NurPlast
1/4/2016 | A+ | A-

Diyanet Isleri Baskani

Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Mehmet Görmez, Avrupa’nin çesitli ülkelerinden Türkiye’ye gelen gençlerle bulustu.

Diyanet Isleri Baskanliginin organize ettigi ‘Degerler Egitimi Programi’ kapsaminda, Avrupa’nin çesitli ülkelerinden Türkiye’ye gelen gençlerle bir araya gelen Diyanet Isleri Baskani Görmez, gençlerle bulusmaktan dolayi mutlu oldugunu belirterek, “Diyanet Isleri Baskanligina hos geldiniz. Sizleri burada görmekten çok mutlu oldum. Ne iyi ettiniz de geldiniz” dedi.

Diyanet Isleri Baskanligi konferans salonunda, Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, Danimarka ve Isviçre’den gelen yaklasik 150 ögrenciyle sicak bir sohbet gerçeklestiren Baskan Görmez, farkli kültürlerin bir arada oldugu dünyada yasamanin hem bir zenginlik hem de üstesinden gelinmesi gereken zor bir hayat oldugunu kaydetti.

Gençlere dünyada yasamanin gayesinin ‘iyi bir insan olmak’ oldugunu ögütleyen Baskan Görmez, sunlari söyledi;

“Kendi kültürünüzü ve içinde yasadiginiz toplumu iyi tanidiginiz zaman hem Avrupa’ya hem de ülkenize faydali olursunuz…” 

Farkli kimliklerin bir arada yasadigi dünyalarda dogdunuz. Saginiza baktiginizda baska kültür, solunuza baktiginizda baska kültürle karsilasiyorsunuz. Bu sizin için hem büyük bir zenginliktir hem de zor bir hayattir. Siz bunu basardiginiz zaman, bu çok kültürlü hayatin içinde kendi varliginizi, kimliginizi, ait oldugunuz medeniyeti, kültürü ve içinde yasadiginiz toplumu da taniyarak kendini yetistirdiginiz zaman hem Avrupa için hem de kendi ülkeniz için faydali olursunuz. Bu program bu yüzden çok önemlidir.

“Insan kendisi gibi yasarsa kimligini korur, baskasi gibi yasarsa kimligini kaybeder…”

Insanlar dünyaya bir kez gelir. O bir kez geldigimizde de her birimiz ayri bir hayat yasariz. Bu hayatta bizi tanimlayan bir takim degerler vardir.  Kimligimizi olusturan degerler vardir. Bizim birinci kimligimiz insan olmaktir. Allah insani serefli yaratmistir. Bu dünyaya gelme gayemiz iyi bir insan, iyi bir kul olmaktir. Insan erdemlerle donatilmis büyük bir varliktir. Ikinci kimligimiz Müslüman olmaktir. Müslüman olmak bizlere iyi bir insan olmayi, iyi bir kul ve ümmet olmayi, insanlarla ve tabiatla iyi iliskiler kurmayi ögretir. Üçüncü kimligimiz ise tarihimize, medeniyetimize olan aidiyetimiz. Bu topraklarda asirlarca erdemle, faziletle yüklü bir tarih ve kültür yasanmistir. Bizim de bu tarihe olan aidiyetimiz var. Hepsini birlikte degerlendirdigimizde buna kimlik adini veriyoruz. Insan kendisi gibi yasarsa kimligini korur, baskasi gibi yasarsa kimligini kaybeder. Var olabilmenin yolu kimligi korumaktir.

“Ahlakli olmak, iyi bir insan olmak demektir…”

Üç kitabi iyi okuyacaksiniz, küçük kitap olan insani, orta kitap olan dünya ve kâinati, büyük kitap olan Kuran’i Kerim’i iyi okuyup iyi anlamaniz gerekiyor. Bilgimizi daima yüksek tutacagiz. Ailemize karsi, arkadaslarimiza karsi, çevremize karsi, tabiata karsi, varliga karsi daima iyi davranacagiz. Iyi iliskiler kurup merhameti ve sevgiyi önceleyecegiz. O zaman bizi biz yapan kültürümüze ve kimligimize sahip çikmis oluruz. Ahlakli olmak iyi insan olmaktir. Yalan söylemeyecegiz, yeryüzünde sevgiyi yayacagiz.

2014 yilindan beri Diyanet Isleri Baskanligi, ‘Degerler Egitimi Programi’ kapsaminda Avrupa’da yasayan gurbetçi çocuklarin tatil dönemlerinde Türkiye’ye gelerek, degerler egitimi almalarini sagliyor. Suana kadar yaklasik bin ögrencinin geldigi programda bu dönemde 150 ögrenci Türkiye’ye gelerek programa katildi.

Yurtdisinda yasayan Türk vatandasi çocuklarin dini, ahlaki ve milli kimliklerinin muhafaza edilmesi, tarihlerini ve medeniyetlerini ögrenmelerinin saglanmasinin amaçlandigi degerler egitimi programinin içeriginde, Türkiye’nin tarihi ve dogal güzelliklerinin gezilmesi, spor faaliyetleri ve sosyal etkinlikler de bulunuyor.

Kaynak: www.diyanet.gov.trBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP