NurPlast

Sehitkamil'de ''Degisen Dünya ve Ortadogu Paneli'' yapildi

Sehitkamil'de ''Degisen Dünya ve Ortadogu Paneli'' yapildi
Sehitkamil'de ''Degisen Dünya ve Ortadogu Paneli'' yapildi

 Sehitkamil Belediyesi, Bülbülzade Vakfi ve Anadolu Gençlik Dernegi tarafindan düzenlenen, "Degisen Dünya ve Ortadogu” paneli genis bir katilimla yapildi. Panele konusmaci olarak katilan Gazeteci Yazar Halime Kökçe, Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak ve Bülbülzade Vakfi Baskani Turgay Aldemir, Ortadogu’da yasanan sikintilari anlatti.

 

PANELE VATANDASLAR YOGUN ILGI GÖSTERDI

 

Sehitkamil Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde (SKM) yapilan panele, Sehitkamil Kaymakami Mehmet Aydin, Sehitkamil Belediye Baskan Yardimcisi Abdulcebbar Özkara, Anadolu Platformu ve Bülbülzade Baskani Turgay Aldemir, Gazeteci-Yazar Halime Kökçe, Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak, Bülbülzade Vakfi üyeleri, Anadolu Gençlik Dernegi üyeleri ve çok sayida davetli katildi. Panelin Baskanligini yapan Anadolu Platformu ve Bülbülzade Vakfi Baskani Turgay Aldemir, son zamanlarda Ortadogu’da bulunan Suriye, Misir ve diger bazi Arap ülkelerinde yasanan savaslara degindi. Anadolu Platformu Baskani Turgay Aldemir, “Ülkemizde ve Islam dünyasinda yasananlara karsi geçmiste oldugu gibi bir idrak kirilmasina, bir idrak gecikmesine düsmeden sorunlarimizi, problemlerimizi, cografyamizda ve dünyada yasananlari kendi sorunumuz bilerek konusmak bizi insan yapan, anlamli kilan en önemli faktördür. Herkesin kendi bencilligi içerisinde, kendini konustugu bir dünyada, kardeslerimizin derdini konusmak ve onlari yüregimizde hissetmek için Ortadogu’yu konusuyoruz. Yüzyilin basinda bu birligi, beraberligi ve bütünlügümüzü kaybettigimiz için yüzyildir sürgünler yasiyoruz” diyerek, tarih yeniden bize birlik olmayi, beraber olmayi ve birbirimizin gönlünde yer bulmayi nasip etti” dedi.

 

ALLAH ZALIM VE CAHIL BIR TOPLULUGA HIDAYET NASIP ETMEZ

 

Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak ise, Ortadogu’daki sikintilari Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) hayatindan kesintiler vererek dile getirmeye çalisti. Suriye, Misir, Filistin ve diger bazi arap ülkelerinde yasanan savas ve sikintilari da dile getiren Dilipak, hiç kimsenin dünyada olup bitenleri görmezden, duymazdan, bilmezden gelme hakkina sahip olmadigini söyledi. Gazeteci Yazar Dilipak, “Yaptiginiz veya yapmaniz gerekirken yapmadiginiz, söylediginiz ve söylemeniz gerekirken söylemediginiz her seyden hesaba çekileceksiniz. Ya kendi cennetinize sirtinizla tugla tasiyor olacaksiniz ya da kendi cehenneminize sirtinizda odun tasiyor olacaksiniz. Allah zalim ve cahil bir topluluga hidayet nasip etmez. Iki günü birbirine es olan aldanmistir diyen, alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmeti olarak görevimiz dünyayi dönüstürmektir. Siz bunu yapabilirsiniz çünkü aslinda siz degil Allah bunu yapacaktir. Allah büyüktür ve o hiçbir seye benzemez. Hiçbir yaratilmisla kiyas edilmez. Sadece kendinizi kurtarmayacaksiniz, sizin kurtulusunuz insanligin kurtulusu olacak. Allah servet ve iktidari halklar ve ülkeler arasinda evirir çevirir. Bana kalirsa simdi sira bizde. Ama aklimiz ve imanimiz servetimiz ve gücümüzden fazla olursa dogru bir süreç içerisinde ümit ettigimiz hedefe ulasabiliriz. Yoksa o servet ve güç basimiza is de açabilir. Bu dünyaya iliskin degistirmeniz gereken degisen dünyanin degismesi gereken baska gerçekleri de vardir” seklinde konustu.

 

ORTADOGU’DA SU AN BIR SIKISMA HALI SÖZ KONUSU

 

Gazeteci Yazar Halime Kökçe ise, degisenin dünya olmadigini ve dünyanin degismemeye direndigini ifade ederek, önce kendimizi degistirmemiz gerektigini belirtti. Kökçe, “Dönüsmek, var kalabilmek, güçlü olabilmek, sadece tüten bacalarla, gayri safi hasilatimizin yüksek olmasiyla, sicak para akisinin olmasiyla ilgili bir sey degil. Siyaset üreteceksiniz ama düsünceyle yogrulmus bir siyaset üreteceksiniz. Bölgeniz ve dünya için siyaset kurabilen, üretebilen bir pozisyonunuz olsun. Ortadogu’da su an bir sikisma hali söz konusu. Çünkü yoluna girmeye çalisan bir degisimin aslinda tersine çevrilmeye çalisildigi yeni bir süreç içerisinde” diyerek, Türkiye’nin de çok uzakta olmadigini, içine çekilmeye çalisildigi bir süreç oldugunu ifade etti. Panel sonunda panelistler izleyiciler tarafindan dakikalarca ayakta alkislandi.

 SBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP