NurPlast

“Pot degil Put” Iddiasina Cevap

“Pot degil Put” Iddiasina Cevap
“Pot degil Put” Iddiasina Cevap

 Geçmiste ortaya atilmis, simdi ise tekrar “pot mu, put mu?” basligiyla bir gazetede yazilmis bir iddiada deniliyor ki:

“Pot mu, put mu?

Muallim Kasim kardesimizin geçtigimiz Kasim ayinda ziyaretimize gelip haberdar etmesiyle kat’î bir sûrette ögrendik ki: Hazret–i Bediüzzaman’in ” Dehsetli bir put kirdim” seklindeki sözü, bazi yayinevleri tarafindan nesredilen Risâlelerde ” Dehsetli bir pot kirdim” diye yazilmis.

Duyunca, haliyle bizler de dehsete kapildik. Zira, o cümledeki bir tek kelimenin degismesiyle, asil mânâ degisiyor, hatta ziddina inkilâp ediyor.” Yeni Asya, 9 Aralik 2010 L.Salihoglu

* * *

Yazinin internette dolastirilan kisminda ise, Üstadin bizzat nesriyat için vazifelendirdigi Envar Nesriyati sahibi de, diger varisler de itham edilmektedir.

Bize internetten gelen suallerde; bu konuyu alakali abilerden tahkik etmemizi ve isin aslini cevaplamamizi istemektedirler. Biz de elcevap diyoruz ki:

Aziz kardeslerimiz,

Bu meseleyi, suali evvela Envar Nesriyat sahibi Ahmet Aytimur agabeye sorduk, dediler ki:“Evet bu kelime put degil, pot’dur”.

Hem de Nur’un degerli alim talebelerinden olan Abdülkadir Badilli agabeye sorduk. o da“evet pot’dur” dediler..

Hem dediler ki: “Büyük lügatlardan olan Kamus-u Türki’de de ve TDK de aynen,“karsindakine saygi göstermeden yüzüne sözü söylemektir; hazirundan birine dokunacak bir söz söylemek.” manasindadir” dediler.

Biz de arastirmalarimiz neticesinde pot oldugu kanaatine vardik. Kamus-i Türki sözlügünde“pot” birkaç manaya gelmektedir. Söyle ki:

 

Kamus-i Türki, Müellif: Semsettin Sami, Sahip ve Nasiri: Ahmet Cevdet, Dersaadet: 1317 (1900-1901) Ikdam Matbaasi

Bu lugatda harfi harfine söyledir:

 

“POT:

1. Kirma, burusuk.

2- Dikisde iki taraftan biri ziyade gerilip, digeri küçük birakmakla hasil olan sis.

Pot yapmak,

Pot kirmak: Sözü nabemahal söylemek. Münasebetsiz söz söylemek. Istemeyerek hazirundan birine dokunacak bir söz söylemek.

Isi pot gelmek: Tersi gitmek, kirmali, potlu.”

(Osmanlica Kamus-i Türki tipki basim, 1574 sayfalik; Alfa Basim Dagitim sh: 359)

Risale-i Nur Külliyatinda ise “pot kirdim” söyle kullanilmaktadir:

Hem Ankara’da divan-i riyasetinde pek çok meb’uslar varken Mustafa Kemal siddetli bir hiddet ile divan-i riyasetine girip, bana karsi bagirarak: “Seni buraya çagirdik ki, bize yüksek fikir beyan edesin. Sen geldin, namaza dair seyler yazip içimize ihtilaf verdin.” Ben de onun hiddetine karsi dedim: “Namaz kilmayan haindir, hainin hükmü merduddur.” Dehsetli bir pot kirdim. Hazir meb’us dostlarim telas ettikleri ve herhalde beni ezeceklerini tahmin ettikleri sirada, bana karsi bir nevi tarziye verip o mecliste hiddetini geri almasi, âdeta dehsetli bir kuvveti ve hakikati hissedip geri çekilmesi, ikinci gün hususî riyaset odasinda: “Hücumat-i Sitte”nin “Birinci Desise” içinde bulunan “Meselâ: Ayasofya Câmii ehl-i fazl u kemalden ilâ âhir…” cümlesinden baslayan, tâ “Ikinci Desise”ye kadar, bir saat tamamen ona söyledim. Bütün hissiyatini ve prensibini rencide ettigim halde bana ilismemesi, hattâ taltifime çok çalismasi, kat’iyyen bu üç cebbar fevkalâde kumandanlarin bu üç acib haletleri, âdeta Eski Said’den korkmalari, sübhesiz ki Risale-i Nur’un, ileride kahraman sakirdlerin sahs-i manevîsinin hârika bir kuvveti ve Risale-i Nur’un parlak bir kerametidir.

Emirdag Lahikasi-1 (246)

Bunlari dikkatlice okuyunca mesele tavazzuh etmis oluyor. Daha önceleri de ortaya atilan bu tarz garazkârane ithamlara dikkat etmek gerekir. Içinde bir hak varsa da çogu inad ve garazkarliga dayanmaktadir. Beni üzen, bu gibi hususlarda en hassas olarak bilinen kimselerce nesredilmesidir. Yoksa herkes çok seyleri söylüyorlar. Elbette bizlerde tahkik edecegiz. Fakat bu meselede konu rejim taraftarligi ithamidir. Yoksa bir kelimenin nasil yazildigi degil. Ayrica itham ettikleri kelime de dogru degil.

Zaten okuyunca anlasiliyor. Üstad o sözü nerede söylüyor? Baskanlik odasinda. Kime söylüyor? Devlet baskanina. Ne diyor: “Hain”. Peki bu söz o mahalle uygun mu? Elbette hayir. Iste Üstad bu ise “Pot kirdim” diyor. Hem “put kirdim” diye bir tabir lügatlarda geçmemektedir.

Günümüz Türkçesinde bu kelime biraz da “hata yaptim” anlaminda kullaniliyor ve anlasiliyor. Belki karisikliga bu sebep olmustur.

Selam ve Dua ileBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR
Nahit Topaloglu5/25/2015 10:53:09 AM

Biri üstadimiza "...Sen geldin, namaza dair seyler yazip içimize ihtilaf verdin.” diyecek, namazi ihtilaf sebebi olarak görecek ve üstadimiz da o zata agzinin payini verecek: “Namaz kilmayan haindir, hainin hükmü merduddur.” Ve siz de :"Peki bu söz o mahalle uygun mu? Elbette hayir." diyeceksiniz. "En büyük cihad, zalim hükümdarin yüzüne karsi söylenmis dogru sözdür." hadis-i serifini de hiç duymaniz mi? Nasil bir üstad anlayisiniz var ki, namazin tezyif edildigi bir zeminde susacak! Çok yazik!

cemal özkaya5/2/2015 4:13:48 PM

yav siz üstadin manevi kimliginin farkinda degilmisiniz. degilseniz konusmaya gerek yok. ama üstada son asrin müceddidi ayni zamandada mehdisi gözüyle bakmiyorsaniz bu dedikleriniz dogru. yoksa mehdiye nerede ne konusacagini bilmeyen biri muamelesi yapmaniz en basit ifadesiyle hakarettir. üstad kime konustugunu ne konustugunu nerede konustugunu çok iyi bilmektedir. birseyleri zorluyorsunuz ama inanin bu is daha öncede içtimai meselelerde yaptiginiz yanlislar gibi ayaginiza dolasacak. su lahikalari okumaya baslayinda üstadin gerçek kimligiyle yüzlesin artik.

ömer.yetim3/9/2015 12:03:12 PM

Zaten okuyunca anlasiliyor. Üstad o sözü nerede söylüyor? Baskanlik odasinda. Kime söylüyor? Devlet baskanina. Ne diyor: “Hain”. Peki bu söz o mahalle uygun mu? Elbette hayir. Iste Üstad bu ise “Pot kirdim” diyor. Hem “put kirdim” diye bir tabir lügatlarda geçmemektedir. PEKI BU SÖZÜ NEYE BINAEN SÖYLÜYOR? BUNU NIYE SOR MUYORSUN? VE BU SÖZÜ KIM SÖYLÜYOR? BU CÜMLENIZDEN DOLAYI YARIN ALLAH HUZURUNDA SIZINLE MUHAKEME OLMAYAYI ALLAH TAN NIYAZ EDIYORUM... uygun olup olmadigini o zaman daha iyi anlariz.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP