NurPlast

Risale-i Nurlara bandrol konusunu bekleyen tehlike

Risale-i Nurlara bandrol konusunu bekleyen tehlike
Risale-i Nurlara bandrol konusunu bekleyen tehlike

 Yeni Safak yazari Abdülkadir Selvi, Risale-i Nur'un basimini düzenleyen kanunu iptal ettirmek isteyen CHP'nin bu girisiminin kaos meydana getirecegini söyleyerek, "Dilerim Anayasa Mahkemesi iptal karari vererek bu oyuna alet olmaz" dedi.

 
Selvi'nin yazisi söyle:
 
Bediüzzaman Said Nursi’nin müellifi oldugu Kur’an tefsirleri Risale-i Nur Külliyatinin basimi ve dagitimiyla ilgili bandrol sorununun çözümü için gerekli olan “Bakanlar Kurulu Karari” çikti.
 
Bakanlar Kurulu toplantisi beklenilmeden elden dolastirilarak imzalari tamamlananBakanlar Kurulu Karariyla ilgili olarak Basbakan Yardimcisi Bülent Arinç, ”Ilk imzayi ben attim” dedi.
 
Bülent Arinç,  Risale-i Nurlara hürmeti ve vukufiyeti ile bilinen bir isim. Cumhurbaskani Erdogan’dan Basbakan Davutoglu’na kadar Türkiye’yi yöneten kadrolar, çagimizin en önemli Kur’an tefsirlerinden olan Risale-i Nur Külliyatinin ehemmiyetini ve Bediüzzaman Hazretleri’nin hayatini vakfettigi iman ve Kur’an hizmetlerinin basta ülkemiz olmak üzere Islam dünyasi açisindan ifa ettigi degeri bilen isimler.
 
O nedenle basta Basbakan Davutoglu olmak üzere kabine üyesi birçok ismin Bakanlar Kurulu Karari’na imza atarken, Bülent Arinç’in, ”Belki yillar sonra Üstad Hazretlerinin o sözünün yerine geldigini görmek hepimiz için bir mutluluktur” duygusuyla hareket ettigine inaniyorum. O söz ne? Risale-i Nurlarin devlet eliyle basilip dagitilmasi.
 
Türkiye bu noktalara kolay gelmedi. Idam sehpalarini, mahkeme salonlarini, cezaevi zindanlarini hakeza davasi ugruna ölümü hakir gören Bediüzzaman Said Nursi gibi dava adamlarinin hizmetleri sayesinde geldi.
 
“Ben cemiyetin iman selameti yolunda ahiretimi de feda ettim. Gözümde ne cennet sevdasi var, ne cehennem korkusu Cemiyetin, yirmi bes milyon (bugün 77 milyon) Türk cemiyetinin imani namina bir Said degil, bin Said feda olsun.”
 
Demokrasi sehidimiz merhum Adnan Menderes’ten bu yana Risale-i Nurlarin bu millet için yararli olduguna inanan siyasi kadrolarin görevi ise onlara hizmet edecekleri uygun siyasi iklimi saglamak oldu.
 
Risale-i Nur Külliyati ve Bediüzzaman Hazretleri konusunda merhum Menderes’in de eski Cumhurbaskani Süleyman Demirel’in de mevcut Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in da hizmetleri oldu. Hepsinden Allah razi olsun.
 
Bakanlar Kurulu üyeleri tarafindan imzalanarak yürürlüge giren Bakanlar Kurulu kararina göre Diyanet Isleri Baskanligi’na Risale-i Nurlari basip dagitma görevi veriliyor. Ayrica, Risale-i Nurlarin satisindan elde edilecek gelirin bir bölümü eser sahibi olarak Bediüzzaman Said Nursi’nin tanitimi faaliyetine ayrilacak. Diyanet, Bediüzzaman’i anlatacak. Üstad Hazretleri’nin buna ihtiyaci yok. Bu Diyanete itibar saglar. Ama Diyanet’le cemaatler arasinda bir sinerji olusmasi açisindan da güzel bir faaliyet olur.
 
Bakanlar Kurulu Karari’nda Risale-i Nur külliyatindaki eserler tek tek siralaniyor. Ama kitap olarak degil. Örnegin, Birinci söz,ikinci Söz diye sözlerin her biri tek bir eser olarak belirtiliyor. Sonra Birinci Lema, Ikinci Lema diye devam ediyor.
 
Bakanlar Kurulu Karari’nin Resmi Gazetede yayinlanarak yürürlüge girmesiyle birlikte Diyanet Isleri Baskanligina büyük görev düsüyor.
 
1-Diyanet Isleri Baskanligi Risale-i Nurlarin aslina uygun olarak basimi ve dagitimini gerçeklestirecek.
 
2-Bir kurul olusturarak Risale-i Nurlarin aslina uygun olarak basimini denetleyecek. 
 
3-Su anda Risale-i Nurlarin basimi ve dagitimini yapan yayinevleri ve vakiflara Risale-i Nurlari aslina uygun olarak basmak kaydiyla izin vermek.
 
Böylece Risale-i Nurlarin önünde ciddi bir tehlike olan, “Tahrifat” sorunun önüne geçilmis olacak.
 
Ayrica bir süredir ciddi sikintilara yol açan, ”Bandrol sorunu” çözüme kavusmus olacak.
 
Müspet hareketi kendilerine siar edinen Nur Talebelerinin gayretleri sonucunda, sikintiya yol açma istidadi tasiyan “tahrifat” ve “bandrol sorunu” çözülürken, Diyanet Isleri Baskanligi’nin Risale-i Nurlari basmasi ile Üstad Hazretlerinin hayattayken defaatle dile getirdigi bir hizmet yerine getirilmis olacak.
 
Ancak bu noktada bir sikinti var.
 
Yasadigi dönemde hayati Bediüzzaman Hazretlerine zindan eden, Risale-i Nurlari yasaklamak için elinden gelen gayreti esirgemeyen CHP, Risale-i Nurlarin Diyanet Isleri Baskanligi tarafindan basilmasini ve aslina uygun olarak yayinlanmasini düzenleyen torba yasanin ilgili maddesini iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesine basvurdu.
 
Bediüzzaman’in vücudunu ortadan kaldirmak için suikastler düzenleyen, yemegine zehir kattiran, onu Kastamonu’ya, Barla’ya, Emirdagi’na sürgüne gönderen, hayatinin büyük bir bölümünü cezaevlerinde, zindanlarda geçirmesine neden olan, zulmün her çesidini layik gören Risale-i Nur külliyatina düsmanligi kendisine siar edinen CHP, Risale-i Nurlari tahrif eden Fethullah Gülen grubuyla  girdigi ittifak neticesinde Risale-i Nurlarla ilgili yasal düzenlemeyi iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesi’ne  müracaat etti.
 
CHP zihniyeti Bediüzzaman Hazretlerine hayati zindan ettigi ve ona her türlü zulmü reva gördügü gibi CHP’nin eseri 27 Mayisçilar da onun mezarina bile tahammül edemediler. Nebbaslar gibi gece yarisi Sanliurfa’daki Halilurrahman Dergahindaki mezarini parçalayarak, Said Nursi’nin naasini kaçirdilar, bilinmez bir yere defnettiler.
 
CHP zihniyeti Bediüzzaman’in hem dirisinden hem de ölüsünden korktu. Çok degerli olmakla birlikte hadi sahsi bir tarafa Halk Partisi zihniyeti asil Bediüzzaman fikirlerinden korktu.
 
CHP’nin ebedi sefi Inönü’nün Bediüzzaman hakkinda merhum Adnan Menderes ve 9. Cumhurbaskani Süleyman Demirel’e, yaptigi hücumlardan, Said Nursi’ye rejim için tehdit olarak gören açiklamalarindan örnekleri siralamak istemiyorum. CHP’nin mevcut Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’nun da ayni zihniyetin yolcusu oldugunu belirtmekle yetinecegim. Kiliçdaroglu, 23 Agustos 2005 tarihinde TBMM Baskanligi’na verdigi soru önergesinde, ”Milli Egitim Bakanliginca orta ögrenim kurumlarina, ’Risale’ adli bir ders konmus mudur?” diye soruyordu.
 
Simdi CHP’nin paralel yapiyla isbirligi içinde Anayasa Mahkemesi’ne yaptiklari basvuru, iptal karariyla sonuçlanirsa ne olacak? Risale-i Nuru tahrif eden Paralel yapiyla Bediüzzaman’a zulmeden CHP’nin isbirligi sonucunda Risale-i Nurlarin basimi ve dagitimi konusunda bir kaos durumu ortaya çikacak.
 
CHP’nin yaptigi Risale-i Nurlari özgürlestirecek tarihi bir adim degil. Dilerim Anayasa Mahkemesi iptal karari vererek bu oyuna alet olmaz.BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR
Esref Özkaplan11/24/2014 9:09:10 PM

Selvi Beyin agzina, kalemine saglik, her seyi güzel ifade etmis. Üstadin rizasi olmadigi halde eserlerini sadelestirmeye gidenler. Üstadin sag olan talebelerinin bu hususta çirpinislarini hiçe sayanlar, Fetullah sivri zekasiyla, yilana sarilarak onu kazanacaklari hezeyani, dualarimizla, asilacagi inancini tasiyorum. her zaman, imtihanin kolay olmadigi görüyoruz. Rab''bim, Sirat-i Müstakimden ayirmasin hepimizi. amin.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP