NurPlast

DIB Mehmet GÖRMEZ: Bediüzzaman, adavete adavet yapin diyor.

DIB Mehmet GÖRMEZ: Bediüzzaman, adavete adavet yapin diyor.
DIB Mehmet GÖRMEZ: Bediüzzaman, adavete adavet yapin diyor.

 Diyanet Isleri Baskani Mehmet Görmez, "Etraftaki Müslümanlar birbirlerini katlediyor. Bu vahim bir durum. Bu konuda sadece silahlarin susmasi ve atesin sönmesi yetmez, sönen atesin küllerinden bahçeler yapmaliyiz" dedi.

 
Bitlis'teki Ihlasiye ve Hatuniye medreseleri ile Il Müftülügünü ziyaret eden Görmez, burada gazetecilerin sorularini yanitladi.
 
Görmez, 28 Subat magdurlarinin magduriyetinin giderilmesi konusunda mevzuat sorunun bulundugunu belirterek, "Bunu asmak için çalismalarimiz sürüyor. Daha önceden haksizliga ugrayan arkadaslarimiz için çalismalarimiz oldu ancak mevzuat geregi yardimci olamadigimiz arkadaslarimiz da var" diye konustu.
 
Diyanet Isleri Baskanliginin Basbakanliga baglanmasi konusuna da deginen Görmez, Diyanet Isleri Baskanligi bu düzenlemeyle daha özerk bir yapiya kavusmasi için önemli bir adim oldugunu dile getirdi.
 
Görmez, "Bu milletimizin kalbindeki ve dünyadaki yerine nispeten uygun bir düzenlemedir. Yakin gelecekte daha özerk bir diyaneitin olusmasi ve vakiflarin diyanet ile birlesmesi dini, ilmi ve idari bakimdan kamu tüzel kisilige sahip bir diyanete dogru gidiyoruz" ifadelerini kullandi.
 
"Hepimiz namazda ayni sureyi okuyoruz"
 
Bitlis'teki gezi ve incelemelerinin ardindan Ahlat ilçesine giden Görmez, burada hayirseverler tarafindan yaptirilan 50 ögrenci kapasiteli Amine Hatun Yatili Kiz Kuran Kursu binasinin açilisina katildi.
 
Açilista konusan Görmez, Diyanet Isleri Baskanligi olarak Kuran hizmetine çok önem verdiklerini ve bu yaz tatilinde 3,5 ile 4 milyon çocugun camilere giderek, Kuran-i, mihrabi, minberi, ibadeti, namazi ve Hz. Peygamberin hayatini ögrendigini, bunun ülke için çok büyük bir nimet oldugunu ifade etti.
 
Bu topraklarda tarih boyunca birlikte yasayan, ayni Allah'a iman eden, Peygambere ümmet olan, vatan cografyasini paylasan insanlarin, birbirlerini katletmeleri ve düsman olmalarinin hem sebeplerinin üzerinde durulmasi hem de izahinin yapilmasi gerektigini ifade eden Görmez, söyle konustu:
 
"Hepimiz namazda ayni sureyi okuyoruz. Elhamdulilahi rabbil alemin diye basliyoruz.Ayni rahmana secde ediyoruz. Ayni rahmana secde eden vatan evlatlari, ayni dinin mensuplari, Peygamberin ümmetinin çocuklarinin birbirine düsman olmasinin sebepleri nelerdi ve neden bu hale geldik diye bunun üzerinde düsünmeliyiz. Bir daha onu arkamizda birakarak dönmemek üzere, hiçbir kardesimizin hiçbir kardesini üzmeyecegi bir ülke topraklarinda birlikte yasamanin yollarini aramaliyiz. Bizi birlestiren en büyük degerler manzumesi Kuran-i Kerim'dir. O degerler manzumesine birlikte yöneldigimizde, bir tek insaninin canina kiymak, yeryüzündeki bütün insanlari katletmeye esdeger oldugunu görürüz."
 
"Biz önceden her açidan büyük hatalar yapmisiz. Bütün o hatalari geride birakarak tarihte islenmis hatalarin hesabini birbirimize sormamaliyiz" diyen Görmez, insanlarin birlikte vatana, millete ve dine hizmet yolunda yarismasi gerektigini dile getirdi.
 
Görmez, konusmasini söyle sürdürdü:
 
"Etraftaki Müslümanlar birbirlerini katlediyor. Bu vahim bir durum. Bu konuda sadece silahlarin susmasi ve atesin sönmesi yetmez, sönen atesin küllerinden bahçeler yapmaliyiz. Sönen atesin külleriyle kardeslik agaçlari dikerek, bununla kardeslik meyvelerini devsirmeliyiz. Kalpler arasinda merhamet sebekelerini yeniden kurmaliyiz. Müslümanlarin ve müminlerin birbirlerine husumeti kabul edilecek bir sey midir? Yeryüzünde adavet yapilacak bir sey varsa o da adavettir. Bu Bediüzzaman'in sözüdür. Bu topraklarda yetisen Nurslu Said'in sözüdür. Daha 20-30 yaslarinda genç bir delikanliyken Sam Ümeyye Camisinde Islam dünyasinin en büyük alimlerine hitap ederken öyle diyor. Dünyada düsmanlik yapilacak bir sey varsa o da düsmanliktir. Dünyada muhabbet duyulacak bir sey varsa o da muhabbettir. O zaman kalpler arasinda muhabbet sebekelerini yeniden kurmaliyiz. Bunu bize temin edecek en büyük degerler yüce kitapta var. Biz önceden her açidan büyük hatalar yapmisiz. Bütün o hatalari geride birakmaliyiz. Tarihte islenmis hatalarin hesabini birbirimize sormamaliyiz. Bilakis tarihten ibret alarak tekrar birlik, beraberlik ve vahdet tugralarini beraber örmeliyiz. Bizi birlestiren inancimiz, imanimiz, Rab'bimiz, ibadetimiz ve Peygamberimiz var. Bu degerlerde birleserek yolumuza devam etmeliyiz."
 
Kurani Kerim'in okunmasi, yüzüne bakilmasi, ezberlenmesi ve dinlenmesinin ibadet oldugunu vurgulayan Görmez, bunlarin ötesinde asil gayenin Kurani anlamak oldugunu belirtti.
 
Kuran-i Kerim'in bir hayat kitabi oldugunu söyleyen Görmez, "Kuran sadece mezarlikta okunmak için veya sadece sifa kastiyla bir yere asmak için gönderilmis kitap degildir. Kuran bir hayat kitabi. Kuran bize hakki, adaleti, ahlaki, fazileti ve erdemi ögreten bir kitaptir. Kuran Rab'bimize nasil ibadet edecegimizi ögreten bir kitaptir. Kuran Peygamberimize nasil iman edecegimizi ve nasil bir hayat yasayacagimizi ögreten bir kitaptir" diye konustu.
 
Konusmanin ardindan kurdeleyi keserek açilisi gerçeklestiren Görmez, binada incelemelerde bulundu, daha sonra beraberindekilerle Siddikiye Medresesini ziyaret etti.
 
AABU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP