NurPlast

Risale-i Nur rastgele tasarruftan kurtarilacak

Risale-i Nur rastgele tasarruftan kurtarilacak
Risale-i Nur rastgele tasarruftan kurtarilacak

 Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin talebelerinden Abdülkadir Badilli, Risale-i Nur ile ilgili bandrol tartismalari için, "Kültür Bakanliginin bu uygulamasi bana göre Nurlarin nesrini engellemek degil, rastgele tasarruflardan kurtarmak fiilidir" dedi.

 
Son günlerde Risale-i Nur’la ilgili bir bandrol meselesi var. Kültür Bakanligi tarafindan sürdürüldügü söylenen bu projenin, sizin bildiginiz kadariyla mahiyeti nedir? Ne yapilmak isteniyor?
 
Malum cemaatin Nurlari sadelestirme adi altinda yaptiklari büyük tahrifat ve yozlastirmayi Kültür Bakanligina sikâyet eden çok yazilar gitmis, Bakanlik da Risale-i Nurlarin yeni baskilarini bandrol vermemek ile durdurmustur. Tâ ki Nurlarin nesir hakki kimindir ispat edilinceye kadar.
 
Yayinevleri su an itibariyle bandrol alamadiklari için okuyucularina Risale-i Nur ulastiramiyor. Bu Risale-i Nur’a fiili bir engel degil mi?
 
Simdilik öyle ama bir neticeye baglanacak. Kültür Bakanliginin bu uygulamasi bana göre Nurlarin nesrini engellemek degil, rastgele tasarruflardan kurtarmak fiilidir.
 
Bu konuda sizin tavsiyeleriniz nelerdir? Yayinevleri ve Risale-i Nur okuyuculari nasil hareket etmeli?
 
Tavsiyem biraz sabretmektir, kiyamete kadar bu uygulama sürmeyecek. Nurlardan istifade ortadan kalkmamistir. Basili hazir nüshalar her yerde vardir.
 
FIRINCI: ÖNÜMÜZDEKI GÜNLERDE... 
 
Mehmet Firinci: “Risale-i Nur’un nesir hakkiyla ilgili hukukî süreç tamamlanmadan ve herhangi bir mahkeme karari olmadan, Kültür Bakanlliginin ‘bandrol vermeme’ uygulamasi dogru degil. Mesele önümüzdeki günlerde nereye varir, o konuda bir tahmin yapamiyorum.”
 
GÜLTEKIN SARIGÜL: ORTAK HAREKET EDILMELI
 
Avukat Gültekin Sarigül: “Bandrol vermeme uygulamasi yanlis. Risale-i Nur millete mal olmus bir degerdir, Üstadin ifadesiyle umumun malidir, inhisar kabul etmez. Veraset için bir tüzel kisilik olusturulmali. Risale basan yayinevlerinin bir araya gelerek ortak hareket etmeleri uygun olur.”
 
Yeni AsyaBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP