NurPlast

Bediüzzaman Said Nursi'nin adi caddeye verildi

Bediüzzaman Said Nursi'nin adi caddeye verildi

 Yunus Okur/ Ibrahim Yaldiz'in haberi:

 
Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin ismi, dogup büyüdügü yer olan Bitlis'in Hizan ilçesindeki ana caddeye verildi.
 
Ilçe Kaymakami Sedat Inci'nin girisimleri ve belediye meclisinin aldigi kararla daha önce Tatvan Caddesi olan ana caddenin ismi, Bediüzzaman Said Nursi Caddesi olarak degisti.
 
Kaymakam Inci, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Bediüzzaman hazretleriyle marka olmak isteyen bir sehrin ana caddesinin isminin de o sehrin olusturmak istedigi imaja uygun bir isim olmasi gerektigini söyledi.
 
Bu nedenle kaymakamlik olarak belediye meclisine teklifte bulunduklarini ve caddenin ismininin "Bediüzzaman Said Nursi" olarak degistirdiklerini ifade eden Inci, söyle konustu:
 
"Hizan yaklasik 5 bin yillik kadim bir tarihe sahip ve bu tarih içerisinde özellikle Selçuklular ve Osmanlilar döneminde bölgenin ilim kültür merkezi olmustur. Eski Hizan yerlesim bölgesi o dönemde 17 ve 18'inci yüzyillarda bugünkü üniversite niteligi tasiyan bölgenin en büyük medreselerine sahipti. Hem din, hem fen ilimlerinin bir arada verildigi medreseler vardi. Bu medreselerde yetismis olan ülkeye ve o dönemde Osmanli cografyasina hizmet etmis çok büyük sahsiyetler var. Bunlardan biri de Bediüzzaman Said Nursi hazretleridir. Said Nursi deyince akla ilk gelen Bitlis, Hizan ve Nurs'tur. Turizm, kalkinma hedefi olan bütün sehirlerin, ülkelerin belli sembol degerleri vardir. Bu bazen bir yapi, bazen o bölgenin yetistirdigi bir sahsiyet oluyor. Hizan olarak bizim yetistirdigimiz çok önemli sahsiyetler var. Bunlardan en çok bilinen dünyada üzerinde dünyanin bütün ülkelerinde bütün dillere eserleri çevrilen Bediüzzaman hazretleridir."
 
"Geç kalinmis bir çalismaydi"
 
Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin dünyaca bilindigini ve eserlerinin birçok dile tercüme edildigini ifade eden Inci, dünyanin dört bir yanindan eserlerinin okundugu Hizanli bir zatin isminin kendi dogdugu topraklardaki bir caddeye verilmesinin geç kalinmis bir çalisma oldugunu belirtti.
 
Inci, Nursi'nin isminin caddeye verilmesinin vatandaslar arasinda da memnuniyetle karsilandigina deginerek, sunlari kaydetti:
 
"Biz de böyle bir degisiklikle Hizan'a bu anlamda katkida bulunabilecek, Hizan'in yetistirmis oldugu çok önemli bir sahsiyetle isminin anilmasina vesile olacak bir çalisma içerisinde bulunmak bizi de mutlu etmistir. Bu anlamda hassasiyet gösteren eski Belediye Baskani Arif Taylan'a ve meclis üyelerine tesekkür ediyorum. Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin ismine yakisir bir sekilde toplumdan herkesim insanin yer aldigi bir törenle caddenin hem girisine hem çikisina tabelayi yerlestirecegiz. Ilçede yapimi devam eden imam hatip lisesi binasi var. Kaymakamlik olarak oranin isminin Bediüzzaman Said Nursi Imam Hatip Lisesi ve Ortaokulu olmasi için tekliflerimizi yapacagiz."
 
Risale Haber
aaBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP