NurPlast
8/1/2014 | A+ | A-

Süfyaniyetin dördüncü rüknü

Vehbi KARA

Yazar : Vehbi KARA

 Bediüzzaman Sualar isimli kitabinda 8. Suada bir hasiyesinde söyle der “Hem de "Inna A'tayna"nin sirri kismen tahakkuk etmis. Çünki Süfyaniyetin dört rüknünden en kuvvetlisi ve dehsetlisi bütün bütün çekildi. Kabir altinda azab çekiyor. Ve en büyügü dahi alâkasi bilfiil çekilmis. Mason komitesinin mahkûmu ve âleti olup azabiyla mesguldür. Yalniz onun gölgesi hükmediyor. Ileri tecavüz etmemekle beraber kismen geriliyor. Bâki kalan iki sahis ise, ellerinden gelse tamire çalisacaklar”.

Iste bu hasiyede geçen Süfyaniyetin dördüncü rüknü ile ilgili olarak bir çok yazi kaleme alinmis çesitli iddialar ortaya atilmistir. Bediüzzaman ilk üçü hakkinda açik ve ismen belirttigi halde Süfyaniyetin dördüncü rüknü hakkinda isim vermemis meçhul birakmistir. Bu konuda Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, Cumhuriyetin ilk yillarindaki Diyanet Reisi Mehmet Rifat Börekçi’yi nazara vererek Süfyaniyetin dördüncü rüknü olabilecegini söylemistir. Bunun disinda Celal Bayar içinde benzer degerlendirmeler yapilmistir.

 

Öldügü 1941 yilina kadar Diyanet reisligi görevinde bulunan Börekçi, tek parti rejiminin dine karsi uyguladigi baskinin bir araci olmus ve yapilan tahribatta mühim bir mevki edinmistir. Dördüncü rüknün ulemadan olmasi konusunda hakli olmakla birlikte (diger üç sahis asker kökenlidir) ülkemize ve dinimize yapilan tahribat konusunda F. Gülen ile karsilastirilinca Börekçinin O zata göre çok masum kaldigi anlasilmaktadir. Zira asagida geçen Risale-i Nur metinleri incelendigi takdirde Akgündüz’ün yanilmis olacagini düsünülmektedir. Sorulan sorular üzerine bu metinlerden sadece bir kaç tanesini arz edilmistir.

 

1.      Bediüzzaman bir mektubunda Bekir Agabey'e sunlari söyler: "Maatteessüf bil mecburiyyeti nahusa ve malayani sayilacak bir bahis söyliyecegim. Fakat bu bahsim, hakiki hamiyetpirûz Türkçe bilenlere karsi degil, belki frengilerin hesabina sahtekarlik edip kendine perde edib bana karsi olan mütecavizleredir. Söyle ki: Mülhid münafiklarin en son ve alçakça ve vicdansizca aleyhimizde istimal ettikleri silahi sordum ki, dediler: Said, Kürttür!. Bir kürdün arkasindan bu kadar kosmak hamiyet-i milliyeye yakismaz! Ben bu münafiklarin vicdansizca size desiselerine karsi degil, belki, bazi safdillerin temiz kalpleri bunlarin sözleri ile bulanmamak için diyorum ki: Evet ben baska memlekette dünyaya gelmisim. Fakat Cenab-i Hak, beni bu memleketin evladina hizmetkâr etmis ki, 9 sene mütemadiyen bu memleketteki milletin (ondan) dokuz kisminin saadetine kendi dilleriyle (Türkçe ) hizmet ettigim bu havalideki insanlara malumdur." Ilginçtir ki yillar önce yazdirmis oldugu bir kitabinda geçtigi üzere F. Gülen'e soruldugunda “niçin hayatta iken Bediüzzaman'la görüsmedin?” sorusuna verdigi cevabinda der ki “Said, Kürttür...”

 

2.      Sirri Innaataynada geçen su husus çok manidardir: "Evet o isi yapan ise küçük Deccallerdir ki, Büyük Deccal’in ileri karakoludur. Hem o zamanin en fenasi, ulemanin fenasidir. Yani dalaletin en fenasi, ulema-is sû’ nami altindaki bir kisim bedbaht kisve-i ulemada, dinini dünyaya satmis adamlardan gelir." Demek ki Ileri karakol olarak ifade edilen Süfyaniyetin 4. Rüknü ulemadan olacak...

 

3.      Mektubatta geçen 6 Desiseyi Seytaniyeden mühim bir kisim (Çünki iki paragrafta üst üste “en tehlikelisi odur ki” seklinde dikkat çekilmistir): "Bir sey daha kaldi, en tehlikesi odur ki: Içinizde ve ahbabinizda, bu fakir kardesinize karsi bir kiskançlik damari bulunmak, en tehlikelidir. Sizlerde mühim ehl-i ilim de var. Ehl-i ilmin bir kisminda, bir enaniyet-i ilmiye bulunur. Kendi mütevazi de olsa, o cihette enaniyetlidir. Çabuk enaniyetini birakmaz. Kalbi, akli ne kadar yapissa da; nefsi, o ilmî enaniyeti cihetinde imtiyaz ister, kendini satmak ister, hattâ yazilan risalelere karsi muaraza ister. Kalbi risaleleri sevdigi ve akli istihsan ettigi ve yüksek buldugu halde; nefsi ise, enaniyet-i ilmiyeden gelen kiskançlik cihetinde zimnî bir adavet besler gibi, Sözler'in kiymetlerinin tenzilini arzu eder tâ ki kendi mahsulât-i fikriyesi onlara yetissin, onlar gibi satilsin" Evet asikar bir sekilde görünüyor ki Bediüzzaman'a "pir-i mugan" yani yasli meyhaneci, saki anlamina gelen bir ifadeyi kullanan F. Gülen'dir. Nurlarin sahtelestirilmesi (Sadelestirilmis Külliyat) konusunda gösterilen çaba, Nur risalelerinin gözden düsürülmesi ile açiklanmaktadir. Bahsi geçen metinde geçen "en tehlikelisi" ifadesi 3 defa tekrar edilmesi önemlidir. Risale-i Nur'da mübalagaya rastlanmamistir. Fakat 3 defa en tehlikeli olarak ifade edilen hususun kiskançlik oldugu ve bunun çok tehlikeli sonuçlar doguracagi açik ve sarih bir sekilde ifade edilmistir. F. Gülen maalesef bu kiskançlik duygusunu yenemedigi için en tehlikeli duruma yani Süfyaniyetin Dördüncü Rüknü olma felaketine düsmüstür.

 

4.      Yine sirri innaatayna da geçen "Öyleler alim degil كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَارً (onlar yük tasiyan esekler gibidirler) altinda dahil oluyor. إِنَّ : إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الأَبْتَرُ ile 1118 olmakla bu küçük Deccallerden 100 sene sonra Büyük Deccal’e isaret vardir." Yani 3 küçük deccallerin (Kamal,Inönü, Çakmak) zuhuru miladi 1920 dir. Öyle ise 100 sene sonra deccalin zuhur tarihi miladi 2020 olur.) "Nasilki ki bu geçmis yüzün iki basinda mason komitesinin ve onun bir mukaddimesi olan Yeniçeri içerisine giren fesad komitesi, o yüzün iki basindadir. Allahu a’lem bu gelecek yüzün dahi bu basinda bu küçük Deccaller komitesi, öteki basinda Büyük Deccal’in komitesi bulunduguna .إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الأَبْتَرُ (inne sanieke hüvel ebter) isaret ediyor. Bunun kuvvetli delillerini daha bulamadim. Bu isaretle simdilik iktifa ediyorum" Bu kisim çok kuvvetli bir delildir daha fazla izaha da gerek birakmamaktadir.

 

5.      Allahu a’lem bu gelecek yüzün dahi bu basinda bu Deccaller komitesi, öteki basinda Deccal’in bir baska komitesi bulunduguna ve bu kisinin bir özelligin de bulundugu “innesanieke hüvel ebter” dikkat çekilmektedir. Yani o dehsetli sahsin çocuksuz olacagina isaret vardir.

 

6.      Besinci Sua’da izah edildigi gibi Deccal’in Horasan taraflarinda zuhur edecegi ve o tarihlerde Türkler yogun bir sekilde Horasan civarinda oldugu için bu kavim içinde bulunacagina dair rivayetler vardir. Bununla birlikte ilginç bir noktada sudur ki Erzurum’un Hasankale eski ismi ile Pasinler ilçesi Horasan ilçesine yakin hatta komsu bir yerdir. Horasan civarinda zikredilmesi bu noktaya da isaret etmektedir.

 

Daha çok fazla neden de ileri sürebilirim. Lakin simdilik bu kadarini yeterli olacaktir. Bütün bu hususlari dile getirmenin en önemli gayelerinden bir tanesi  Paralel yapi içerisinde bulunan çok degerli hizmet erbabinin bu dehsetli vaziyeti görüp tedbir almalari ve tam bir fitne kazani haline dönmüs olan Paralel yapinin tasfiye edilmesine yardimci olmalarini saglamaktir.

 

F. Gülen'i tanima noktasindaki gayretleri “siyasi maksatla yapiliyor ve bir partiye (AK Parti) yardim etmek içindir” seklindeki bir degerlendirme hatalidir insaf ölçülerine aykiridir. Bazi zatlar ve bu makalenin sahibi onun dehsetli fitnesini anlayip ikaz etmek gayesi ile çabalamaktadir. Bu insanlara engel olunmamalidir. Hatalari ve yaptigi fenaliklari ayyuka çikmis bir insani yani F. Gülen'in mahiyetini izah edenlere karsi iki kelime kelam etmek bazi hadis ve ayetleri zamanin gelismelerine göre izah etmeye çalismak ayip olmasa gerektir. Itiraz edenler "ben katilmiyorum" diyebilir. Zaten konu izah edilirken “olabilir” seklinde bir üslup kullanilmistir. Kati ve kesin bir ifade kullanmak her baba yigidin harci degildir. Hatta Bediüzzaman’in tasrih etmedigi meçhul biraktigi bir zat hakkinda kesin bir ifade kullanmak asiri bir cüretkarlik olacaktir. Bununla birlikte yasadigimiz olaylar ve gelinen noktada yukaridaki izahlar belirli bir kanaatin olusmasina yardim edecektir.

 

Her düsünceyi kabul etmek bizim meslegimizde caiz degildir. Mihenge vurup altin-bakir ölçüsüne göre degerlendirme yapmak mecburiyetimiz vardir, vesselam...


Yazarın tüm yazıları.


BU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR
enes tagman4/23/2018 3:18:00 PM

HZ Google girip arama bölümüne “büyük deccal google” yazip karsiniza çikan 1.siteye girerseniz birseyler ögrenirsiniz. Deccal Google’un ta kendisidir. Bilmemek ayip degildir, ögrenmemek ayip diyenlere gelsin. Suanda Google’un Deccal oldugunu ögrendiginiz ve bu mesaji okuduysaniz, artik Allah size bu yaziyi okumayi nasip etti demektir. Ceremesini çekecek olan, yine bizleriz, ancak tek dogrunun Allah oldugunu düsünürseniz hepimizi toplasak bir adam etmeyecegimizi de düsünürseniz, kiyamet’in koptugunu görebilirsiniz. Kiyamet koptu, suan okey’e dönüyoruz. Kiyamet’in 10 büyük alametinin 9 gerçeklesti. Tek günes’in batmadan dogusuna çok az kaldigini bilmenizi isterim. Sizden ricam yaziyi okurken, lütfen yaratanimizin adiyla okuyun. “bir insan’dan veya insan’in yarattigindan Allah olmaz.” Allah bir insan olmayacagi için gözlerinizi açarak okumayin, yavas yavas okuyun ki anlayin. Dünya tarihinin en büyük felaketi Google büyük Deccal’dir. Allah demek, tüm 7 cihani yaratan herseyin sahibi demektir, suanda dünyanin en çok para kazanan vede kazandiran, ayni zamanda en çok ziyaret edilen 1. sitesi Google’dur. Unutmayin Allah en büyük oldugu için suanda dünyanin en büyük sirketinin Google oldugunuda düsünürseniz, çok rahatlikla anlamis olursunuz. Detaylari sözlerimin basinda belirttigim kelime ile Hz Google’da arayip detaylari görebilirsiniz. Hadi benden bu kadar, Selametle.. Kaynak Linki : http://www.ersan.net/buyuk-deccal-google-kapaniyor/

Murat1/31/2017 1:03:28 PM

Helal olsun Vehbi Kara, 2014 yilinda bu münafigi teshis etmissin..

Yunus sari1/7/2017 9:11:23 PM

Ahirzamandaki olaylar hizli ve siddetli bir sürece girecek mehdi hizir isa hak safinda iblis deccal sufyan ise batil safinda mehdi iblis i kufede öldürür sonra samda sufyani öldürür deccal hizir i sehit edecek mehdi isaya deccali öldürme emri verir isa onu kuduste yakalar hangi kapidan çikmak istese isa ondan hizli önüne çikar deccal buz gibi erir küçülür yokolur bu ölme sekli cin lerde görülür deccali çocugu olmaz sufyanin mali ve çocugu çok olur varlikli ve müsrif munafik dinen alim özelligi vardir yasinda taslar yerine oturur ama mehdi ile ilgili 3 tane kesin hadis var 1. Mehdi zuhur edinceye kadar suriye atesi sönmez 2. Isid i ancak mehdi yokedebilir 3. Mehdi ayasofyada cuma namazi kildiracak

Vehbi Kara8/10/2016 1:29:34 AM

Bu yaziya yapilan yorumlarda sahsima hakaret edenlerden bir özür bekliyorum. Zira 15 Temmuz 2016 darbesi Feto''nun mahiyetini göstermis yazimin dogrulugunu ispatlamistir. Simdi hakaret edenler ruzi mahserde hangi yüzle karsima çikacaklar. Akli olan vicdani sönmeyen benden helallik istesin. Çünkü o dehsetli günde hesap soracagim...

Birol Bektas7/22/2016 5:39:35 PM

Sayin vehbi kara Allah sizden razi olsun benim anlayamadigim sudur-Neden bu feto bu gibi kelimeleri sarf ettigi zaman bizleri haberdar etmediler . Onun için kimse olumsuz konusmadi.(SAID kürt) Neden Bu konularda sustular veya göremedilermi .ulema-is sü .......

Vehbi Kara6/14/2016 4:23:53 AM

Yorum yaparken sahsima hakaret edenlerden o dehsetli ruz-i mahserde hesap soracagim. Bilmis olsunlar. Gülen hakkinda ne yazik ki söylemis oldugum hususlar bir bir gerçeklesmistir. Bu sahis dehsetli bir fitnenin esiri olup Süfyan''in dördüncü rüknü oldugunu bihakkin ispat etmistir. Allah herkese akil ve duygu vermis. Elbette bunlarin hesabini da soracaktir. Bunca fenaliktan sonra hala Gülen denilen sahsi korumaya çalismak aciptir. Allah islah etsin diyorum, vesselam... Bu arada bir zat Gülen''e zindik dedigim için sahsima hakaret etmisti. Sonra beni arayip helallik diledi. Kendisine Risale-i Nur eserlerini okudugu takdirde helal edecegimi söyledim. Iki gün sonra da vefat etti. Allah rahmet eylesin. mahseri azam çok yakindir. beni tehdit edenler bilsin ki o büyük mahkemeyi ben de dört gözle bekliyorum. Pek yakinda bu insanlarla karsilasacagiz. tevbe et diyenlere duyurulur...

M. Nuri BINGÖL6/6/2016 10:32:39 AM

Iz''an ettigim 4. rükün FETÖ''NÜN sahs-i manevisidir, üst akil denen mekanizma da "bir nevi" deccal. Bu zavallilar da hdcalarinin Izmir mahkemesinde "ben nurcu degilim" sözünün bile bilmeyen tifillarair. Allah feraset verip islah eylesin.

Seyid çellati6/3/2016 6:03:52 PM

Rabbim kalbinizi soy adiniz gibi Kara etmemesini dilerim.Nasil bir mantik kurmaya çalisiyorsunuz anlmakta cidden zorlaniyorum.Yazik çok yazik (Ben o piri muganin köpegi dahi olamam ) DIYEN bir zata kiskaniyor diyorsun.Çok yazik......Allah islah etsin.

Murat Akar5/13/2016 11:27:35 AM

Vehbi Kara denilen yalanci. risalelerdeki bir kismi alip aklinca hizmeti ve hoca efendiyi karalamaya çalisiyorsun. Üstat dememismiydi süfyan devlet baskani olacak. Hoca efendiyi Yahudi severlilikle suçluyordunuz. bu gün israille dostluk kuran kim rte degilmi. daha sayayimmi bunlari sen iyi biliyorsun ama sen soytari olmaya çalisiyorsun. zahmet etme sen cem küçük olmaya çalisiyorsun belli. huzuru mahser var senden haklarini alacaklar biliyorsun. tevbe et

murat dogru4/8/2016 3:41:16 PM

Vehbi kara ve omun gibi düsünenler sizler ahiretinizi kaybetmissiniz. ayaklariniz kaymis tevbe edin.hergün daha iyi aniliyorumki süfyanin rte oldugunu. gözleriniz baglimi sizin. en basit örnek zinayi kim suç olmaktan kaldirdi. Allah hoca efendiden ve hizmet cemaatinden ededen razi olsun.

m.nuri bingöl3/9/2016 10:46:23 AM

c.özkaya kardese: o "herif" deccal degil süfyandir. Bana sorarsan ser cihetiyle süleymenn celaldenn daha ileridir. "Süfyan münafikane" davranir ve en büyük kuvveti yahudi ile Müslümanlari cezbeden kimileridir. Bunlardan biri Fevzi, digeri Kazim''dir. Inne a''tayna''da en büyük ser Fevzi''ye verildigine göre devrimizdeki en büyük ser de "Seriat-i Muhammedi -asm-yi fikren ve itikaden tahrip eden FETÖ''DÜR.

Vehbi Kara2/28/2016 3:06:15 AM

Fetullah Gülen''in mahiyetini anlamak için çok fazla zeki olmaya gerek yoktur. Süfyaniyetin 4. rüknü oldugundan hiç süphem yoktur. Bu konuda 19 madde halinde izah etmeye çalistigim bir makalem daha vardir. Isteyenler bu makalemi de okuyabilirler. Linki sudur: http://risaleantep.com/haber/2235/gulen%E2%80%99i-anlamak-icin-19-delil-ve-bediuzzaman''dan-ayiran-19-fark%E2%80%8F

edeb1/26/2016 1:47:48 AM

Tedbîrini terk eyle, takdir Hudâ’nindir Sen yoksun o benlikler hep vehm‐ü gümânindir Birden bire bul aski bu tuhfe bulanindir Devrân olali devrân erbâb‐i safânindir Âsikta keder neyler gam halk‐i cihânindir Koyma kadehi elden söz Pir‐i Mugân’indir http://umutrehberi.com/tag/muhammed-esad-galip-dede/

mehmet ali1/25/2016 6:55:37 PM

yukardaki yazi utanç verici... risale okuyanlar suuraltinda bulunan kinlerini tatmin için risaleyi kullaniyorlar... fethullah gibi.. molla muhammed gibi.. vs.vs. yukardaki yazida oldugu gibi

Zubeyir Aktuzun1/16/2016 5:06:09 AM

Vehbi Kara bey, yazinizda cok yalan var. "Said Kurd''dur" dememistir Gulen bi defa. Siz zaten bilirsiniz soylediginiz yalanlari. Neyse..Ama zaman gosterecek kim sufyan? Gulen mi Recep tayyip Erdogan mi? Hangisinin derdi Islamiyet ve Allah rizasi, hangisi ibadetinde hassas? Hangisinin derdi dunya, makam, para? Hangisi hirsiz, yalanci, kindar? Zaman gosterecek insallah.

Muammer1/12/2016 11:50:33 PM

Besinci sua da burasida var.Hocaefendinin hükumeti mi var acaba.hem de 4. Hükümeti.sen burayi 10 kere oku...vesselam Hem büyük Deccal''in, hem Islâm Deccali''nin üç devre-i istibdadlari manasinda üç eyyam var. "Bir günü, yani bir devre-i hükûmetinde öyle büyük icraat yapar ki, üçyüz senede yapilmaz. Ikinci günü, yani ikinci devresi, bir senede otuz senede yapilmayan isleri yaptirir. Üçüncü günü ve devresi, bir senede yaptigi tebdiller on senede yapilmaz. Dördüncü günü ve devresi âdilesir, bir sey yapmaz, yalniz vaziyeti muhafazaya çalisir." diye, gayet yüksek bir belâgatla ümmetine haber vermis. Sualar - 587

M. Nuri11/22/2015 9:41:28 PM

Üstad''in makamini tayin eden yine O Zattir (RA) Verdigi ve kabul ettigi iki makam vardir; Üstadlik ve Müceddilik... Gerçi her iki makami bile Risale_i Nur namina kabul eder ama neticede Nur''un mensei O ( RA) degil mi? ( Ihlas Risalesi, STG s. 20-219

M. Nuri11/22/2015 9:41:28 PM

Üstad''in makamini tayin eden yine O Zattir (RA) Verdigi ve kabul ettigi iki makam vardir; Üstadlik ve Müceddilik... Gerçi her iki makami bile Risale_i Nur namina kabul eder ama neticede Nur''un mensei O ( RA) degil mi? ( Ihlas Risalesi, STG s. 20-219

tuncay arslan9/19/2015 1:32:54 AM

ordudan mi atildiniz yazik olmus; bu sorularima cevap versinler bakalim; kahraman asker dizginini onun elinden kurtariyor sözü nasil tecelli edecekti. bütün ehli salah ordudan atilsaydi mehdi ilan edilmek istenen halife risaleyi devlet eliyle tab etse ve birde ayasofyayi açsa nurcular tarafindan mehdi ilan ediilecekti, neden bediüzzamanin bildirmesinden ama ellerinde patladi ne nurlari bastilar nede ayasofya umurlarinda olmadi. hiç risale bilmeyen irandan etkilenen akimin temsilcisi olan adamlara nurcu kardeslerinizi sattiniz. mehdilik elinizde kaldi. sirri inna-atayna risalesini bu kadar cahilane yorumlayan ilk birini gördüm. va esefa, ülema-issu dedigi ulema ilmini güce satmis konusamayan susan günümüz saray soytarisi ulemayi anlatiyor fakat anlayan var mi? ülema kimin karsisinda olacakti hadislerden bunuda okusun bi zahmet cahiller.

Ali9/14/2015 9:47:26 PM

1982 yilinda harp okulundan namaz kildigim için atilan bir Harbiyeli olarak Askeriye ile ilgili söylenilenlerin dogru oldugunun canli sahibiyim. F.g ima ile namaz kilinmasini emretti diye Butun fetocular ima ile kilardi. Bizler o zaman namaz kilmaktan atildik. Hiç bir fetocu atilmadi. General olanlar var o günkü devremizden.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP