NurPlast
12/3/2013 | A+ | A-

Ekmek israfinin korkunç boyutlari

Ekmek israfinin korkunç boyutlari
Ekmek israfinin korkunç boyutlari

 Aksaray Üniversitesi (ASÜ), Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve Aksaray Tarim Platformu (ATP) isbirliginde düzenlenen ‘Ekmek Israfi, Tam Bugday Ekmegi ve Saglik’ konulu konferansta, Türkiye’de günlük 6 milyon adet ekmegin israf edildigi belirtildi.

Istatistiklere göre, son 5 yilda ekmek israfi yüzde 20 oraninda artis gösterdi.

Konferansin açilis konusmasini yapan TMO Daire Baskani Mustafa Bahar, Birlesmis Milletler Gida ve Tarim Örgütü (FAO) verilerine göre, dünya genelinde her 4 kisiden birinin saglikli olmak için yeterli vitamin ve mineralleri alamadigini belirtti. Her 8 kisiden birinin yetersiz beslendigini ve kronik açlik çektigini söyleyen Bahar, açlik ve yetersiz beslenme nedeniyle her yil yaklasik 10 milyon insanin hayatini kaybettigini vurguladi. Bir yanda açlikla ilgili ölümler yasanirken, diger yanda israfin artis gösterdigini kaydeden Mustafa Bahar, “ABD ve Kanada gibi gelismis ülkelerde, üretilen gidanin yaklasik yüzde 40’i, AB’de ise yüzde 30’u israf edilmektedir. Dünya genelinde degeri 1 trilyon dolar olan 1,3 milyar ton gida israf edilmektedir. Bu miktar, 4 milyar ton olan dünya gida üretiminin 3’te 1’ini olusturmaktadir. Diger ülkelerdeki kadar olmasa da, ülkemizde de ekmek israfi söz konusudur. 2008-2013 arasi dönemde ülkemizde ekmek israfi yüzde 20 oraninda artmistir. Yapilan arastirmalara göre; kisi basi günlük 20 gram olan ekmek israfi, ülke genelinde; günde bin 500 tona, yilda 542 bin tona denk gelmektedir. Ekonomik kaybimiz ise 140 ülkeye gerçeklestirilen 2 milyon ton undan elde ettigimiz 1,6 milyar liraya esdegerdir” dedi.

"EKMEGIN ISRAFINA DA FAZLA TÜKETILMESINE DE KARSIYIZ"

ATP adina konusan Damizlik Koyun ve Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Mahmut Aktürk, yilbasinda baslayan emek israfina dair kampanyayi desteklediklerini vurguladi. Türkiye’nin, dünyanin en önemli tarim ve havyacilik ülkelerinden birisi oldugunu, tarim ürünleri içinde hububatin önemli bir yer tuttugunu kaydeden Aktürk, “Hububat denilince akla bugday, bugday denilince un, un denilince de ekmek geliyor. Biz ekmegin israfina karsi oldugumuz gibi, ekmegin fazla tüketilmesine de karsiyiz. Zira ekmek fazla tüketilince obezite basta olmak üzere çesitli hastaliklara neden olmaktadir. “Yiyiniz, Içiniz ama israf etmeyiniz” diye emreden bir dinin mensuplari olarak, ekmek israfina en fazla duyarliligi da Türk toplumunun göstermesi gerektigine yürekten inaniyoruz." seklinde konustu.

"ÖPÜP ALNA KONULAN AZ SEYDEN BIRISIDIR EKMEK"

 ASÜ Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Yusuf Sahin ise israfin kaynaginin biraz da toplumsal refahtaki artis olabilecegini söyledi. Kendi çocukluk yillariyla simdiki çocuklarin içinde bulunduklari refah düzeyini mukayese eden Sahin, söyle konustu: "1978’de ilkokula gittigimizde, ögle arasinda bir ekmek dörde bölünmüs sekilde bakkal tezgâhinda dururdu. Bizlerin ögle yemegi bir çeyrek ekmekti. Bunlar simdi saka gibi geliyor. Su an pek çok kimsenin burun kivirdigi yiyecekler o dönemlerde lükstü. Yani bizler, ekmegin israf edilmemesi gerektigini yasayarak ögrenen bir nesiliz. Ekmek yere düstügünde öpüp alna konur ve bizim kültürümüzde alna konulan az seyden birisidir ekmek. Ama bugün yasanan refah düzeyi münasebetiyle çocuklar, hayatin hep içinde bulunduklari gibi oldugunu saniyorlar." Vali Yardimcisi Tolga Polat da, “En ucuz kaynak tasarruf edilen kaynaktir” diye basladigi konusmasinda bazi rakamlara yer verdi. Türkiye’de günde 6 milyon adet ekmegin çöpe atildigini söyleyen Polat, "Bu çok ciddi bir rakamdir. Ülkemiz, Avrupa’da tahil üretiminde 33 milyon tonla üçüncü oldu. Istatistiklere göre üretilen hububatin yüzde 5’inden fazlasi israf ediliyor. Kaynaklarimizi daha dikkatli kullanmak zorundayiz." diye konustu .

"EKMEK ARTIK SAGLIK VE ZINDELIK IÇIN DE TÜKETILIYOR"

 ASÜ Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Özen Özboy Özbas, ‘Fonksiyonel gida olarak tam bugday ekmegini anlatti. Ekmegin sofralarin vazgeçilmez besin kaynagi oldugunu ileten Özbas, her dönem ekmegin önemini ve vazgeçilmezligini korugunu söyledi. Arkeolojik kazilarda; M.Ö 4300 yilina tarihlenen ve ekmek üretimiyle alakali kalintilara rastlandigini kaydeden Özbas, “Bizim kültürümüzde de ekmek çok önemli bir yer tutmaktadir. Dünyada tat, sekil ve yapim sekli olarak birkaç yüz çesit ekmek oldugu söylenebilir. Ekmek artik sadece karin doyurmak için degil; saglik ve zindelik için de tüketiliyor. Yapilan çesitli arastirmalar da gösteriyor ki; ülkemizde ciddi anlamda ekmek tüketiliyor. 1974 yilinda kisi basina 502 gram ekmek tüketilirken, 1984’te 360 gram, 2008’de 331 gram ve 2012 yilinda 319 gram ekmek tüketildigi belirlenmistir” ifadelerini kullandi. Konferansin hemen ardindan katilimcilara, bayat ekmeklerden yapilan çesitli ikramlarda bulunuldu.

Risale Haber- CihanBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP