NurPlast

Paris saldirisi Islamofobiye tedavi olabilir

 

ABD eski baskanlarindan Jimmy Carter, Fransa'da Charlie Hebdo dergisine düzenlenen terör saldirisinin Islamofobiye karsi mücadelede tedavi olabilecegini söyledi

 

Saldiri olayinin Islam dininin gerçek ilkelerine daha yakindan bakma gerekliligini ortaya çikardigini belirten Carter, bunun da Islamofobia'nin azalmasi adina bir firsat dogurabilecegini ifade etti. Terör saldirilarindan sonra tüm dünyanin basin özgürlügü, ifade hürriyetine sahip çikmasini animsatan Carter, "Benim dikkatimi çeken bir husus da, birçok Müslüman liderlerin saldiriyi kinamasi oldu. Belki bunun pozitif dönüsümleri de olabilecek" dedi.

Islam dünyasinin içinde az sayida da olsa radikallerin oldugu ve bunlarin bu dini yanlis anlamada etkili oldugunu belirten eski baskan Carter, Huffington Post haber portalina verdigi mülakatta sunlari söyledi: "Ben bu durumun bazi bakimlardan olumlu bir dönüm noktasi olabilecegini düsünüyorum. Bir çok insan simdi Müslümanlar gerçekten neye inaniyor diyerek onlari anlamaya çalisacak. Onlar da (Müslümanlar) birçok Hristiyan gibi baris ve uyuma (huzur) inandiklarini görecek. Ama birkaç radikal bu inanci yanlis gösterebiliyor. Bu radikallerin çogu genç ve issiz. Birkaç ayligina Suriye'ye gidip savasiyor, sonra da ülkelerine dönüyor ve terör eylemleri içine girebiliyorlar. Ve simdi bu durum (saldiri) genel olarak soruna (Islamofobi) tedavi olabilir." 

Dünya genelinde milyardan fazla insanin Müslüman oldugunu belirten Carter, Islam liderlerinin de bu terörist saldiriyi kinadigini herkesin bilmesi gerektigini ifade etti.

cihanBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP