NurPlast
1/16/2015 | A+ | A-

Islamofobi endüstriye dönüstü

 

Diyanet Isleri Baskani Görmez, "Islamofobinin bir endüstriye dönüserek yayginlasmasi Müslüman varligina karsi bir tehdit olusturmaktadir" dedi.

 

Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Mehmet Görmez, Islamofobinin bir endüstriye dönüserek yayginlasmasinin, basta Avrupa’da yasayan Müslümanlar olmak üzere dünyanin her tarafinda Müslüman varligina karsi bir tehdit olusturdugunu söyledi.

Görmez, il müftüleri ve Balkan ülkeleri diyanet isleri baskanlarinin katilimiyla Edirne'de gerçeklesen 30 Il Müftüleri Istisare Toplantisi'nin 18 maddeden olusan sonuç bildirgesini açikladi.

Görmez, Fransa’da dünya kamuoyunu sarsan, önce 12 kisinin ve daha sonra da 6 kisinin ölümüne neden olan, hiçbir sekilde kabul edilemez bir terör saldirisi meydana geldigini animsatti.

Avrupa’da yasayan Müslüman varligini da yakindan etkileyecek olan bu saldirinin siddetle telin edildigini, kim hangi gerekçeyle yaparsa yapsin siddet, vahset ve ölümle sonuçlanan bu tarz eylemlerin Islam’a mal edilmesinin asla kabul edilemeyecegini belirten Görmez, söyle konustu:

"Uzun süredir saldirilarin, ölümlerin ve vahsetlerin yasandigi dünyanin pek çok bölgesinde nice masum insanlarin katledildigi bilinmektedir. Nitekim ayni gün Pakistan’da, Nijerya’da, Irak’ta ve Suriye’de yüzlerce insanin katledildigi olaylar gerçeklesmistir. Bütün dünyanin, fasilasiz ölümlerin yasandigi bu cografyalarin trajedilerini ayni hassasiyetle karsilamasi bir insanlik vazifesidir. Ölenlerin cografyasinin, irkinin, dininin ve mezhebinin farkli olusuna göre tepki verilmesi, tüm insanligin vicdanini yaralamaktadir. Ölümler arasinda çifte standart olusturmak, bölgesine, rengine, irkina, dinine ve mezhebine göre ölümleri tasnif etmek ve ortaya çikan sonuçlari istatistiklerin konusu yapmakla yetinmek, hiçbir sekilde kabul edilemez."

Görmez, bugüne kadar, her türlü insani degerden yoksun olarak üretilen ve kirli amaçlar için seferber edilen silahlarin sebep oldugu mazlumiyet, magduriyet ve katliamlarin acisinin ayrim gözetmeksizin insanlik ailesinin bütün fertleri tarafindan hissedildigi bir dünya özleminin yüksek bir hissiyatla ifade edildigini vurguladi.

Islamofobinin olusturdugu tehlikeye de deginen Görmez, söyle devam etti:

"Islamofobinin bir endüstriye dönüserek yayginlasmasi, basta Avrupa’da yasayan Müslümanlar olmak üzere dünyanin her tarafinda Müslüman varligina karsi bir tehdit olusturmaktadir. Islamofobik eylemler, baris içerisinde birlikte yasama kültürüne zarar verip güvenligi ortadan kaldiracak boyutlara ulasmadan, ilgili ülkeler tarafindan gerekli tedbirler alinmali, yabanci düsmanligi, ötekilestirme ve ayrimciliktan uzak durulmalidir. Bu arada din görevlilerimizin Islamofobi ve bunu körükleyen yanlis dini anlayislar konusunda bilinçlendirilmesi amaciyla çok yönlü çalismalar yapilmalidir."

"Kutsal degerlere saygi duyulmali"

Görmez, dinin kutsal kabul ettigi degerlerin, inansin ya da inanmasin herkes tarafindan saygi duyulmasi gereken hususlar oldugunun altini çizdi. Tam tersi bir durumda verilecek tepkiye de deginen Görmez, sunlari anlatti:

"Kutsal degerleri asagilamak, küçümsemek, istismar etmek, onlara hakaret ve tecavüz etmek, ifade özgürlügü kapsaminda degerlendirilemez. Müslümanlar, Kuran’in evrensel mesajlari ve Hz. Peygamberin çaglar üstü örneklik ve rehberligini esas alarak bunlari yapanlardan yüz çevirmeli, tepkilerini Islam’in rahmet mesajlari çerçevesinde ve makul düzeyde göstermelidir. Tahrikler mesru gösterilerek siddet ve ölümle sonuçlanan tepki ve eylemler, hiçbir sekilde Islam açisindan kabul edilemez."

Görmez, son yillarda Avrupa'da camilere yapilan irkçi saldirilara da dikkat çekti.

Islam'in sevgi ve merhamet dini olduguna isaret eden Görmez,  sunlari kaydetti:

"Islam, rahmet, merhamet ve sefkat dinidir. Islam’in amaci, insani hem bu dünyada hem de ahirette mutlu etmektir. Bütün insanlarin baris, huzur ve esenlik içerisinde yasadigi bir dünyayi var etmek Islam'in en büyük gayesidir. Islam’i terör ve siddetle özdeslestirmek rahmet dini Islam’a yapilabilecek en büyük haksizliktir. Avrupa’da yasayan vatandaslarimizin defalarca kanitladigi gibi tüm insanlik sunu iyi bilmelidir ki, Allah’a ve sevgili Peygamberi Hz. Muhammed araciligi ile gönderdigi kitaba tam bir teslimiyetle bagli olan müminler, hiçbir topluluk için tehdit, korku, düsmanlik ve siddet unsuru degildir."

"Ülkemizde misafir hiçbir çocuk egitimsiz kalmasin"

Toplantida yaptigi konusmada Suriye, Irak ve dünyanin birçok muhtelif yerinden göçler yasandigini animsatan Görmez, "Birçok insan ülkemize sigindi. Bilhassa bu kardeslerimize yönelik il müftülüklerimiz göçlerin yasandigi Kilis, Urfa ve Antep gibi sinir illerimizde çalismalar yapti. Bugün muhacirlerin olmadigi bir il yoktur" diye konustu.

Görmez, cami, sokak ve evleri ensar evine dönüstürerek Türkiye'ye gelenlere kucak açtiklarini belirtti. Suriyeli çocuklarin egitimine de deginen Görmez, söyle devam etti:

"Türkiye Diyanet Vakfi marifetiyle baslayan, çadir kentlerin disinda yasayan Suriyeli vatandaslarimizin çocuklarinin egitim meselesi çok önemli bir mesele ve üzerinde çokça duruyoruz. Istiyoruz ki ülkemizde misafir de olsa hiçbir çocuk egitimsiz kalmasin. Hiçbir insan sokakta, sogukta kalmasin. Onlari koruyalim muhafaza edelim istiyoruz. Bu konuda il müftülüklerimize büyük görevler düsmektedir."

AABU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP