi durduruldu!
Risale-i Nur'un sadelestirilmesi durduruldu!

 Ibrahim Mert'in haberi:

RISALEHABER-Risale-i Nur'un orjinal cümlelerini tahrif eden, bozan sadelestirme çalismalarinin yeniden baslatilmasina gösterilen tepkiler amacina ulasti. 

Kaynak Holding Yönetim Kurulu Baskani Imran Okumus, sadelestirilmis Risale-i Nur baskilarinin durduruldugunu, perakende ve toptan satis merkezlerinden ise toplatilacagini söyledi.

Risale Haber'e konusan AK Parti Isparta milletvekili Said Yüce, Kaynak Holding Yönetim Kurulu Baskani Imran Okumus'la görüstügünü, Risale-i Nur'un sadelestirilmesinin yanlisligini anlattigini ifade etti.

BEDIÜZZAMAN VE TALEBELERININ HUKUKU BENIM IÇIN HERSEYIN ÜZERINDEDIR

Yüce, Imran Okumus'un yeni baskilarin durdurulacagi ve piyasada bulunanlarin da toplatilacagitalimatini verdigini belirterek sunlari söyledigini açikladi:

"Holdinge bagli 148 magaza ve tüm depolardaki “sadelestirilmis” Risalelerin toplatilmasi ve basiminin durdurulmasi için kesin talimat verdim. Bundan sonra da hiçbir sekilde “sadelestirilmis” Risale basilmayacaktir. Sundan kesin olarak emin olunuz:
Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin ve talebelerinin hukuku benim için herseyin üzerindedir.
Bediüzzamani ve sevenlerini rencide edecek hiçbir tasarrufa bundan böyle Kaynak Holding bünyesinde asla meydan verilmeyecektir."

GÖNDERILEN MEKTUP

AK Parti Isparta Milletvekili Said Yüce'nin Kaynak Holding Yönetim Kurulu Baskani Imran Okumus'a gönderdigi mektup söyle:

Degerli Imran Bey,
Telefonda bahsettigim Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin eserleri Kur’an Tefsiri olan “Risale-I Nur’lar”in; FETÖ örgütü tarafindan 2012 yilindan itibaren “sadelestirme” da altinda aslinda “sahtelestirilip”, tahrif edildigi görülmüstür.
 
Bu eserler üzerinde hiçbir maddi ve manevi hakki olmayan “sözde cemaat” ve sirketleri; Bediüzzaman Hazretlerinin eserlerini tahrif etmislerdir. Haksiz ve hukuksuz yere basip dagitmaktadirlar.  Eser sahibinin ve eserlerinde isimlerini açikça zikrettigi, bugün de bir kismi hayatta olan manevi mirasçilari talebelerinin hiçbir sekilde rizasi olmadigi bu “aslindan bozulmus” yayinlarin:
 
5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71 nci madde uyarinca;
"Bir eseri, icrayi, fonogrami veya yapimi hak sahibi kisilerin yazili izni olmaksizin isleyen, temsil eden, çogaltan, degistiren, dagitan, umuma ileten, yayimlayan ya da hukuka aykiri olarak islenen veya çogaltilan eserleri satisa arz eden, satan, kiralamak veya ödünç vermek suretiyle ya da sair sekilde yayan, ticarî amaçla satin alan, ithal veya ihraç eden, kisisel kullanim amaci disinda elinde bulunduran ya da depolayan kisi hakkinda bir yildan bes yila kadar hapis veya adlî para cezasina hükmolunur" seklindeki kanundaki ifadede “degistiren” hükmü mucibince
-Basimi ve dagitiminin durdurulmasi,
-Perakende magazalardan ve depolardan toplattirilmasi

Mümkünse sorumlularinin cezalandirilmasi, için geregi konusunda hassasiyetiniz Bediüzzaman Hazretlerinin maddi ve manevi mirasçilari, tüm dünyadaki samimi Nur Talebeleri, efkar-i amme tarafindan sevinçle karsilanacaktir.

Selam, dua ve muhabbetle.
Said Yüce
Isparta Milletvekili

NE OLMUSTU?

Bir süre önce devlet tarafindan sadelestirmeyi yapan Ufuk yayinlarina ve bagli oldugu Yaran Yayinciliga el konulmus ve kayyum atanmisti. Bunun üzerine Risale-i Nur'un sadelestirilmesinin tamamen durdugu ve piyasadaki kitaplarin toplatildigi ileri sürülmüstü.

Ancak aradan geçen üç ay içinde Risale-i Nur'un sadelestirilmesinin devam ettigi ortaya çikti. Kayyum yönetimindeki Ufuk Yayinlari, Risale-i Nur'dan "Gençlik Rehberi" ve "Mu'cizat-i Kur'aniye" risalelerini sadelestirerek satisa sundu. 

Gösterilen tepkiler üzerine Risale-i Nur'u tahrif etme girisimi yetkililerin emri ile durduruldu. 

Kaynak: RisaleHaber.comBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP