NurPlast

Dünya’ya son 14 yilda ‘nükleer’ güçte 26 asteroit çarpmis

 Amerikali astrofizikçi Piet Hut ile eski NASA astronotu ve fizikçi Ed Lu’nun kurdugu B612 Vakfi, 2000 yilindan bu yana Dünya’nin çesitli bölgelerine 26 büyük asteroit düstügünü tespit etti.

Gökhan Öztürk'ün haberi:

Nükleer bomba ile ayni güçteki bu asteroitlerin her biri büyük sehirleri yok edebilecek etkiye sahip. Bu kapsamda hazirlanan raporda, asteroitlerin güçlü bir sekilde patladigi bölgelerin, yerlesim birimlerinden uzakta ya da okyanuslarda oldugu belirlendigi kaydedildi. Patlamalarin gücünün 1 ila 600 kiloton TNT kalibinin infilaki ile esdegerde oldugu öne sürülüyor. 6 Agustos 1945’te Hirosima’ya atilan nükleer bombanin gücü 15 kilotondu ve 40 binden fazla insan hayatini kaybetmisti.

Rapora göre, Kapsamli Nükleer Test Yasagi Anlasmasi Örgütü’nün (CTBTO) Uluslararasi Izleme Sistemi (IMS), 2000’den beri yeryüzünde asteroitlerin sebep oldugu 26 nükleer patlama tespit etti. Bunun da yikici göktasi tehdidinin düsünülenden daha fazla oldugunu ortaya koydugu belirtildi. Dünyanin degisik yerlerinde 269 tesisi bulunan IMS, yer altinda, yer üstünde, su altinda ve atmosferde meydana gelen nükleer patlamalari tespit edebiliyor. Göktaslarinin büyük çogunlugu atmosferin yüksek tabakalarinda patladi. Dünya’ya çarpana kadar da varliklari tespit edilemedi. 2000–2013 yillari arasinda 1-600 kiloton arasinda 26 büyük infilak belirlendi. En son Rusya’nin Chelyabinsk bölgesi semalarinda geçtigimiz yil patlayan asteroit 600 kiloton gücündeydi. Chelyabinsk’te binlerce bina hasar almis, yaralananlar olmustu.

B612’nin yayinladigi raporla ilgili açiklamada bulunan fizikçi Ed Lu, gözlemleri sonucu, bütün bir ülkeyi veya kitayi yok etme potansiyeline sahip çok büyük asteroitler tespit edildigini yineledi. Lu, bir dahaki büyük çarpismanin nerede ve nasil olacaginin bilinmedigine isaret etti. B612 Vakfi’nin kurulus amaci, en geç 2015 yilina kadar bir göktasinin yörüngesini degistirebilecek kontrol mekanizmalarini olusturmak. Vakfin finansmanini sagladigi Sentinel Uzay Teleskobu’nun umuldugu gibi 2018 yilinda faaliyete geçmesiyle tehlikeli 200 bin göktasinin daha etkili bir sekilde takip edilmesi öngörülüyor.

CihanBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP