NurPlast

Nur talebesinin cezaevinde güldüren seytan baglama cevabi

 Izmir’in Bilge Kisisi 60 yillik Nur Talebesi merhum Musa Yukari basindan geçen olayi esprili bir sekilde anlatiyor


Risale Haber-Haber Merkezi

Sene 1967. Izmir Ayrancilar’da bir büst kirletme olayindan dolayi, nur talebelerine iftira atip, bizi Buca Cezaevine koydular. Orada güzel hizmetler oldu. Maneviyata susamis mahkûmlarin suallerine cevaplar vermeye çalisiyorduk. Bir sualleri de Ramazan Ayinda seytan’in baglanmasiyla ilgili Hadis-i Serif idi. Orada söyle cevap vermistim:

Üçüncü sualleri de seytanla alakaliydi: “Ninem ‘Ramazan’da seytan baglanir’ derdi. Hâlbuki ben Ramazan’da günah isledim ve bakin buradayim. Ninem mi bilmiyor, yoksa nedir bu seytanin baglanmasi isi?

Cevaben dedim ki: “Kardesim sen ne suç isledin? Çekinme, hadi söyle!” “Hirsizlik yaptim” dedi. “Bizim bahçelerimiz vardir. Hirsizlik olaylarina karsilik köpek baglariz. Onun da zincirinin, ipinin bir uzunlugu vardir. Eger bir öteden dolasirsan köpek seni isirmaz; ama zincir seviyesine girersen köpek seni yakalar.Sen Ramazan’da böyle bir suç islemekle onun alanina girmissin, o da seni yakalamis.

Seytanin baglanmasina ise söyle bir örnek verebiliriz: Hani bir hayvan vardir, serbesttir, çok yerde gezer; bir de ayaklari kusaklanmis hayvan vardir, az bir yerde gezer, durur. Seytanin da Ramazan’da ayaklari kusaklanir, az bir sahada gezer. Ama sen Ramazan’da seytanin tesir sahasina girmissin, seni yakalamis. Mahkûm genç bunu gülerek kabul etti. 

(Ömer Özcan, Agabeyler Anlatiyor-2)

musa_yukari-001.jpg

 BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP