NurPlast

Said Nursi'nin köyü inanç turizmine hazirlaniyor

itlis'in Hizan ilçesinde bulunan ve Bediüzzaman Said Nursi'nin köyü olan Nurs, inanç turizmine kazandiriliyor
Said Nursi'nin köyü inanç turizmine hazirlaniyor

 Her yil binlerce yerli ve yabanci turistin ziyaret ettigi köyde, Said Nursi'nin dogdugu evin restore edilmesi ve köyde çevre düzenlemesinin yapilmasi için Bitlis Valiligi tarafindan hazirlanan proje, Dogu Anadolu Kalkinma Ajansinca (DAKA) kabul edildi.

Projenin hayata geçirilmesi için saglanan 1 milyon lira destekle köyde çalisma baslatildi.

Vali Veysel Yurdakul, gazetecilere yaptigi açiklamada, turizm acentelerinin Nurs köyüne tur düzenlemek için kendilerine yogun talepte bulundugunu belirterek, bölgede güvenlik konusunda hiçbir sikintinin olmadigini, ziyarete gelmek isteyenlerin gönül rahatligiyla gelebildigini söyledi.

DAKA tarafindan Nurs köyüne 1 milyon liralik kaynak saglanmasinin ardindan bölgeyi özellikle inanç turizmi açisindan önemsediklerine deginen Yurdakul, "Yerli turist yabancidan daha fazla para harciyor. Yapilan bu projelerin geri dönüsümü için bir valinin iki sene çalismasiyla olmaz. Sürdürülebilir devlet projelerinin hayata geçmesi gerekir" dedi.

Nurs Köyü Dernegi Baskani Hikmet Okur ise köylerinin, her yil yurt içi ve yurt disindan gelen turistlerin akinina ugradigini bildirerek, "Said Nursi dünya tarafindan bilinen bir sahsiyet. Eserleri 42 dile çevrilmis. Böyle bir ilim adaminin bizim memleketimizde olmasi büyük bir sans. Bunun kiymetini bilmemiz lazim" diye konustu.

Risale Haber

AABU HABERE YORUM YAPIN!
Yorumunuz site yöneticileri tarafından onaylandıktan sonra bu alanda görünecektir.

BU HABERE YAPILMIŞ YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu siz yapın.

KUR'AN-I KERİM

NAMAZ VAKİTLERİ

FACEBOOK'TA RİSALEANTEP