NurPlast

Suriye'li Muhalifler Rusya'da Bir Araya Geldi

 


Suriye krizine çözüm bulabilmek için Rusya'nin baskenti Moskova'da baslayan istisare görüsmeleri devam ediyor.
 
 
Moskova'da, Suriyeli bazi muhalif liderlerin ve grup temsilcilerinin katildigi istisare niteligindeki görüsmeler, ikinci gününde RusyaDisisleri Bakanligi'na ait Kongre Merkezi'nde basladi.
 
Oturumlarda, Esed tarafi ile yapilacak görüsmeler öncesi muhaliflerin kendi aralarinda anlastiklari uzlasi belgesi için görüs alisverisi yapildigi ifade edildi.
 
Uzlasi belgesinin, 24 Ocak'ta düzenlenen Kahire Toplantisi'nin ardindan yayimlanan Kahire Bildirisi'nden bazi maddeleri de içermesi beklendigi dile getirildi.
 
BAZI ISIMLERIN BELGEYE KARSI ÇIKTIKLARI GÖRÜLÜYOR
 
Ancak Moskova'daki toplantiya katilan bazi isimler, söz konusu belgeye karsi olduklari söylendi.
 
Suriye içinden yasayanlardan toplantiya katilan, Mecdi Niyazi, Nevvaf Milhim, Fatih Camus gibi isimlerin Esed yönetimine yakinliklariyla taninmalari da oturumlarda tartisma konusu oluyor.
 
Moskova'daki Suriye'de bulunan muhaliflerin ve sivil toplum örgütlerinin biraraya geldigi toplantilar baslamisti.
 
Bugün düzenlenecek toplantilarda, Suriye'nin BM Temsilcisi Bessar el-Caferi baskanligindaki rejimi temsil eden heyetin ile muhaliflerin biraraya gelmesi planlaniyor.
 
Suriye rejimi daha önce Disisleri Bakani Velid el-Muallim veya yardimcisi Faysal el-Mikdad baskanliginda katilacagini açikladigi Moskova Toplantisi'nda, katilim düzeyini düsürerek, Suriye'nin BM Temsilcisi Caferi baskanliginda yer alacak. 
 
Düzenlenen toplantilara Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Baskani Halid Hoca ve SMDK üyeleri ve Rusya tarafindan davet edilen Muaz el-Hatip, Hadi el-Bahra, Abdulbasit Seyda, Bedir Camus gibi birçok isim katilmazken, toplantida, Suriyeli muhalif sanatçi Cemal Süleyman, PYD Esbaskani Salih Müslim, muhalif Halk Iradesi Partisi Genel Baskani Kadri Cemil, Yönetmen Süheyr Sermini, Ulusal Çagri Platformu Baskani Semir el-Ayta'nin da aralarinda bulundugu 34 isim istirak ediyor.
 
Kaynak: AABU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP