NurPlast

Said Nursi Yesilay’in 50 nolu kurucusu

 

122 kisi tarafindan kurulan cemiyetin kuruculari arasinda her görüsten insan mevcut

 

 

 

Ahmet Bilgi'nin haberi:

RISALEHABER-ÖZEL

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Yesilay'in 122 kurucusundan biri. Yesilay'in ilk kurulus defterine göre Said Nursi 50 sira numarali kurucu.

Yesilay, 1920’de Ingiliz isgal güçlerinin Istanbul Limani’na gemilerle getirdigi binlerce kasa alkollü içkiyi gençlerimize bedava dagitip onlari zehirlemesine, isgale karsi direnisi kirarak özgürlüklerini ve onurlarini ellerinden almak istemelerine karsi alkollü içkilerle mücadele amaciyla dönemin Seyhülislam’i Ibrahim Haydarizade’nin himayesinde Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaslari tarafindan Padisahin izniyle 5 Mart 1920’de Istanbul’da "Hilal-i Ahdar" adiyla kuruldu. Bu nedenle Yesilay’in kuruldugu 1 - 7 Mart tarihleri ülkemizde Yesilay haftasi olarak kutlaniyor. "Hilal-i Ahdar" ismi daha sonra "Yesil Hilal" ve "Yesilay" olarak degistirildi. 

ILK KURUCU DEFTERDE YAZIYOR

Yesilay'in 92’inci kurulus yilinda, ilk kurulus defteri yayinlanmisti. Istanbul’un isgal altinda oldugu yillarda kurulan Yesilay defterinde kuruculardan birinin de Bediüzzaman Said Nursi oldugu görülüyor.

122 kisi tarafindan kurulan cemiyetin kuruculari arasinda her görüsten insan mevcut. Ortak noktalari Ingiliz isgaline karsi olan kurucular arasinda Bakirköy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi’nin kurucusu da olan Mazhar Osman Efendi (Uzman), o dönemde Istanbul’da Dar-ül Hikmet-il Islamiye azasi olan Bediüzzaman Said Nursi (Said El Kürdi), Seyhülislam Haydarizade Ibrahim Efendi, Esref Edip, Ahmet Emin (Yalman), Hakki Tarik (Us), Ismail Hakki (Izmirli), Selim Sirri (Tarcan), Tevfik Rüstü (Aras), Fahreddin Kerim (Gökay), Safiye Elbi gibi isimler yer aliyor.

Defter, kurucu üyelerden baslayarak 1928 yilina kadar Osmanlica tüm üyelerin adlarini içeriyor. 1928 yilindan sonra ise defterin Latince harflerle yazildigi görülüyor.

 

Bediüzzaman Said Nursi’nin kaydi 50. sirada (Said El Kürdi Hazretleri, Darül Hikmet'il Islamiye Azasindan) diye yaziyor.   

 

 

,

 BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP