NurPlast
12/22/2014 | A+ | A-

Yunanlilar bile Osmanlica ögreniyor

Atina'da Bilimsel Arastirmalar Enstitüsü'nde verilen Osmanlica derslerine 65 Yunan devam ediyor

 
Türkiye'de Osmanlica derslerine yönelik tartismalar gündemdeyken Yunanistan'da tarihçisinden ressamina, mimardan modaci ve jimnastikçiye kadar birçok meslek grubundan insanlar Osmanlica ögreniyor.
 
Sabah yazari Stelyo Berberakis Türkiye'deki tartismalar isiginda Yunanistan'daki Osmanlica dersleri verildigini bugünkü kösesinde duyurdu. Iste Berberakis'in Yunanistan'daki Osmanlica derslerine iliskin düstügü notlar:
 
YUNANLILAR OSMANLICA ÖGRENIYOR
 
Türkiye'deki Osmanlica tartismalari tam gaz devam ederken Atina'da tanistigim bir maliye müfettisinin Osmanlica dersleri aldigini ögrendigimde çok sasirdim. Atina'da Bilimsel Arastirmalar Enstitüsü'nde verilen Osmanlica dersleri için tam 90 Yunan vatandasi basvurmus; bunlardan 65'i kabul edilmis. Aralarinda, doktor, mimar, arkeolog, ressam, ögrenci, rehber, Islam tarihçisi, modaci, sanat tarihi uzmani, devlet memuru, maliye müfettisi, hatta bir de jimnastik ögretmeni var... Hepsi de baska baska nedenlerle Osmanlica ögrenmeye merak salmis...
 
Üç yil süren Osmanlica dersleri, önümüzdeki yil ilk mezunlarini verecek... Osmanlica ögretmeni Dimitris Lupis, aslen Gümülcüneli bir Yunan... Çocukluk yillarinda Gümülcüne sokaklarinda azinlik Türk çocuklariyla arkadaslik ederek Türkçeyi sökmüs. Daha sonra Türkçesini gelistirmek için kurslara gitmis. Nitekim 2004-2007 yillari arasinda Istanbul'da Bilkent Üniversitesi'nde Osmanli tarihi ve dili üzerine dersler almis. Sonrasinda da ABD'deki Harvard Üniversitesi'nde Osmanli dönemindeki Ortadogu tarihi üzerine incelemeler yapmis.
 
ZOR AMA GÜZEL
 
Iki yil önce Atina'ya geri döndügünde, artik iyice hakim olduguna inandigi Osmanlica'yi baskalarina ögretmek için yaptigi basvuru kabul edilince Bilimsel Arastirma Enstitüsü'nde ders vermeye baslayan Lupis, Osmanlicayi 'zor ama güzel' olarak tanimliyor. Ona göre Osmanli dilini ve yazisini ögrenmeye gelenlerin degisik hedefleri var. Lupis burada verdigi Osmanlica derslerinin konusmaya degil; yazitlarin okunabilmesine ve anlamlarinin ögrenilmesine yaradigini söylüyor. Ona göre Farsça, Arapça ve Türkçe'nin olusturdugu Osmanlica 'ölü bir dil'. Bunun sebebi artik kullanilmamasi. Bu nedenle Osmanlica Türkiye'de, Iran'da ve Arap dünyasinda anlasilabilir bir dil olmaktan çikmis durumda. Lupis'in 2. sinif ögrencilerine verdigi derslerde; Osmanlica yazilarin okunusu, elif, be ve güzel he harfleriyle Besmele çesitleri, Osmanli alfabesi, Fatiha'dan alinmis beyitler, Osmanlicanin Kuran'daki yeri ve 1923 Harf Devrimi'ne kadar Türkiye'deki yayginligi anlatiliyor.
 
NIÇIN ÖGRENIYORLAR?
 
Osmanlica dersi alan ve önümüzdeki yil mezun olmaya hazirlanan ögrenciler çok farkli nedenlerle bu dili ögrendiklerini söylüyor. Osmanlica ders alan Yunan ögrenciler, "Osmanli yazilarini anlamak için Osmanlica dersindeyiz. Türkçe, Farsça ve Arapça kelimeleri de ögreniyoruz. Yazi sekilleri ise adeta birer sanat eseri. Osmanli yazisini sökmek bulmaca çözmeye benziyor ve bundan da zevk aliyoruz" diyor. Örnegin mimarlar Islam mimarisini; ressamlar Osmanli sanatini; tarihçiler Islam ve Osmanli tarihini, rehberler Yunanistan'daki Osmanli eserlerini merak ettikleri için ders aldiklarini söylüyorlar.
 
SabahBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP