NurPlast
6/27/2013 | A+ | A-

CEMRE DÜSTÜ YÜREGE

edebiyat, kültür, cemre gaziantep yazarlar birligi
edebiyat, kültür, cemre gaziantep yazarlar birligi

 Nihayet diyorum, çünkü yazar çok gecikti.


Yazarin kendine özgü üslubu olan yazilari, zaten muhtelif yayinlarda çikiyordu. Bulutlarin toplanmasindan nasil yagmurun yagmasi beklenirse, üslubu olan yazilarin da bir esere dönüsmesi öyle bekleniyordu. Her bir kitap, yazari için bir doguma benzetilebilirse eger, Cemre Düstü Yürege zor bir dogum oldu. Ilk dogum, her zaman için zordur; umariz yazar bundan sonra zorlanmaz.

 


Cemre Düstü Yürege için birkaç cümle etmek icap etse, ilk söylenecek sey su olurdu herhalde: Güçlü bir eser. O kadar ki, baska bir eser vermese bile, Cemre Düstü Yürege, Selami Güder’in yazar sayilmasina ve öyle saygi görmesine yetecektir. Içerigi ile samimiyeti ile ve üslubu ile bunu sonuna kadar hak ediyor.

 


Bazi kitaplar vardir, ezbere yazildigi besbellidir, içinden bir cümle çekseniz, bütün ezber bozulur. Bazi kitaplar ise akilla, mantikla, bilgiyle yazilmistir; siki kitaptir. Alâ! Ne ki, yazar, okuyucudan daha birikimli ve bittabi daha akilli oldugu hüsnü kuruntusunu kabul ettirmek için didinir durur, didinirken de didisir, dahasi bir güzel cedellesir okuyucu ile.

 

Bazi kitaplar ise gönülle yazilmistir, azdir böyleleri, Cemre Düstü Yürege iste bunlardandir. Ben eminim ki, cemre hakikaten yazarin yüregine düsmüs olmasaydi, bu kitap yazilamazdi.

 


Yazarin önsözde söyledigi gibi, bu kitap, ögreten, belleten ve kendi dogrularini dayatan –sizin bildiginiz- kitaplardan degildir.

 


Üst perdeden okuyucuya hitap etme (ukelâlik) derdi de yok, enaniyet gösterisinde bulunup kendini ispatlama derdi de… Aslinda iddiasiz bir kitap; samimi olmanin disinda bir iddia sahibi degil. Onun için okuyucuyu hiçbir sekilde germiyor.

 


Ister aksam-sabah okuyun, ister bir basindan, bir sonundan, ister bir çirpida ya da yüreginize düstügünde parça parça, keyfinize kalmis, hiç fark etmiyor. Yazarin latifesine kanacak olursaniz, yemekten sonra okunmasi tavsiye edilmez; çünkü uyku getirebilir. Bizim tavsiyemiz ise sudur: Kitabi okurken, yüreginizi, yazarin yüreginin dalga boyuna ayarlarsaniz, mutlaka o cemre, sizin de yüreginize düsecektir.

 


Baharin mustusu olmak üzere, cemre havaya düstü; hava isindi, suya düstü; su, topraga düstü; toprak… Ve Cemre 

Yürege Düstü; artik yürekler isinacaktir.

 


Bahar tamama erdi; duygular döllenecek, düsünceler demlenecektir.

 


Yazarin dedigi gibi, hâlâ “ipilik duygular meltem olup esmiyorsa yürekte, bahar yürümüyorsa damarlarda, bütün kâinat aska gelirken yürek aska gelmiyorsa, kelimeler mermi olsun, top olsun, gülle olsun yürege. Sakimiyorsa bülbül, varsin yarasa tünesin, baykus ötsün.

 


Mevsimidir, okumakta gecikmeyin.

 


Bu arada, yazarina ulasmak için selamiguder@gmail.com adresinden mail atmak kâfidir.

 

 

 

Selami GÜDER

 

GYB Yayinlari

 

 

 

Liste Fiati: 8.00 TL

 

Size Özel Indirimli Fiati: 4.00 TL  (kdv dahil)

 

 

 

 

 

Yayin Yili: 2013
128 sayfa
Kitap Kagidi
13,5x20 cm
Karton Kapak
ISBN: 978-60586162-1-9
Dili: TÜRKÇE

 

 

 

Genel Dagitim: Beka Yayin-Dagitim: Yerebatan Cad. Çatalçesme Sokak Üretmen Han No:18 Cagaloglu ISTANBUL

 

Tel: 0212 512 90 40 – 512 51 66     Fax: 0212 512 45 43

 

e-posta: bekayay@hotmail.com

 

 

 

GYB Yayinlari - Tel: (531) 373 27 24

 

e-posta: info@gyb.org.tr

 

www.gyb.org.tr

 

 

 

Iletisim: Hanifi AKIN

 

e-posta: hanifiakin1@gmail.comBU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP