NurPlast
12/22/2014 | A+ | A-

Osmanlica’yi Harvard'da ögrendim

Sanlikol, Harvard Üniversitesi’nde Prof. Cemal Kafadar’dan Osmanlica ve Osmanli tarihi dersleri aldigini belirtiyor
 
 
Harun Karaburç'un haberi:
 
Boston’da yasayan, Dreams and Prayers projesiyle Grammy'de finale kalan müzisyen Mehmet Ali Sanlikol, “Amerika’ya gelirken arzu ettigim tek sey günün birinde saygi gören bir besteci olmakti. Bu hedefime biraz daha yaklastigimi hissediyorum” diyor. Klasik Türk müzigi ve kültürü çalisiyorum diyen herkesin Osmanlica ögrenmesinde büyük fayda oldugunu söyleyen Sanlikol, Harvard Üniversitesi’nde Prof. Cemal Kafadar’dan Osmanlica ve Osmanli tarihi dersleri aldigini belirtiyor.
 
Su siralar belki haberlerden takip ediyorsunuzdur Türkiye'de Osmanlica dersi tartismalari yapiliyor. Bu tartismalari siz nasil degerlendiriyorsunuz?
 
Seçmeli olarak bu derslerin sunulmasi ve branslasirken edebiyat, tarih gibi alanlari seçen ögrencilerin belli bir miktar bu dersleri okumalarinin sart olmasinda bir sakinca görmüyorum. Öte yandan, gençlerimiz Osmanlica ögrenirse geçmisimizi daha iyi anlayacaklarini ifade edenler var. Bence bu maalesef tam anlamiyla dogru degil. Osmanlica bilen kisi elbette tarihi ve kültür mirasimizi daha iyi anlamak adina bir firsat yakalar ancak sayet bu kisi gider sadece kendi ilgi alanlarini tatmin edecek konulara yogunlasir ise o zaman tek yönlü bir arastirma yapmis olur ve yapacagi çikarimlar da bir o kadar problemli olur. Dolayisiyla mesela muhafazakar profili olan biri Osmanlica metinlerin içerisinde Mehmed Birgivi ile yetinmeyip Haci Bektas Veli ve Neyzen Tevfik de okumalidir. Ben bir nevi bunun tersini yaptigimi iddia edebilirim: Geçmisinde agirlikli olarak caz müzigi yer alan maceraperest bir müzisyen profiline sahipken gidip senelerimi verdim ve mehter müzigini arastirip bu konuda bir kitap yazdim. Neticete, bence Osmanlica derslerinin gelmesi ile devlet büyüklerinin isi bitmiyor. Belki de yeni basliyor. Simdi bu derslerin gerektirdigi genis spektrumlu bir arastirma bilincinin de milletimize asilanmasi gerekiyor.
 
Yeni SafakBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP