NurPlast
2/10/2015 | A+ | A-

Din Hizmetleri ve Ihlas Sempozyumu

Din Hizmetleri ve Ihlas Sempozyumu
Din Hizmetleri ve Ihlas Sempozyumu

 

Adiyaman Valiligi, Adiyaman Belediyesi, Risale Akademi ve Akademik Arastirmalar Vakfi 13-15 Mart 2015 tarihleri arasinda Din Hizmetleri ve Ihlas Sempozyumu düzenliyor

Sempozyumla ilgili yapilan ortak açiklama söyle:

Degerli Bilim Insanlari,

Din Hizmetleri ve Ihlas Sempozyumu 13-15 Mart 2015 tarihleri arasinda Adiyaman Valiligi, Adiyaman Belediyesi, Risale Akademi ve Akademik Arastirmalar Vakfi tarafindan düzenlenecektir.

14 asirdir varligini canli bir sekilde devam ettiren Islam dini basta sahabe olmak üzere âlimler, sȗfîler, hocalar ve din görevlileri gibi sayisiz fedakârin gayretleriyle esi görülmemis bir hizla tüm dünyada intisar etmis, bize ulasmistir. Günümüzde hizli degisen dünya sartlarinda Din hizmetlerini degisimin uzaginda tutmak mümkün degildir. Malumdur ki, amellerin ruhu olan niyetin de bir ruhu vardir, o da ihlâstir. Tasavvuf ve tarikatlarin muhtelif kollarinda en önemli esasin ihlâs oldugu vurgulanir. Ihlâsla hizmet eden mü’min kardesine muhabbetle muamele etmekle büyük bir kuvvet elde ettigi bilinmektedir. Ihlâs, gerçek kurtulusun ve saadetin yörüngesidir; sahibini de sahsiyetli kilar. Sadece Allah emrettigi ve O’nun rizasini kazanmak için yapilan küçük ihlâsli bir amelin, büyük görünen ihlâssiz birçok amelden üstün oldugu bilinen bir gerçektir. Daima samimiyeti, emaneti, imani, güveni, ciddiyeti, istikameti gösteren ve ders veren Hz. Peygamber (a.s.), “Din samimiyettir” buyurmakla ihlâsi dinle özdeslestirmis; dinin ifasinin ve ihyasinin ihlâsla mümkün olacagina isaret etmistir.

Müslümanlar olarak biz, günümüzün algi ve olgulari içersinde iman kaynakli muhabbete ve ihlâsa dayali hizmet yöntemlerini insa ve icra etme sorumlulugunun merkezinde oldugumuzun bilincinde olmak zorundayiz.

Ülkemizin ve Islam dünyasinin güncel din hizmetini tekrar ele alip, onu verimli kilmak, amaciyla hem içerik hem de yöntem açisindan gözden geçirmenin bir ihtiyaç oldugu ortadadir. Farkli isim ve unvanlarla anilan hizmet gruplarinin çok degerli hizmetleri oldugu inkâr edilemez. Ancak dine hizmet askiyla coskun bir kosuya katilan saygi deger mü’minlerin, dinî akimlarin birbirleriyle iletisimleri ve iletisim biçimleri, yargilari oldukça önemlidir. Kitabimiz yüce Kur'ân bizden, iyiye davet eden, kötülüklerden sakindiran, çagin sartlarina göre organize olup saf tutmus, insanlara dogru model olacak, ihlâs çizgisinde karar kilmis dinamik bireyler, toplumlar insa etmemizi israrla emretmektedir.

Bundan dolayi hizmetlerimizdeki ihlâsi birlikte müzakere etmek, anlamak ve anlamlandirmak niyetiyle “Din Hizmetleri ve Ihlâs Sempozyumu”nu tertiplemis bulunmaktayiz. Örnek basliklar konular listesinde sunulmustur. Sempozyuma bildirileriyle katki sunacak olan bilim adamlarina simdiden tesekkür ederiz.

Ayrintili bilgi için TIKLAYINIZ

din_ihlas_sempozyum.jpgBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP