NurPlast

Esas korkak ve zayif olanlar siddete bas vuranlardir

Esas korkak ve zayif olanlar siddete bas vuranlardir
Esas korkak ve zayif olanlar siddete bas vuranlardir

 Ahmet Bilgi'nin haberi:

RISALEHABER-Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin akrabalarina ve Nur talebelerine hakaret eden HDP Diyarbakir Milletvekili Altan Tan'a cevap Bediüzzaman Hazretlerinin akrabasi Sabri Okur'dan geldi.

Yillarca merhum Mustafa Sungur agabeyle birlikte hizmetlerde bulunan Sabri Okur Risale Haber'e konustu. Okur, Altan Tan'in Bediüzzaman'in hem akraba hem de talebeleri ile alakali haddini asan beyanlarda bulundugunu belirterek, "bu gibi beyanatlari siddetle kiniyor, tamamiyla asilsiz oldugunu ifade etmek istiyorum" dedi. 

ESAS KORKAK VE ZAYIF OLANLAR MENFI HAREKET EDENLERDIR

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin hayati boyunca "müsbet hareketi" esas aldigini asla menfi harekete müsaade etmedigine dikkat çeken Okur, "Bu sirri anlamayanlar müsbet hareket eden insanlari korkak telakki ederler. Halbuki esas korkak ve zayif olanlar menfi hareket edenlerdir, siddete basvuranlardir" seklinde konustu.

Risale-i Nur'da zayif kisiliklerin tahripçi olduguna dair beyanlarin oldugunu vurgulayan Sabri Okur, "Malumdur ki; bir binayi yirmi adam yirmi günde yapamaz ama bir adam bir günde tahrip eder. Nur talebeleri tamirci olduklari için ancak müsbet hareket ederler. Menfi hareketi kendine düstur yapan bunu anlamaz" dedi.

BEDIÜZZAMAN MEZARINA GELMEK YERINE ESERLERINI OKUMAYI TAVSIYE EDIYOR

Ihtilalcilerin Bediüzzaman'in mezarini gizlice kirip Urfa'dan götürmesini hiç bir nur talebesinin tasvip etmedigini açiklayan Okur, sözlerini söyle sürdürdü:

"Mezar meselesinde Bediüzzaman hayatta iken mezarinin yikilacagini su cümlelerle haber veriyor. "Yikilmis bir mezarim ki, yigilmistir içinde Said'den yetmis dokuz emvat." Ayrica mezarina gelmek yerine eserlerini okumayi tavsiye ediyor. 

"Allah demenin yasak oldugu bir dönemde, nur talebeleri kefenlerini boynuna almislar, asla yilmamislar. Bunu azicik  da olsa Bediüzzaman'i taniyan veya Risale-i Nur eserlerini okuyan herkes bilir. Bir mahkemede 27 Mayis ihtilalinden sonra, Menderes hükümetini mahkum eden komite üyeleri Bekir Berk'in pervasiz müdafaasindan sonra kendisine "Bekir, Bekir, neye güveniyorsun" deyince Bekir agabey çantasindan kefenini çikarip mahkeme heyetinin yüzüne firlatir. Gür bir seda ile "buna güveniyorum" diye karsilik verir. Daha bir çok misaller var. Tarihte emsaline rastlanmamis bu ahirzaman devrinde her türlü maddi manevi tazyik ve iskencelere maruz kalmis nur talebelerini korkaklikla ittiham eden elbette huzuru ilahide hesabini verecektir. 

SIZIN BU MILLETE MENFAATINIZ NEDIR?

Simdi bu ittihami yapan veya onlara uyanlara soruyoruz. Sizin bu millete menfaatiniz nedir? Deccalizmin hükmettigi, herkesin susturuldugu bir dönemde tek basina bütün dünya dinsizlerine meydan okuyan, Kur'an hakikatlarini en keskin hüccetlerle ispat eden Bediüzzaman'i ve hiç bir maniaya ehemmiyet vermeyerek onun hizmetine kosan talebelerini korkaklikla ittiham etmek ne kadar hakikat disi oldugu anlasilir. 

Bediüzzaman'in tabiriyle Kur'an bizi maddi müdafaadan, isyandan menetmis. Bu asirda cihad ancak manevidir. Tahribat manevi oldugu için tamirat da ancak manevi olur. Ehli dalalet Islam gençligini hile ve süpheler ile sefahet ve günahlar ile maglup etmeye çalistigi bir zamanda en mühim hizmet gençligin imanini muhafaza etmektir. Iste nur talebeleri bütün kuvvetiyle bu yolda müsbet manada hizmetlerine devam etmektedirler. Milyonlarca insanlarin Imanina vesile olmuslardir. 

RISALE-I NUR'UN HEDEFI ALLAH'IN RIZASIDIR

Bakin Afyon mahkemesinde idamla yargilanan nur talebeleri Nasil müdafaada bulunmuslar. Numune kabilinden bazi bölümleri hatirlatiyorum:

Zübeyir Gündüzalp, Risale-i Nur'da yer alan müdafaasinda söyle diyor: "Yirmi seneden beri milyonlarla insana din, iman, Islâmiyet, fazilet dersi veren ve onlari dinsizlikten muhafaza eden Kur'an tefsiri Risale-i Nur ugrunda i'dam edileceksem, sehpaya "Allah Allah! Yâ Resulallah!" sadâlari ile kosarak gidecegim. Komünizme kapilip dininden çikan, ebedî felâketlere yuvarlanan ve vatan haini olarak kursuna dizdirecek cürümlerden gençlerimizi koruyan Risale-i Nur ugrunda kursunla öldürüleceksem, o kursunlara çekinmeden gögsümü gerecegim. Üstadim Bedîüzzaman için hançerlerle parçalanirsam etrafa siçrayacak kanlarimin "Risale-i Nur! Risale-i Nur!" yazmasini Rabbimden niyaz ediyorum."

Mustafa Sungur'un müdafaasindan: "Halki hükûmet aleyhine tesvik edici zannedilen Risale-i Nur, Kur'an'in hakikî bir tefsiridir. O, bütün eczalariyla hakaik-i imaniyeyi ders verip, okuyan ve yazanlara en büyük saadeti bahsediyor. Onun hedefi, halki hükûmet aleyhine tesvik gibi serserilerin, bozguncu ahlâksizlarin gittikleri fânilikler degil, belki bütün saadet ve bahtiyarligin en yüce mertebesi olan Allah'in rizasidir."

Bunun gibi daha birçok misaller var. Tafsilatini isteyen Risale-i Nur eserlerine müracaat etsin.BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP