NurPlast
10/19/2015 | A+ | A-

Bilge Kral'i rahmetle aniyoruz

Editör

Yazar : Editör

 Bugün, Bosna Hersek'e bagimsizlik yolunda liderlik eden ve derin bilgi birikimi nedeniyle "Bilge Kral" olarak anilan Büyük Islam Kahramani Aliya Izzetbegoviç'in vefatinin 12. yil dönümü...

Bugün, Bosna Hersek'e bagimsizlik yolunda liderlik eden ve derin bilgi birikimi nedeniyle "Bilge Kral" olarak anilan Izzetbegoviç'in vefatinin 12. yil dönümü.

Aliya Izzetbegoviç, Bosna Hersek'in kuzeybatisindaki Bosanski Samats sehrinde 8 agustos 1925'te dünyaya geldi. II. Dünya Savasi boyunca fasist ve çetnik ideolojiye, daha sonra ise komünist ideoloji ve uygulamalarina karsi çikarak Mladi Müslümani (Genç Müslümanlar) isimli, kolej ve üniversite ögrencilerinden olusan, Bosnali Müslümanlari Ikinci Dünya Savasi sirasinda yasanan soykirimdan kurtarma amacini tasiyan teskilatin kurucusu oldu.

Halki için verdigi mücadele sirasinda tutuklanan ve hapis hayatini zor kosullarda sürdüren Izzetbegoviç, 1988 yilinin sonunda Yugoslavya hükümetinin "sözlü muhalefet sebebiyle cezalandirilanlara taninan aftan" yararlanarak serbest kaldi. "Bilge Kral", Bosnali Müslümanlarin silahsiz bir sekilde savasla yüzlestikleri Ikinci Dünya Savasi'nda tecrübe edilen durumun tekrarini önlemek için 27 Mart 1990'da bugün de politik yasamini sürdüren Demokratik Eylem Partisi'ni (SDA) kurdu.

Bosna'da 1992-1995 yillari arasinda yasanan kanli savas sirasinda ise Bosnaklara liderlik yapti. Bosna-Hersek halki, Aliya Izzetbegoviç önderliginde 21 Kasim 1995 tarihinde imzalanan Dayton Antlasmasi ile bagimsiz devleti devam ettirmeyi basardi. Halkina uluslararasi arenada taninan bir devlet ve bayrak birakan Aliya Izzetbegoviç, dünya güçleri tarafindan imzalanan bu anlasma ile bir kez daha Bosna Hersek'in siyasi sinirlarini korudu.

Yokluk içerisinde sürdürülen dillere destan bir bagimsizlik mücadelesine liderlik edern Bilge Kral Aliya Izzetbegoviç, 19 Ekim 2003 tarihindeki vefatinin ardindan Saraybosna'da bulunan Kovaçi Sehit Mezarligi'na defnedildi.


 

Risalehaber.com


Yazarın tüm yazıları.


BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP