NurPlast

Suriye'de vicdanlar felç, gözler kör, kulaklar sagir

Suriye'de vicdanlar felç, gözler kör, kulaklar sagir
Suriye'de vicdanlar felç, gözler kör, kulaklar sagir

 riye'de yasanan vahsete dikkati çekmek üzere "Vicdanlarin Felç Oldugu Yer Suriye"konulu panel düzenlendi. Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi'ndeki etkinlik, Uluslararasi Doktorlar Birligi ve IHH Insani Yardim Vakfi tarafindan organize edildi.

 
Panelde konusan Rabia Platformu Genel Koordinatörü Cihangir Isbilir, Suriyelileri, baska ülkelerden buraya gelen mülteciler gibi göremeyeceklerini belirterek, "Böyle görürsek zihnimizi formatlamamiz lazim" dedi.
 
Bu konuya, sinirlari göz ardi ederek yaklasmanin gerekli oldugunu kaydeden Isbilir, "Bizi 3 yildir jeopolitikle, jeoekonomik bazi kaygilarla, jeostratejik bazi mütalaalarla uyutmak istiyor bir grup entelektüel, sözüm ona. Ama ortaya sadece 'jeotrajedi' çikiyor. 3 yildir Suriye'de Suriyelilerin disinda pek çok aktör savasa müdahil oldu. Bölgesel ve küresel anlamda degismeyen aktörler olmakla beraber bazi degisken faktörler de oldu. Ama insani trajedi hiçbir zaman azalmadi, artti" diye konustu. 
 
Isbilir, çesitli kurumlar tarafindan düzenlenen ve kötüye kullanilan yardim kampanyalarina da dikkati çekerek, "O kampanyalara göre bugün 10 milyar dolarin Suriyelilere ulasmasi gerekiyor ama ulasmiyor. Krizlerden nasil kar elde ettiklerini bir kez daha görmüs olduk. Insani yardimi bile yolsuzluk araci olarak kullandilar. Çok büyük bir insani yardim yolsuzlugu yapiyorlar. Idari masraf olarak yüzde 60 kesinti yapiyorlar" ifadelerini kullandi.  
 
Göçmenlere sistematik olarak tehcir politikasi uygulandigini da ifade eden Isbilir, Suriye halkinin bilerek göç ettirildigini kaydetti.
 
Isbilir, sözlerini söyle sürdürdü:  
 
"Çünkü Suriye'de demografik yapi da bozulmak isteniyor. Suriye'de kendi çikarlarini korumak için yeni bir siyasi yapi öngören kesimler, göçleri bu sekilde zorluyorlar. Tehcir politikasi uyguluyorlar. Biz bütün bunlari bir tarafa birakarak, 'sadece Türkiye'deki degil, Lübnan, Ürdün, Kuzey Irak ve Misir'daki mültecilere ne yapabiliriz?' diyerek çalismalari artirmamiz gerek. Türkiye'deki Suriyeliler için de hiç gitmeyeceklermis gibi projeler gelistirmemiz, üretmemiz lazim."
 
Uluslararasi Doktorlar Birligi Baskani Mevlüt Yurtseven de Suriye konusunda sadece vicdanlarin felç olmadigini belirterek, Suriye'yle ilgili gözlerin kör, kulaklarin sagir oldugunu dile getirdi.
 
Islam cografyasinin tarihinde hiç olmadigi kadar büyük bir saldiri altinda oldugunu da aktaran Yurtseven, "Sadece disaridan degil, içeridekiler de disaridan daha siddetli ve zalim bir sekilde bu saldiriya ortak oluyorlar. Dünyadaki sicak çatismalarin yüzde 98'i Islam cografyasinda. Filipinler'den Bosna'ya, Arakan'dan Moritanya'ya kadar. Bütün bu cografyada Müslümanlar tarih boyunca görmedikleri kadar büyük saldiri altindalar. Bu saldiriyi sadece dis düsman yapmiyor" seklinde konustu. 
 
Yurtseven, savaslarda, ölü sayisinin en az 4-5 kati kadar da yarali oldugunun ve ölenlerin çogunun genç oldugunun altini çizerek, "Yaralananlarin yariya yakini bir uzvunu kaybettigi için, bundan sonraki hayatinda bir baskasinin destegine ve yardimina muhtaç olarak hayatini sürdürebilecek insanlar. Bunlar, fiziksel ve psikolojik rehabilitasyona ihtiyaci olan insanlar" dedi. 
 
Çocuk felcine de dikkati çeken Yurtseven, önlem olarak düzenli asilamanin gerektigini ifade etti. 
 
Özgür-Der Genel Baskan Yardimcisi Kenan Alpay da Türkiye'nin Suriye konusundaki durusunu degerlendirerek, "Türkiye belki de tarihinde hiç olmadigi kadar, onurlu bir dis politika yürüterek despotik iktidarlarin ve emperyalist ülkelerin degil, masum halklarin, magdur edilen, iskence edilen, yerlerinden ve yurtlarindan edilen insanlarin yaninda durdu. Suriye meselesine basindan bu yana insani ve ahlaki anlamda sahip çikti" diye konustu.
 
Alpay, Suriye'nin arkasinda Rusya oldugu için Birlesmis Milletler nezdinde bir kinama yayinlanmamis oldugunun da altini çizdi.
 
Suriye'de yasananlar sonucunda 200 bin insanin hayatini kaybettigini anlatan Alpay, bunun bir kiyim oldugunu kaydederek, "Bu kiyim maalesef gündemde degil. Türkiye'de bile Müslüman topluluklar; ahlaktan, insaftan, insanliktan, merhametten bahseden insanlar dahi, alisveris, dizi veya futbol çilginligina tutulmuslar. Baska bir sey yok. Öbürleri de Türkçe olimpiyat var, onun pesine takilmislar" diye konustu. 
 
Etkinlik öncesi Kur'an-i Kerim okundu, Suriye konulu video gösterimi yapildi ve fotograf sergisi açildi.
 
Risale Haber
 
aaBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP