NurPlast

Risale-i Nurlarin bandrol sorunu çözülüyor

Risale-i Nurlarin bandrol sorunu çözülüyor
Risale-i Nurlarin bandrol sorunu çözülüyor

 Risale Haber-Haber Merkezi

 
Yeni safak yazari Abdülkadir Selvi, "Risale-i Nurlarin bandrol sorunu çözülüyor" dedi. Bugünkü kösesini bu konuya ayiran Selvi, Risale-i Nur'un tahrif edildigini, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in Risale-i Nurlardaki tahrifattan Bediüzzaman’in talebelerinin ziyareti vesilesiyle haberdar oldugunu bunun üzerine ”Nasil bir çözüm bulunmasini istiyorsunuz” diye sordugunu ve sürecin basladigini hatirlatti.
 
Çalismalarin son asamaya geldigini bildiren Selvi, Risale-i Nurlarin aslina uygun olarak yayinlanmasina riayet etmeyenlerin hukuki sürecin baslatilacagini ve müeyyide uygulanacagini söyledi.
 
Selvi'nin yazisi söyle:
 
Bediüzzaman Said Nursi’nin müellifi oldugu Risale-i Nur külliyatinin basimiyla ilgili olarak bir süredir, ”bandrol” sorunu yasaniyor.
 
Risale-i Nur külliyati çagimizin en önemli Kur’an tefsirlerinden. Bediüzzaman Said Nursi’nin Islam’a hizmet için dünyevi makamlari elinin tersiyle itip, cezaevlerinde, mahkemelerde, sürgünde, iskence altinda Iman ve Kur’an hizmetinde bulunmasiyla birlikte Risale-i Nurlar, klasik bir tefsir olmaktan ziyade bir hizmet hareketine dönüsmüstür.
 
Bugün birçok dile çevrilen ve dünyada milyonlarca talebesi olan Nur hareketi, ilimle dini, demokrasi ve hürriyetlerle Islam’i mezcederek günümüzün insaninin anlayisina sunan çagdas bir hizmet hareketidir.
 
Bediüzzaman Said Nursi’nin hayattayken basiminin saglandigi ve bizzat kendisinin aslina uygun olup olmadigini kontrol ettikten sonra, aslina uygun bir sekilde yayinlanmasini sagladigiRisale-i Nur külliyati bir süredir, ciddi bir tehditle karsi karsiya...
 
O da Risale-i Nurlarin tahrifati.
 
Risale-i Nurlarin tahrifatinin basinda da Fethullah Gülen geliyor.
 
Düsünün, üzerinde Mesnevi-i Serif yaziyor. Altinda Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ismi yer aliyor. Açip okuyorsunuz bu Mesnevi,  Mevlana’nin Mesnevisi degil. Ya da Üzerinde Kimya-yi Saadetyaziyor. Altinda Imam Gazali’nin ismi yer aliyor. Okuyorsunuz, Kimya-yi Saadet degistirilmis. Eser, Mevlana’nin ya da Imam Gazali’nin yazdigi eser olmaktan çikmis. Bu degisikligi yapan kisi, altina kendi ismini yazsa dersiniz ki, Mesnevi’den ya da Risale-i Nurlardan istifade ederek bir eser meydana getirmis. Öyle degil. Eserin sadece kelimeleri degismemis, manasi kaybolmus, ruhu gitmis. Fethullah Gülen’in anlayisina göre bir Risale-i Nur yazilmis ama altina Gülen’in degil, Bediüzzaman’in ismi konulmus. Eser sahibine yapilabilecek en büyük hakaret.
 
Risale-i Nurlarin çaglari asan bir özelligi var. Bu nedenle orijinalliginin muhafaza edilmesi gerekiyor. Gülen grubunun yayina hazirladigi Risale-i Nurlarla, Medresetüzzehra grubununki farkli olursa, olur mu? Her anlayisa göre farkli bir Risale-i Nur külliyatlari ortaya çikar. 
 
Sadece Gülen grubu degil, irili ufakli birkaç yayinevi daha Risale-i Nurlarin tahrifatina kalkisinca Bediüzzaman’in varisleri, Risale-i Nurlarin tahrif edilmesini önlemek için harekete geçiyor.
 
Risale Nurlar hakkinda derin bir hürmete sahip olan ve kongre salonlarindan, meydan mitinglerine kadar konusmalarinda Bediüzzaman Said Nursi’den referanslar veren Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Risale-i Nurlardaki tahrifattan ancak Bediüzzaman’in talebelerinin ziyareti vesilesiyle haberdar oldu. Islam aleminin dertleriyle dertlenen bir lider olmasi hasebiyle, Islam alemine emanet olan Risale-i Nurlarin tahrifati karsisinda rahatsiz oldu.“Agabey” diye hitap ettigi Bediüzzaman Hazretleri’nin talebelerine, ”Nasil bir çözüm bulunmasini istiyorsunuz” diye sordu. Üstad hazretlerinin talebeleri o dönem Basbakan olan Erdogan’in talimatiyla Kültür Bakani Ömer Çelik ve Basbakan Yardimcisi Yalçin Akdogan’laDiyanet Isleri Baskani Mehmet Görmez’le bir araya geldiler.
 
Bakanlar Ömer Çelik ile Yalçin Akdogan entelektüel birikimleri, Diyanet Isleri Baskani Görmez, Islami ilimlere olan derin vukufiyeti  ile Risale-i Nur ve Bediüzzaman Said Nursi hakkinda fikir sahibi  insanlardi. Iyi niyetli çabalara ragmen bu zaman zarfinda Risale-i Nurlarin basimi ve yayinlanmasi konusunda bir aksaklik yasandi. Risale-i Nurlarin basimi için Kültür Bakanligi tarafindan bandrol verilmesinin durdurulmasi sikintiya yol açti. Türkiye’nin içinde bulundugu 17-25 Aralik darbe girisimi ile yerel seçimler ve Cumhurbaskanligi seçiminin üst üste gelmesi nedeniyle bandrol sikintisi büyüdü.
 
Bu arada Risale-i Nurlarla ilgili konunun da için de yer aldigi torba yasa olarak tabir edilen  yasal bir düzenleme yapildi.
 
Erdogan Cumhurbaskani oldu Kösk’e çikti, Basbakanlik görevini Davutoglu üstlendi. Davutoglu, Risale-i Nur sempozyumunda Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nurlar konusunda ilmi seviyesi fevkalade yüksek bir teblig sunacak kadar konuya vakif bir isim.
 
Türkiye’nin içinden geçtigi seçim ve darbe girisimleri nedeniyle bandrol meselesi uzadi, magduriyetler yasandi, sürecin yönetiminde zaaflar oldu ama konu hiçbir zaman ihmal edilmedi.
 
Edindigim bilgilere göre Risale-i Nurlarin basilmasi konusundaki çalismalar son asamaya geldi. Bandrol konusundaki magduriyet gideriliyor. Bunun için “Bakanlar Kurulu karari” çikariliyor. Bediüzzaman’in eserleri üzerindeki haklarin kullanilmasi Diyanet Isleri Baskanligi’na devrediliyor. Risale-i Nur Külliyati Diyanet Isleri Baskanligi tarafindan basilacak. Bediüzzaman Hazretleri'nin hayallerinden biri böylece gerçeklesmis olacak.
 
Ayrica Bediüzzaman Said Nursi’nin eserlerinin aslina uygun olmak kaydiyla Diyanet Isleri Baskanligi’nca veya Diyanet’in izin ve yetki verdigi kisi ve kuruluslarca basilmasina izin veriliyor.
 
Burada Diyanet Isleri Baskanligi, Risale-i Nurlari asillarina uygun olarak basacagi gibi, yine olusturacagi bir kurulla bu eserlerin aslina uygun olarak basmak isteyen yayinevlerine de izin verecek. Mevcut durumda 27 yayinevi, Risale-i Nurlari basim ve yayin faaliyetini yürütüyor.
 
Diyanet Isleri Baskanligi’nin Kur’an-i Kerim'le ilgili, ”Mushaflari Inceleme Kurulu Baskanligi” diye bir birimi var. Basilacak olan Kur’an-i Kerimleri inceliyor, aslina uygun olanlarin basimina ve dagitimina izin veriyor.
 
Ayrica bir düzenleme daha getiriliyor.
 
Risale-i Nurlarin aslina uygun olarak yayinlanmasina riayet edilmediginin tespit edilmesi halinde ise hukuki süreç baslatilmasi hükmü getiriliyor. Bu Risale-i Nurlari tahrif edenlere yönelik bir müeyyide.
 
Çikarilmasi beklenen Bakanlar Kurulu Karari’nda eserlerin basimi ve satisindan elde edilen gelirlerin bir kisminin Bediüzzaman’in ve eserlerinin tanitimi faaliyeti için kullanilmasi sarti getiriliyor.
 
Dilerim daha fazla uzamadan bandrol isi çözülür. Sikinti asilir.BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP