NurPlast

Beyin rezervi, bütün rezervlerden degerli

Dr. Furkan Aydiner: Beyin rezervi, bütün rezervlerden degerli
Beyin rezervi, bütün rezervlerden degerli

 Risale Haber-Haber Merkezi

Akademisyen Furkan Ayiner, ezberci egitimden kurutulmasi ve bilgi toplumuna geçilmesi gerektigini söyledi.

Dünyanin sanayi çagini çoktan geride biraktigini ve bilgi çagina geçtigine dikkat çeken Aydiner, Taraf'taki yazisinda egitimin dört misyonu olmasi gerektigini söyledi: "Birincisi, insana hayvani zaaflarini nasil kontrol edecegini ögreten disiplini, terbiyeyi vermeli. Ikincisi, teknik istidatlarini inkisaf ettirip kesif ve icatlari yapacak teknik beceriyi talim etmeli. Üçüncüsü, menfaat ve zararini bilip ona göre hareket edecek sezgiyi vermeli. Dördüncüsü, bütün insanligi düsünerek ahlaki davranmasini temin edecek etik degerleri vermeli. Yani, egitim bireye kendini taniyip zaaflarini kontrol etmeyi ve istidatlarini inkisaf ettirip yararli dünya vatandasi olmayi ögretmeli."

Basarili bir egitim reformu için öncelikle bilgi toplumunu iyi okumak gerektigine isaret eden Aydiner, fabrikasi çok olan ülkelerin degil, patent ve icadi çok olan ülkelerin hükmettigini, ABD’nin fabrikalarini Çin ve Hindistan’a tasiyip, bilgi ve teknoloji gelisimine yogunlasmasinin tesadüf olmadigini belirtti.

Tek tip birey yetistirmeyi hedefleyen ezberci egitim sistemimizin çagdisi oldugu gibi beyin israf oldugunu vurgulayan Aydiner, "Servet ve kuvvetin beyin gücüyle oldugunu görmeli. Beyin rezervlerinin petrol ve altin rezervlerinden daha kiymetli oldugunu anlamali. Özgürlükçü egitimle bireyleri bu hazineleri kesfe hazirlamali. Elestirel düsünme ve pozitif tartisma kültürü gelistirmeli.Ezbere dayali test sistemi yerine ögrenme, uygulama, innovasyon ve icada dayali sisteme geçmeli" dedi.

Yazinin tamami için tiklayinizBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP