NurPlast

TRT Kurdî’de Izzettin Yildirim belgeseli

TRT Kurdî’de Izzettin Yildirim belgeseli
TRT Kurdî’de Izzettin Yildirim belgeseli

 

Sopger Programi bu ay, Zehra Egitim ve Kültür Vakfi baskani Izzetin Yildirim’in dine adanmis, vakf edilmis hayati ve sehadetini ele aldi

Risale Haber-Haber Merkezi

TRT Kurdi siyasi belgesel programi Sopger (Takipçi) Kürt siyasi tarihinde, karanlikta kalmis önemli olaylarini aydinlatmaya devam ediyor. Sopger Programi bu ay, Zehra Egitim ve Kültür Vakfi baskani Izzetin Yildirim’in dine adanmis, vakf edilmis hayati ve sehadetini ele aldi. 

Izzettin Yildirim 29 Aralik 1999 yilinda, bir ramazan günü, iftardan sonra Üsküdar’daki evinden alindi. Yaklasik bir ay kayip olan Yildirimin cesedi,  28 Ocak 2000 tarihinde Istanbul Kartal’da bir villada bulundu. 

1946 yillinda dogdugu Agri’nin Patnos ilçesine bagli Kizilkaya köyünden ele alinan vakf edilmis hayatin öyküsü, Sikki Yönetim dönemi girdigi hapishane, Misir’da firari hayati, Zehra Vakfi’nin kurulmasi, 28 Subat sürecin de aldigi tehditler ve takip edilme olaylari dahil geçen zamana kadar program bünyesinde genis bir sekilde islendi. 

Programin son bölümünde ise, 29 Aralik 1999 gününde Üsküdar’daki evinde alinarak,  28 Ocak 2000 tarihinde Istanbul Kartal’da bir evde cesedi buluncaya kadar geçen sürecin perde arkasi ve konusulmayan konular degerlendirildi. 

kaya.jpgProgramin sunucu ve yapimcisi Fetullah Kaya, sahadeti bölümüne özelikle degindiklerini ifade ederek; “Kayip sürecinde aile ve arkadaslarindan olusan bir heyet Meclis’e giderek çesitli görüsmelerde bulunuyorlar. Bu görüsmelerde 3 generalden bahsediliyor. Onlarin elinde oldugu ve bir haftaya kadar bu generallere ulasilmasa cesedinin bulunacagini belirtiliyor. 

Mahkeme sürecinde de bahseden Fetullah Kaya, “Yaptigimiz arastirmada sunu gördük ki, 2006 yilina kadar her hangi bir dava açilmamis ve iddianame hazirlanmamistir. Bunun üzerine ailesi Avrupa Insan Haklari Mahkemesine basvurarak Türkiye’yi mahkum edince, savcilik devreye girip iddianame hazirliyor. 

Üzerinde 15 yil geçmesine ragmen hala aydinlanamayin cinayetin perde arkasin arastiran Sopger programi önemli verilere ulasti. 

Izzetin Yildirim’in hayatini anlatan belgeseli Cumartesi günü saat 21.30’da TRT Kurdî de yayinlanacakBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP