NurPlast
3/9/2015 | A+ | A-

Selahaddin Eyyubi’nin 10 liderlik sirri

 

Selahattin Eyyübi’yi essiz bir komutan haline getiren düsturlar nelerdi? Kalbinin pusulasi nereye isaret eder, zihninin çarklari nasil çalisir, mesrebi zamane insanina neler söylerdi? Derin Tarih Dergisi Mart sayisinda, Muharrem Kesik imzali dosya ile Eyyübiler’in kurucusu Selahaddin Eyyübi’nin siar edindigi prensipleri açikliyor.

 

 Iste yasadigi dönemde Selahaddin Eyyübi'yi essiz bir kumandan ve devlet adami kilan liderlik sirlari:

YA ILIM ÖGREN YA CIHAD ET

Selahaddin Eyyubî'nin sahsiyeti üzerinde Zengîler Devleti'nin ünlü hükümdari Nureddin Mahmud Zengî'nin (1146-74) büyük etkisi olmustur. Selahaddin, ölümüne kadar Misir'i Nureddin'in naibi sifatiyla idare etmis, iç ve dis düsmanlara karsi korumus ve bu bölge için gerekli idarî, askerî, kültürel ve iktisadî reformlari yaparak ülkeyi içte ve dista itibarli hale getirmistir. Yemen, Hicaz, Libya ve Kuzey Sudan'i kontrolü altinda tutan Selahaddin, 3. Haçli Seferi sirasinda verdigi mücadele ve saglam durusu ile Islam dünyasinin kahramanlik sembolü haline geldi. Ayni zamanda imarci, kültürel ve insani degerlerin koruyucusuydu. Zamanini ilim, cihad veya devlet isleriyle geçirirdi.

DAVANA INAN, HEDEFE KILITLEN

Nureddin Zengî'nin ölümünden sonra iki ana gaye ugrunda çaba harcadi: 1) Nureddin döneminde olusturulan siyasî birligi dagilmaktan korumak ve onun zamaninda girisilen imar faaliyetlerini devam ettirmek, 2) bir türlü gerçeklestirilemeyen Kudüs'ün ve sahil bölgelerinin Haçli istilasindan kurtarilip Islam dünyasini düstügü içler acisi durumdan çikarmak. Ilk hedefine 10 yildan fazla süren bir mücadelenin ardindan ulasti. Hittin zaferi ve sahil bölgesinin fethiyle ikinci gayesine ulasmasina az kalmisti ki, 3. Haçli Seferi buna engel oldu. Islam dünyasinin kendisini yalniz birakmasina ragmen Haçlilara karsi giristigi amansiz mücadele, gösterdigi gayret ve sebat Avrupalilara Kudüs'ü geri almanin imkânsizligini gösterdi. Böylece Nureddin'in ölümüyle bosalan mevkii hakkiyla doldurup, ondan devraldigi Islam sancagini daha ileri tasiyarak emsalsiz bir lider oldugunu ispatladi. Ölümünden sonra yerini doldurabilecek bir lider çikmadigi için sahilde birbirinden ayri üç bölgeye sikistirilmis olan Haçli devletleri varliklarini bir asir daha devam ettirebildiler.

BIRIKTIRDIKÇE DEGIL DAGITTIKÇA ÇOGALIRSIN

Cömertligi dillere destandi. Öldügünde has hazinesinde topu topu 1 Misir dinari (altin para), 36 ya da 37 Nasirî dirhemi (gümüs para) vardi. Bir sey verecegi zaman uzun uzadiya düsünmezdi. Akka önlerinde Haçlilar karsisinda kaldigi süre içinde develer hariç 18 bin at ve katir masraf etmisti. Harcadigi para, altin, elbise ve silahlarin tespiti ise mümkün degildi. Misir'daki Fatimî Devleti'ni ortadan kaldirdigi zaman (1171) sayilamayacak kadar çok ve çesitli zahire ele geçirmis ancak hepsini halka dagitmisti. O dönemde çok zengin olan Âmid (Diyarbakir) sehrini ele geçirince ganimeti arkadaslarinin itirazlarina ragmen Artuklulardan Nureddin b. Kara Arslan'a vermisti. Savasta kendi atini askere verir, baskalarindan at isterdi. Herkes onun atina biner, ondan iyilik ve ihsan beklerdi. Bir kaynak 3. Haçli Seferi sirasinda askerlerine 12 bin at dagittigini söyler.

 

 

Ahaber



BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP